Župan Trebuľa tvrdí, že tým chceli zatlačiť na spiace mesto Košice. Mestský poslanec Filipko to označil za "predvolebné populistické táraniny".
KOŠICE. V novej spoločnosti bude mať 60-percentný podiel KSK a 40 percent mesto Košice. Počet zamestnancov spoločnosti v úvodnej fáze jej činnosti bude päť na čele s konateľom Jurajom Krempaským, neskôr sa ich počet má zvýšiť až na 25. Spoločnosť by mala okrem iného rozbehnúť aj projekt výstavby dopravného terminálu pri hypermarkete Tesco, "potiahnuť" električkové koľaje od Námestia maratónu mieru až po Ťahanovce alebo zelektrifikovanie železničnej trate medzi Haniskou a Moldavou nad Bodvou. Využiť sa pritom dá to, že košické električky môžu bez problémov jazdiť aj po železničnej trati.
Podľa dôvodovej správy si vytvorenie spoločnosti ORID vyžiadalo najmä to, že verejná doprava na území KSK je tvorená dopravnou ponukou rôznych dopravcov, ktorá je viazaná zmluvami o výkone vo verejnom záujme. Tie majú dopravcovia uzatvorené s rôznymi obstarávateľmi, ako sú mestá, kraje či ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií. Rozdelené kompetencie, nejednotné tarify, rôzne uplatňovanie zliav či rozdielne zdroje financovania následne spôsobujú komplikácie cestujúcej verejnosti.
Trebuľa: Chceme rovzíriť stojaté vody v meste
"Je to projekt, okolo ktorého sa chodí 25 rokov a rozhodne nevznikol len teraz. Týmto uznesením reagujeme na to, čo sa schválilo už pred piatimi rokmi. Museli sme k tomu pristúpiť, aby sme rozvírili tie stojaté vody v meste. Máme totiž pocit, že niekomu na magistráte to vyhovuje, že sa celý projekt vôbec nehýbe. Celé sa to netýka len samotného mesta, ale aj okolia. Je to veľký projekt, máme potvrdené finančné prostriedky na štyri stavby, ktoré tam pôjdu z operačného programu pre dopravu," skonštatoval župan Zdenko Trebuľa (Smer).
Filipko: Mesto nepreferuje hurá systém
Jozef Filipko, mestský poslanec poverený prípravou integrovaného dopravného systému (SMK), považuje županove slová za "predvolebné populistické táraniny", pričom podľa neho mesto pristupuje k projektu IDS koncepčne a systémovo a na rozdiel od KSK dohodu o spolupráci dôsledne plní. "Ak si napriek tomu chcel niekto zahrať preteky, kto prvý schváli založenie organizátora, gratulujeme mu, avšak mesto pred hurá systémom preferuje férový spoločný postup. Napriek tomuto neštandardnému kroku nášho partnera bude mesto v rámci spolupráce s KSK na tomto spoločnom projekte rovnako ako doteraz aj naďalej maximálne súčinné a aktívne."
Novotný: Ešte na to nie je vhodný čas
V januári tohto roku podpísali Z. Trebuľa a primátor Košíc František Knapík (KDH) dohodu o spolupráci medzi KSK a mestom Košice pri realizácii integrovaného dopravného systému.
Opozícia ústami poslanca Viliama Novotného (SDKÚ) kritizovala župana, že robí akýsi trucpodnik a náhlym vznikom tejto spoločnosti chce potlačiť úlohu mesta pri rozvíjaní integrovaného dopravného systému. "Nemám nič proti vzniku tejto spoločnosti, ale teraz nie je vhodný čas na jej založenie," vyhlásil.
Županovej myšlienky sa zastal šéf frakcie SMK Štefan Zachariáš, ktorý uviedol, že ORID nie je len pre obyvateľov mesta, ale aj obvodu Košice-okolie, ktorým môže výrazne pomôcť lepšie dopravné prepojenie Košíc s Moldavou.
"V tomto mali pravdu, áno, chceme potlačiť úlohu mesta a chceme ho dostať do tej situácie, aby začalo naplno spolupracovať na tomto projekte. Čím dlhšie to budeme odďaľovať, tým je väčšie riziko, že by sme mohli prísť o už vyčlenené finančné prostriedky," dodal Z. Trebuľa s tým, že vybudovanie tzv. terminálu Sever pri hypermarekte Tesco vidí za súčasnej situácie pre obrovskú finančnú náročnosť na rozdiel od zelektrifikovania trate do Moldavy ako nereálne.
Poslanci napokon tento návrh schválili 32 hlasmi zo 40 prítomných, keď ho nepodporili niektorí zástupcovia KDH a SDKÚ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári