Rozpočtové náklady projektu sú vyčíslené na 3 319 391 eur. Vodáci čakali dotáciu od mesta, pre krízu s ňou však počítať nemôžu.
KOŠICE. Komplex by mal byť situovaný v úseku od ťahanovského splavu pri kúpalisku Ryba, približne po cestný most na Rampovej ulici (MČ Džungľa). Určený je pre športovcov, ale aj širokú verejnosť.
Najúspešnejší olympijský šport
Podľa Gustáva Straku, predsedu ZVKKE, výstavbou komplexu chcú prispieť k zvýšeniu možností na aktívne využitie voľného času obyvateľov Košíc i návštevníkov mesta.
"Naším zámerom je vytvoriť podmienky na rozvoj najúspešnejšieho olympijského športu Slovenska v tomto regióne a zatraktívniť priemyselnú časť mesta v okolí Hornádu," uviedol G. Straka. "Cieľové skupiny projektu sú aktívni športovci-vodáci, ktorým by sa tak mali podstatne zlepšiť podmienky na tréning, ale aj deti a mládež, ktoré by nový areál pritiahol k tomuto športu. Ďalej by to mali byť vodní turisti a už spomínaná široká verejnosť. Teraz máme problém s financiami. Vedenie Mesta Košice vlani sľúbilo, že nám finančne pomôže, teraz argumentujú hospodárskou krízou. Viac ako rok sme sa snažili získať potrebné povolenia na výstavbu komplexu, teraz, keď ich konečne máme, chýbajú peniaze. Do projektu by sme určite nešli, keby nám nesľúbili tie dotácie."
Mesto: "Dali sme milión korún"
Mesto Košice od začiatku, ako sa stretlo s myšlienkou vybudovať vodácky komplex, začalo veľmi aktívne spolupracovať so Združením vodáckych športov. Jaroslav Vrábeľ, vedúci komunikačného referátu MMK, zdôrazňuje, že dôkazom záujmu radnice je aj niekoľko pracovných stretnutí u námestníka primátora mesta Mikuláša Čečka.
" Projekt bol v roku 2008 podporený dotáciou mesta vo výške 1 milión korún. O ďalšej finančnej podpore rokovali zástupcovia združenia so zástupcami vedenia magistrátu. Žiaľ, kríza zasiahla aj financovanie projektov mesta a preto tohto roku dotácie na projekt výstavby športových zariadení neboli schvaľované. Mesto sľúbilo pomoc v rámci svojich súčasných finančných možností, respektíve v prípade možnosti financovania tohto projektu z iných zdrojov. Všetky povolenia na výstavbu komplexu dostalo združenie aj vďaka súčinnosti mesta. Mesto naďalej považuje projekt za veľmi dobrý a ak to bude možné, opäť ho finančne podporí."
FAKTY
Vodný slalom má v SR dlhú a úspešnú tradíciu, je zaradený do programu olympijských hier a za obdobie samostatnej SR je naším najúspešnejším olympijským športom.
V Košiciach pôsobí šesť vodáckych klubov, ktoré pripravujú svojich zverencov v tomto športe, no chýbajú profesionálne podmienky, tréningové trate. Umelá slalomová dráha - vodácky kanál je preto nevyhnutný pre plnohodnotnú športovú prípravu. Okrem iného aj preto, lebo v celej SR sú iba dve závodné slalomové dráhy. V Čunove pri Bratislave a v Liptovskom Mikuláši.
Výstavba košického komplexu je rozdelená na tri etapy. V prvej chcú vodáci vybudovať tréningový vodnoslalomový kanál dlhý 200 metrov, v druhej tréningové trate pre úplných začiatočníkov, v tretej slalomovú dráhu v koryte biokoridoru rekonštruovanej Ťahanovskej hate.
(sam)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári