základ zbierkového fondu múzea. Nádherné, zaujímavé, ale aj vtipné predmety môže verejnosť obdivovať ešte do 20. septembra.
KOŠICE. Na výstave sú prezentované originálne a hodnotné predmety získané darom koncom 19. storočia a začiatkom 20. storočia. Ich majiteľmi, ktorí sa rozhodli podeliť sa o ich krásu, boli významní zberatelia ako Žigmund Bubics, Pavol Dessewffy, bratia Klimkovičovci, Dionýz Andrássy, Imrich Henszlmann, barónka Melcerová či Štefan Neményi Koncz z Miskolca.
Ďalšie dary sú vítané
Múzeum je otvorené i ďalším darom, ktoré by prípadne mohli rozšíriť jeho zbierku. Aj preto pripravuje na 10. septembra poradenskú službu. "Ak by náhodou niekto mal záujem niečo nášmu múzeu darovať, budeme tu k dispozícii, poradíme, povieme, akú to má približne hodnotu a z akého obdobia to pochádza," naznačila Eva Hrušková, odborná pracovníčka z umelecko-historického odboru VSM.
Kanvička je jediná na svete
Aktuálnu výstavu tvorí len časť bohatej zbierky darovaných predmetov. Pozornosť si zaslúžia obrazy, nábytok, textílie, porcelán i sklo. "Z kapacitných dôvodov sme vybrali len to najzaujímavejšie. Mimoriadne vzácne sú napríklad Dürerove grafiky od Henszlmanna, ale aj písací sekretár, ktorý daroval v roku 1900 Spirkó Ágoston s manželkou. Je bohato intarzovaný rastlinným aj figurálnym ornamentom a zaujímavosťou je jeho 72 tajných zásuviek."
Záujem vzbudzujú i predmety ako taštičky na tabak pre dámy a korektor nosa, no najväčším pokladom je porcelánová kanvička z roku 1722. Je totiž údajne jedinou zachovanou na svete, ktorá je datovaná a má aj iniciály majstra, ktorý ju vyrobil. V danom období sa totiž porcelán neznačkoval ani nepodpisoval.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári