ktorý bude mať na Slovensku premiéru 10. septembra 2009, vznikne aj štvordielny televízny seriál.
Jánošík sa narodil pravdepodobne 25. januára 1688 - je to dátum, ktorý je zapísaný v matrike. Rodičmi Jánošíka boli Michal Jánošík a Barbara Cingelová. Jánošík mal staršieho brata Jána a mladšiu sestru Barbaru. Narodil sa pravdepodobne v Terchovej na slovenskej strane Tatier. Ako mládenec sa Jánošík zúčastnil protihabsburského povstania vedeného Františkom Rákocim, ktoré vypuklo v roku 1703 na území Uhorska. Po porážke povstania sa vrátil do rodnej dediny, aby sa staral o statok. Dlho však nehospodáril, pretože zakrátko vstúpil do cisárskej armády.
Počas služby v armáde bol pridelený k vojenskému oddielu, ktorý táboril na Bytčianskom zámku, kde boli väznení nebezpeční zločinci. Vtedy sa tu zoznámil s istým Tomášom Uhorčíkom, vtedy známym zbojníkom. Uhorčíkovi sa podarilo z väzenia utiecť a Jánošík sa po odchode z armády v roku 1711 pridal k jeho zbojníckej družine. Keďže bol skúsený, ostrieľaný bojmi a mal organizačné schopnosti, stal sa veľmi rýchlo vodcom družiny.
Jánošík so svojou družinou pôsobil na uhorsko-poľsko-moravskom pohraničí a obeťami jeho prepadov boli najmä kupci, bohatí aristokrati, poslovia a iné náhodné, zámožnejšie osoby. Celé jeho zbojnícke pôsobenie netrvalo ani dva roky. 26. októbra 1712 Jánošíka chytili a uväznili. Podarilo sa mu však podplatiť stráže a utiecť. Hľadali ho za početné lúpeže a nasledujúcu jar ho opäť chytili. Priebeh súdneho procesu s ním, ktorý sa konal 16. a 17. marca 1713, poznáme vďaka dodnes zachovaných súdnym spisom. Jánošíka odsúdili na trest smrti a 18. marca 1713 ho popravili zavesením na hák za rebro.
Aj keď boli doteraz nakrútené už štyri celovečerné filmy o Jánošíkovi, nášho najslávnejšieho ľudového hrdinu príliš nepoznáme. Poznáme iba ľudovú legendu o slávnom zbojníkovi, ktorý bohatým bral, chudobným dával a po zrade ho popravili zavesením za rebro na hák. Skutočného Juraja Jánošíka, mladíka z Terchovej, ktorého krátky, ale dramatický život inšpiroval generácie Slovákov k vytvoreniu legendy, odkrýva až nový film režisérok Agnieszky Holland (na snímke s hlavným predstaviteľom) a Kasie Adamik.
Výpravný veľkofilm vznikol podľa scenára Evy Borušovičovej, ktorá niekoľko rokov študovala archívne záznamy a dokumenty. Zaujímali ju reálne životné osudy charizmatického mladíka, ktorý zomrel mladý a stal sa legendou. "Základ tvoria fakty o živote Jánošíka, ktoré sa zachovali. Príbeh je doplnený udalosťami a činmi, ktoré boli v kontexte tej doby veľmi pravdepodobné. A zvyšok tvorí to, čo vzniklo v mojej hlave. Aj pred takmer 400 rokmi ľudia milovali a nenávideli, priatelili sa a závideli. V túžbe nájsť si svoje miesto v živote, smerovať k naplneniu svojho poslania, v hľadaní šťastia a lásky sa toho veľa nezmenilo," vyjadrila sa E. Borušovičová.
"Jánošík. Pravdivá história" vznikol za celkovo 90 filmovacích dní na slovenskej a poľskej strane Tatier, v Terchovej, Pieninách, v Podhalí a na Spiši. Vo filme účinkovalo spolu viac ako 100 hercov, niekoľko tisíc komparzistov a 60 jazdcov. Okrem nich si v Jánošíkovi zahralo aj vyše tisíc zvierat, z toho najpočetnejšiu skupinu tvorili ovce (920) a kone (76). Pre potreby filmovania vyrobili 20 povozov, takmer 80 strelných zbraní, vyše 90 sečných a bodných zbraní a aj dve delá. Celkovo bolo použitých 45 kg strelného prachu, vyše 100 kostýmov, kompletná výzbroj pre 18-člennú zbojnícku družinu, päť historických kočov a početné stavby.
Dnes prinášame súťaž o posledných šesť vstupeniek na film a tri knihy o Jánošíkovi. Na kupóny čakáme do štvrtka 3. 9. budúceho týždňa. Mená troch výhercov vstupeniek a troch výhercov kníh zverejníme na druhý deň.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári