KOŠICE. TEKO momentálne zásobuje teplom priamo alebo cez Tepelné hospodárstvo (TEHO) a bytové družstvá zhruba 85 percent domácností v meste, podnikateľské subjekty a ďalšie inštitúcie. Asi tretina z nich odoberá teplo priamo za cenu 13,28 €/gigajoul (GJ) + DPH, zvyšní platia viac v závislosti od koncových cien svojho distribútora (TEHO, Raden, bytové družstvá).
L. Lazár: Ceny sú o 15 percent nižšie ako schválené
Ako nám povedal šéf TEKO Ladislav Lazár, ich ambíciou je postupne zvýšiť počet priamo pripojených odberateľov a čo najdlhšie udržať súčasné ceny, príp. ich ešte pri nižších cenách za plyn a priaznivom vývoji kurzu eura voči doláru znížiť.
"Po predbežnom vyhodnotení nášho hospodárenia za 1. polrok napriek aktuálnemu nárastu cien uhlia ponecháme v platnosti súčasnú cenu tepla, ktorú sme pritom v apríli znížili o 5 percent. Naše ceny sú momentálne o 15 percent nižšie, než nám schválil ÚRSO. TEKO je momentálne v dobrej finančnej kondícii, za prvý polrok sme vyrobili 2,2 milióna GJ tepla, čo je o vyše 4 percentá viac, ako bol plán. Najmä kvôli plynovej kríze začiatkom roka sme však vyrobili o 11 percent menej elektrickej energie, než sme plánovali. Tržby sa vyvíjajú priaznivo, máme reálne predpoklady na dosiahnutie plánovaného zisku 500-tisíc eur. Aby sme predišli podobným problémom zo začiatku roka kvôli dodávkam plynu z Ruska, zmenili sme model zásobovania a postupne sme na našu skládku doviezli 160-tisíc ton energetického uhlia. To tvorí až 70 percent surovín pri výrobe tepla, zvyšok je plyn. Keď vidíme, ako v posledných týždňoch začali rásť ceny uhlia, myslím, že to bolo dobré rozhodnutie," uviedol L. Lazár.
V lete plánujú vyrábať chlad
Keďže TEKO kvôli nižším nárokom občanov a podnikov a vďaka masívnemu zatepľovaniu eviduje za posledných päť rokov až o 40 percent menej objednávok na teplo, pripravuje okrem už dlhšie fungujúcej výroby elektrickej energie aj nové projekty. Jedným z nich je aj tzv. výroba chladu z tepla pre veľké nákupné centrá i obytné domy.
"Pokiaľ viem, na Slovensku to pred nami ešte nikto neskúšal. Teplo sa na chladný vzduch premení v našich absorbčných jednotkách. A ten chlad chceme najmä v lete využiť na klimatizáciu napr. veľkých obchodných centier a potom, keď sa ten projekt uchytí, ponúkali by sme chladný vzduch aj pre menšie obytné súbory alebo rodinné domy. Náklady na takýto druh klimatizácie by boli podstatne nižšie, než majú jednotlivci alebo firmy v súčasnosti na elektriku, ktorá poháňa ich klimatizačné zariadenia," povedal nám podpredseda predstavenstva TEKO pre financovanie Ladislav Koch.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári