Korzár logo Korzár Košice
Pondelok, 25. január, 2021 | Meniny má GejzaKrížovkyKrížovky
ABY JU NEPOKLADALI ZA JEHO MILENKU, NA OTCA VŽDY KRIČALA "TATI! TATI!"

Marta Jandová patrí v Nemecku k najpopulárnejším speváčkam

Meno Marta Jandová je na Slovensku pomerne neznáme. Dcéra Petra Jandu - frontmana skupiny Olympic, totiž ešte za mlada odcestovala do Nemecka, kde odštartovala svoju vlastnú hudobnú kariéru.

(Zdroj: Judita Čermáková)

Jej skupina Die Happy patrí k najpopulárnejším nemeckým rockovým interpretom a Marta imidžom "búrliváčky" z východného bloku oslovila množstvo poslucháčov. V tých dostáva veľa priestoru aj preto, že donedávna chodila s idolom mnohých Nemiek - spevákom Sashom. Po rokoch v cudzine sa rozhodla vrátiť do Českej republiky. Prinútilo ju k tomu množstvo ponúk, či už muzikálových úloh, alebo televíznych projektov. Zrejme najväčšou výzvou pre ňu bude účinkovanie v porote Českej a Slovenskej SuperStar. Počas košického kastingu tejto relácie sme sa s ňou o jej zaujímavej mladosti pozhovárali.

Naše mesto navštívila Marta vôbec po prvýkrát. "Nebola som ešte ani vo Vysokých Tatrách, čo ma veľmi mrzí. Viem, je to hanba, ale väčšinu času som bola na Západe. Cez Košice som len prechádzala počas ciest do iných krajín." Marta je rodenou "Pražáčkou" a v tomto meste býva aj po návrate z Nemecka.

Odmalička bola vychovávaná k samostatnosti. V detstve si otca veľa neužila. "Bola som však na to zvyknutá. Otec koncertoval už od môjho narodenia. To, že často a dlho nebol doma, som vnímala úplne prirodzene." Neuvedomovala si, že je dcérou slávneho otca. "Chodila som napríklad na vianočné koncerty do Lucerny, kde som videla, že otec spieva a počúva ho veľa ľudí. Ale to, aká je jeho sláva veľká, som si akosi nevšímala."

Zistila to až v puberte. Nepáčilo sa jej to, kvôli otcovej popularite trpela. "Mala som kvôli tomu problémy v škole. Spolužiaci si mysleli, že som kvôli môjmu pôvodu nafúkaná. Niektorí učitelia so mnou nekomunikovali, nemali ma radi." Keď študovala na strednej škole, svoj príbuzenský vzťah s otcom dokonca tajila. "Vedelo o tom len pár kamarátok a učiteľov. Keď som to prezradila spolužiakovi, ani mi neveril. Ukázala som mu fotku, kde som s otcom, a povedal mi na to: ´Takú fotku má s Jandom aj moja babička´," spomína so smiechom.
Učitelia jej vraj nikdy nenadržiavali. Keď niečo vedela, dostala jednotku, ak nie, päťku. "Dokonca som mala na vysvedčení trojku z hudobnej výchovy. Nevedela som, v ktorom roku sa narodil Beethoven..."

Mama M. Jandovej na ňu mala väčší vplyv ako otec. "Bola veľmi dobrý človek. Stále mi vedela veľmi dobre poradiť. Bohužiaľ však zomrela, ešte keď som bola v puberte." Vtedy mala na otca najťažšie srdce. "Začal chodiť s inou ženou."
O otcovi však jeho dcéra tvrdí, že bol napriek všetkému aj dobrým otcom. "Keď mal s kapelou voľno, stále bol s rodinou. Vedel si na nás nájsť čas. Ak nie, tak to kompenzoval peknými darčekmi." Keď mala Marta okolo 17 rokov, zažila s otcom aj kuriózne chvíle. "Keď sme boli spolu niekde na verejnosti, ľudia ma pokladali za jeho milenku. Vždy som na neho nahlas kričala ´Tati! Tati!´, aby všetci vedeli, že som jeho dcéra. Bolo zábavné, ako sa v tom momente menili opovržlivé pohľady okoloidúcich na pohľady plné milosti a úsmevu."

V pätnástich rokoch Marta odišla na ročný pobyt do USA. Chcela sa naučiť anglický jazyk. "Potom som sa vrátila do Čiech dokončiť si maturitu. Plánovala som aj skúsiť štúdium na vysokej škole, no neprijali ma." Neskôr sa chcela pokúsiť študovať aj v Nemecku, no kvôli tomu, že by tam musela maturovať nanovo, sa tohto sna zriekla. Do Nemecka sa však odsťahovala kvôli láske. "Na Koncerte Red Hot Chilli Pappers som sa spoznala s jedným Nemcom. Spočiatku sa ma veľmi bál, počul totiž, že dievčatá z východnej Európy balia bohatých cudzincov a okrádajú ich." Napokon však medzi nimi preskočila iskra a do Prahy za ňou začal jazdiť čoraz častejšie. "Po tom, čo ma nevzali na školu, mi navrhol, či by som nešla bývať k nemu. Vraj sa naučím jazyk a budeme aspoň spolu."

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Skryť Vypnúť reklamu

Finančné suchoty

Tento návrh sa Marte zapáčil. Nie však jej otcovi. "Bola som ešte mladá, bál sa o mňa. Povedal mi, že ak odídem, nedostanem ani marku." Tak sa aj stalo. Bezhlavo zaľúbená Marta sa nasťahovala k rodine svojho nemeckého priateľa v meste Ulm. "Boli to takí ´hipisáci´. Nemali s tým žiaden problém. Myslela som si, že si budem rok len užívať. Po dvoch týždňoch sa mi však minuli peniaze a musela som začať pracovať." Mama jej priateľa jej vybavila upratovanie domu v susednej dedine. "Bola som skôr domácou. Starala som sa aj o psa a podobne. Bavila som sa na tom, že môj otec mal v Prahe vlastnú domácu a jeho dcéra bola domácou v Nemecku... Nemala som však na výber. Do Nemecka som prišla so 70 markami."

K hudbe mala Marta blízko už len kvôli svojmu pôvodu. "Stále som však počúvala poriadnu hudbu. Kým moje rovesníčky počúvali chlapčenské skupiny, ja som milovala rock. Keď som bola v USA, zaujal ma štýl zvaný grunch." Myšlienkou, že sa raz stane speváčkou, sa Marta príliš nezaoberala. No osud je osud. "Môj nemecký priateľ mal kapelu a navrhol mi, či by som si s nimi nezaspievala." Šlo to, prestala teda pracovať a hudba sa stala náplňou celého jej času. "Začiatky boli ťažké. Prešli sme si pomalým vývojom, pričom sme hrávali koncerty v menších kluboch a baroch. Niekedy sme ani nedostali peniaze, len pizzu a konzum." Stačilo to však na to, aby si postupne budovali fanúšikovskú základňu.

Tých si Marta veľmi pochvaľuje. "Jazdia na každý náš koncert. Od vzniku kapely stoja v prvom rade stále tí istí ľudia. Ako jedným z mála sa nám aj vďaka tomu podarilo zahrať si na významných festivaloch bez toho, aby sme mali podpísanú zmluvu s veľkým vydavateľstvom." Po šiestich rokoch fungovania kapely však prišlo aj k tomu. Podpísali zmluvu so svetovým vydavateľstvom, ich klipy sa vysielali na známych hudobných kanáloch. "Bolo to zvláštne, ale pekné. Mala som vtedy takú červenú ofinu. Poznávali ma preto aj ľudia na ulici."

S kapelou Die Happy má dnes Marta za sebou už slušnú kariéru. Vydali šesť štúdiových a jeden koncertný album, dve DVD či výberovku najväčších hitov. Dodnes si nedokáže svoj úspech vysvetliť. "Hneď prvý album sa umiestnil v prvej päťdesiatke predávanosti v Nemecku. Bol to absolútne nečakaný úspech. Vyšli nám totiž single, ktoré boli ozajstné rockové ´nárezy´, takáto hudba sa len tak bežne nepredáva. Boli z toho prekvapení aj ľudia z vydavateľstva."

Ich sláva po roku 2003 mierne opadla. "Do popredia sa začalo dostávať viac nemecky spievajúcich kapiel. Naše texty sú v angličtine. Napokon však z toho ťažíme. Mnoho anglicky spievajúcich kapiel totiž kvôli trendu v minulosti prestalo fungovať. My sme zotrvali a opäť sa dostávame na vrchol." Skúšala spievať aj nemecky, no nešlo to. "Keď rozprávam po nemecky, málokto rozozná, že nie som Nemka. Na pódiu sa však rozohním a robím rôzne chyby. Zvyšok kapely ma teda prehovoril, aby som spievala opäť v angličtine."

Skryť Vypnúť reklamu

Prsnatá baba

Kvôli tomu, že nie je Nemka, Marta nikdy nepociťovala hendikep. Kolegovia z brandže to brali pozitívne. "Skôr som mala problém kvôli tomu, ako vyzerám. Keď ma ešte nepoznali a videli, že na pódium vychádza nejaká prsnatá baba, mysleli si, že spievať neviem a som len akousi bábkou kvôli imidžu kapely. Keď som však do mikrofónu zakričala, hneď všetci zmenili názor," hovorí so smiechom.

V Nemecku patrí Marta k najpopulárnejším speváčkam. Je známejšia ako nejedna popová hviezdička. "Niekedy žartujem, že sa budem cítiť slávna až vtedy, keď budem populárnejšia ako Karel Gott." Jeden podobný sen sa jej však predsa len splnil. "Počas nahrávania albumu sa na mňa prišiel pozrieť aj môj otec. Nikto ho nepoznal a ľudia sa ho pýtali - ´Vy ste otec speváčky Die Happy?´ Konečne bol on otec slávnej dcéry a nie ja dcéra slávneho otca."

Mediálne vody rozvírila vzťahom s popovým spevákom Sashom. "Spoznali sme sa počas jedného exhibičného koncertu. Spievali na ňom rôzni interpreti rôznych žánrov - od hiphopu až po rock. Na skúšku prišiel aj Sasha. Myslela som si, že príde ako veľká hviezda v saku a s manažérom. Prišiel však úplne neformálne." Oslovil ju s tým, že by si s ňou rád zaspieval. "Organizátori rátali s tým, že s ním bude spievať iná speváčka. Tá prišla na skúšku a on sa jej ospravedlnil, že prišiel len kvôli tomu, aby si zaspieval so mnou. Povedala som si, že je to obyčajný blbec a myslí si, že dostane každú, ktorú chce."

Potom však spolu začali spievať a preskočila prvá iskra. "Uvedomila som si, že nie je len sympatický, ale aj skvele spieva. Rozklepali sa mi z neho kolená." Nasledujúci týždeň jej popový idol vypisoval zaľúbené sms správy. "Ignorovala som to a vadilo mi, že sa správa ako dieťa. Keď sme sa však po týždni stretli na koncerte, zistila som, že sa stále obzerám, kde je." Po chvíli bola "ruka v rukáve". "Kamaráti z kapely sa mi vysmievali. O Sashovi sa totiž v rockových kruhoch nehovorilo v najlepšom. Keď ho však spoznali, zistili, že je veľmi talentovaný a jeho povesť ´cukríkového´ chlapca je spôsobená len zlým začiatkom kariéry." Dnes už spolu nechodia. Marta ho však stále označuje za najväčšiu lásku jej doterajšieho života.

Skryť Vypnúť reklamu

Chýba je už len poriadny chlap

Po rozchode si odišla vyliečiť dušu k otcovi do Prahy. Tam ju oslovil režisér muzikálu Mona Lisa. "Dostala som v ňom rolu. Neskôr z muzikálu odišla Iveta Bartošová a stala som sa predstaviteľkou hlavnej úlohy." Kvôli tomu sa po takmer 16 rokoch vrátila z Nemecka späť do rodnej Prahy. "Stále však hrávame s kapelou každý víkend. Jazdím tam veľmi často." O tom, že sa má vrátiť do Prahy, ju presvedčila aj ponuka účinkovania v porote československej SuperStar.

Účinkovanie v muzikáli nie je pre Martu novinkou. Už v minulosti si zahrala v prvom diele Krysařa. "Mnohí sa ma pýtajú, prečo účinkujem v takom ´limonádovom´ projekte. Odpovedám im, že ma to baví. Inak by som to nerobila." Kombinovanie spevu a herectva jej ide. Rada by si vyskúšala aj klasické herectvo. "V minulosti som mala úlohu vo filme Angolský denník lekárky. Povedala som tam však iba tri slová. Určite by sa mi páčilo skúsiť aj niečo väčšie."

Marta si tento rok užívala voľnejšie leto a s rešpektom hľadí do budúcnosti. "Budem mať hroznú kopu práce. Čaká nás množstvo koncertov s kapelou, natáčanie SuperStar, hranie v divadle... Bude to naozaj ťažké obdobie, počas ktorého budem každý deň pendlovať medzi Nemeckom, Českom a Slovenskom. Práca ma však baví, teším sa na to."

Momentálne je šťastná. Pracovných ponúk má toľko, že si medzi nimi môže vyberať, všetky aktivity dokáže navzájom kombinovať. "Som šťastná z môjho rozhodnutia vrátiť sa do Čiech. Neprišla som pri tom ani o nemeckých priateľov. Jediné, čo mi chýba, je už len poriadny chlap," uzavrela opäť s úsmevom 35-ročná speváčka.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 6. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 7. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 8. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 9. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 10. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 1. Arval Slovakia: Spoliehajú na nás firmy z kľúčových sektorov
 2. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 3. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 4. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 5. Operatívny lízing zmierni dopady krízy na váš biznis
 6. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 7. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 8. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 9. Hygge ako životný štýl
 10. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 42 810
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 27 210
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 15 238
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 9 181
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 749
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 8 673
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 361
 8. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 340
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 250
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 111
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Občianske hliadky v Smižanoch kontrolujú miestnych pri vychádzaní z lokality.

Ďalšie sú v Richnave, Žehre, Hrabušiciach i Lomničke. Ide o komunitné šírenie.

3 h
Poštárka zostala pri Opátke odrezaná od sveta.

Malú Lodinu odrezalo od sveta.

4 h
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Predseda vlády SR Igor Matovič, vľavo minister obrany SR Jaroslav Naď a minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (všetci OĽaNO).

Vôbec ste si nevšimli, ako sa to zmenilo.

24. jan
Ilustračná fotografia.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 237-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala viac ako štyritisíc obetí. Na Slovensku prebieha plošné testovanie.

12 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop