nári, krajčírky, či opravári iných vecí sa však zhodujú v tom, že ľudia si drahšie opravy rozmyslia a radšej si kúpia veci nové.
KOŠICE. Podľa Evy Jurišovej, ktorá pracuje v brašnárstve, ľudia do opravovní nosia len drahšie veci a také, ktoré si nevyžadujú veľmi drahú opravu. "Ak má dať človek za opravu desať eur, radšej si kúpi novú vec niekde vo výpredaji," povedala nám.
Ľudia dajú opraviť drahšie veci
"Služby išli hore, opravy sú drahé," myslí si Helena zo salónu Kler. V opravovni pocítili dopad krízy nielen na tržbách, ale i na počte zamestnancov. "Kedysi tu pracovali aj obuvníci. Tržba však bola príliš malá, a tak nedokázali zaplatiť nájom." Ani ona v poslednom čase nemá veľa práce, napríklad v stredu doobeda prišiel do dielne len jeden zákazník. Opravár fotoaparátov Peter Ševc si však myslí, že jeho remeslu kríza prospela. Za posledný rok mu zisky narástli. Je mu však ľúto, že ľudia stále vyhadzujú veci, ktoré majú len drobnú chybu. Takú, čo by sa dala ľahko opraviť. "Táto doba je chorá a produkuje haldy zbytočného bordelu."
Druh opravy je relatívny
Marcel z opravovne v Carrefoure zaznamenal citeľný pokles zákazníkov. V stredu doobeda prišli do opravovne len piati, a to sa v dielni okrem opravovania obuvi venujú aj brúseniu nožov a nožníc. Podľa neho, napríklad opätkom dáva zabrať hlavne košická dlažba." Podpätky na práve kúpených topánkach vydržia približne tri dni. Nové stoja cca šesť €. "V tomto prípade je lepšie dať topánky opraviť ako kúpiť nové," vyjadril sa. Peter z opravovne obuvi v Optime si myslí, že reparovanie je relatívne. Závisí od druhu poškodenia a od ceny topánok. On však zníženie počtu zákazníkov nepocítil. Zdá sa mu, že klientov je stále rovnako.
"Je dobré, ak máte stálu klientelu," myslí si Dagmar z opravovne hodiniek. Ich dielňa je na tom istom mieste už 40 rokov a to je hlavný dôvod, že zákazníkov im neubúda. Žiaľ ani nepribúda.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári