KOŠICE. Ľudia oddiaľujú výpoveď aj maródkou. Vtedy sú totiž v ochrannej lehote a zamestnávateľ ich prepustiť nemôže. Zo zdravotníckej štatistiky Sociálnej poisťovne za Košický región vyplýva, že tento spôsob niektorí obyvatelia za prvý polrok zrejme využili.
Chorí aj kvôli kríze
V marci 2009 bolo priemerné percento dočasnej pracovnej neschopnosti (PN) v košickej pobočke poisťovne 3,6, vlani v rovnakom mesiaci to bolo iba 2,69. Júnové čísla ukázali rovnaký trend. V šiestom mesiaci roku 2008 evidovali 2,7-percentnú práceneschopnosť, v roku 2009 to bolo o 0,5 percenta vyššie číslo. Viac péeniek zaznamenala poisťovňa aj v okolí Košíc.
Podľa Dagmar Mojžišovej zo Sociálnej poisťovne v tomto polroku došlo k miernemu zvýšeniu PN. Vinu na tom nesie aj kríza. "Na zvýšenie dočasnej pracovnej neschopnosti vplýva aj finančná kríza a s ňou spojená strata zamestnania, respektíve udržanie si zamestnania v dôsledku krízy, najmä v regiónoch východného Slovenska."
Ľudia ostávajú doma najčastejšie kvôli chorobám dýchacích ciest a pohybovým problémom.
Vypísaných kontrolujú
Zamestnávateľ sa v týchto prípadoch bez pomoci úradov nepohne. To, či ľudia počas choroby naozaj trávia čas doma, kontroluje poisťovňa. Za šesť mesiacov tohto roku tak spravila 1 700-krát v Košiciach, v okolí to bolo viac ako 600-krát. "Podozrení z porušenia liečebného režimu v košickej pobočke bolo v 249 prípadoch. Potvrdených bolo päť prípadov." V okolí sa kontrole nevyhlo asi 100 ľudí. Porušenie sa nepotvrdilo ani u jedného.
Ak by počas maródky zamestnanec porušil pracovnú disciplínu, výpoveď dostane aj napriek "péenke". Porušením disciplíny je aj nedodržanie liečby. Ak ho kontrola nezastihne doma a v tom čase nie je ani u lekára, výpovedi sa nevyhne.
Okrem pacientov kontroluje poisťovňa lekárov. Podľa jej hovorcu Petra Višvádera tak robia u tých, ktorí mali najväčší nárast počtu práceneschopných pacientov.
Maródka nevynáša
Domáca liečba nie je výnosný biznis. Ak sa zamestnanec vypíše, dostane prvé tri dni 25 a potom 55 percent z bežnej výplaty. Prvých desať dní ju zamestnancovi prepláca zamestnávateľ, potom povinnosť preberá poisťovňa. Dočasná práceneschopnosť nemôže trvať viac ako jeden rok.
Tabuľka
Údaje o práceneschopných
Košice Košice-okolie
- Marec 2008 2,698 3,105
- Marec 2009 3,610 2,679
- Jún 2008 2,679 3,113
- Jún 2009 3,186 3,535
Zdroj: Sociálna poisťovňa
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári