ve neúrekom. Kolegovia sochári sa preto rozhodli, že budú na istý čas jeho rukami a k vzniku novej veľkorozmernej sochy sa podujali premiérovo využiť aj moderné technológie používané v priemyselnom dizajne.
KOŠICE. Dvojica akademických sochárov Ladislav Sabo a Milan Jančovič práve pracuje na vzniku diela, pod ktoré sa však podpísalo aj množstvo vysokoškolských pedagógov.
"Pomáhame majstrovi zrealizovať ešte jednu sochu. Chceme mu fyzicky pomôcť, aby ešte uzrel svetlo sveta niektorý z jeho lepších životných výkonov," vraví L. Sabo, ktorý ako príklad uvádza svetoznámeho sochára Henryho Moora. "Tiež do vysokého veku robil na stole drobné kompozície a sochy a jeho veľký tím, ktorý žil s ním, ich následne zrealizoval."
Technológia používaná v priemyselnom dizajne
Podľa približne 30-centimetrovej sochy, ktorej originál vlastní pražská Národná galéria, sa aktuálne vytvára veľkorozmerné dielo. Momentálne je v štádiu, keď sa do polystyrénu vyfrézovalo jadro, a to sa ide kašírovať.
Už teraz však matematicky zodpovedá veľmi presnej zväčšenine pôvodnej predlohy. "Vypracovanie štruktúr a celá fyzická práca, to je úloha nás, ktorí sme sa zaviazali, že túto sochu pomôžeme majstrovi vytvoriť. On sa rozhodne, čo chce zmeniť. Nedá sa predpokladať, aký čas tu s ním strávime, ale problém sochy, sokla, hrán, detailov a obrysov bude riešiť majster Mathé. My len splníme jeho túžbu," vysvetľuje L. Sabo.
Sabo nedá dopustiť na použitú modernú technológiu. "Je to vyhotovené technológiou používanou v priemyselnom dizajne. Pomocou nej sa napríklad navrhujú karosérie áut. Pod celý tento projekt, ktorý je súčasťou širšieho pedagogického programu, sa podpísalo množstvo najlepších bratislavských vysokoškolských pedagógov.
Jeho dielo bude v učebniciach
Košického sochára si kolegovia vybrali preto, lebo si to vraj ukážkovo zaslúži. "V slovenskom sochárstve je jeho meno také významné, že zaradiť jeho dielo ako učivo pre študentov vysokých škôl výtvarných umení je viac ako adekvátne."
Samotný umelecký objekt, ktorý sa stal predlohou pre vznikajúce dielo, nemá podľa autora presný názov. "Sú tam ukryté vnútorné city. Socha nie je robená pre názov, nedávam jej nasilu meno. Každý, kto má mozog a premýšľa, si tam nájde to svoje," prezradil nám majster J. Mathé.
"Do diela hlboký odkaz"
Napriek úctyhodnému veku ešte stále, v rámci svojich možností, tvorí. "Pravdaže mám veľa nápadov. Chcel by som hlavne vyprovokovať ľudí premýšľať, aby zapojili mozog. Kedysi dávno, keď ľudia poriadne nevedeli čítať, tak robili sochy a z toho sa dozvedali množstvo vecí. Dnes už každý vie čítať a sochám sa prestáva rozumieť. Ja vkladám do diela hlboký odkaz."
Konkrétnu predlohu si sochári a pedagógovia nevybrali náhodou. "V jeho tvorbe buď nachádzame natiahnuté štíhle línie, alebo úplne uzavreté guľaté jadro. No a v tomto prípade ide o čosi na polceste. Hmotne aj výrazovo je to významné dielo v jeho tvorbe," dodáva L. Sabo, ktorému najviac pripomína Budhu, prípadne slávneho Rodinovho Mysliteľa.
"Pán Mathé sa vždy snaží prostredníctvom figúry niečo silné vyjadriť. Aj v tomto prípade našiel formu, ako vyjadriť muziku. Niečo zo sochy zaznieva," uzatvára jeho kolega M. Jančovič. Socha bude premiérovo vystavená v Galante na sympóziu 17. októbra.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári