Analyzovať dopady hospodárskej krízy na obyvateľov Košíc a priniesť návrhy na jej zmiernenie. To sú hlavné úlohy mestskej "protikrízovej" komisie. Po pol roku jej existencie výsledky nevidno. Naposledy totiž zasadala v apríli.
KOŠICE. Najmladšiu komisiu mestského zastupiteľstva vytvorili poslanci vo februári. Podporili ju poslanci z koalície aj opozície. Reagovali tým na dopady svetovej finančnej krízy. Návrh predložil poslanec Eduard Buraš (vtedy SDKÚ-DS, dnes už nezávislý), ktorý sa stal aj jej predsedom.
Po piatich sedeniach ju však prestal zvolávať. Buraš tvrdí, že pre nedostatok materiálov z magistrátu. "Komisia žiadala informácie o investoroch a do dnešného dňa neviem, akých tu máme. Okolo pozemkov pod Ťahanovcami je záhadne ticho. Mesto si vytvorilo vlastnú proinvestičnú skupinu a o tej nevieme nič," povedal Buraš. Členmi komisie je 11 poslancov a šesť neposlancov.
Cez infozákon
Pochybuje o tom, či má zmysel komisiu zvolávať. "Uvidíme, k akým materiálom sa dostaneme, pretože k serióznym sa vieme dostať len cez zákon o slobodnom prístupe k informáciám, a to je smiešne."
Magistrát to odmieta. "Komisii sme poskytli potrebné podklady a súčinnosť pre jej prácu a plnenie jej úloh, a sme pripravení v tom aj naďalej pokračovať," reaguje Jaroslav Vrábeľ z tlačového servisu magistrátu.
"Ukázalo sa, že súčasné vedenie mesta nechce prijímať protikrízové opatrenia, pokiaľ ich navrhne niekto z opozície," myslí si Buraš.
Radnica nechce hodnotiť zmysel a prínos krízovej komisie. "Magistrát víta akúkoľvek snahu a návrhy, smerujúce k zmierneniu dopadov hospodárskej krízy na mesto a jeho obyvateľov," tvrdí Vrábeľ.
Nepokoje?
"To, ako sa prejavuje kríza v Košiciach, vidí každý. Málo turistov, zatvorené obchody, dennodenné prepúšťanie, nárast chudoby. Ja sa navyše obávam sociálnych nepokojov. Na východe Slovenska je nezamestnanosť príliš vysoká, a to sa prejaví bojom o kus chleba. Navrhoval som pridať peniaze mestskej polícii a nebrať peniaze na osvetlenie. Zastupiteľstvo urobilo presný opak," obáva sa Buraš.
Ako predseda komisie navrhoval znížiť odmeny poslancom, primátorovi a viceprimátorom. Poslancom sa tento nápad nepozdával, Buraša nazvali populistom.
Právomoci
Podľa mnohých poslancov je komisia nepotrebná. "Ak bude slúžiť ako kontrola toho, čo sa deje, tak je potrebná. Pomohli sme belgickému konzulovi s priemyselným parkom, ktorý už uvažoval, že pôjde do Prešova. Upozornili sme na niektoré zbytočné vyhadzovania peňazí a tie sme zastavili - napríklad 25-miliónovú verejnú súťaž na parkovacie domy, ktorá bola zo stránky mesta stiahnutá," argumentuje Buraš.
Proti zriadeniu tejto komisie bola aj Katarína Čižmáriková (nezávislá). "Predsa o odvodoch a určitých stimuloch rozhoduje Národná rada SR, keď schvaľuje jej zákony, alebo vláda. Mám pochybnosti o tom, čo všetko môže táto komisia ovplyvniť. Nakoniec všetky materiály a výstupy, ktoré vyjdú z týchto komisií a ktoré pripraví vedenie mesta, sú prerokovávané v mestskom zastupiteľstve a rokujú o nich všetci, čiže poslanci svoj postoj k riešeniu týchto problémov môžu vyjadriť aj na takomto fóre."
Buraš vtedy povedal, ak zastupiteľstvo zasadá každé dva mesiace, tak kríza sa mení zo dňa na deň.
Anna Jenčová (HZDS) označila komisiu za účelovú. "Stačilo by, keby magistrát rešpektoval stále komisie, ktoré sú poradnými orgánmi, a Radu starostov."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári