KOŠICE. Podľa pracovníčky z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Košiciach ich úrad eviduje len hluk, "ktorý je stály a je možné ho zmerať". Preto zaznamenávajú skôr pripomienky zamerané na rôzne prevádzky, ktorých súčasťou sú klimatizačné zariadenia a ventilácie. Za tento rok dostali zatiaľ deväť sťažností, z toho len dve boli zamerané na hluk z dopravy. Práve doprava je však jedným z najväčších producentov hluku. Jej stíšenie však nie je také jednoduché. " Hlučnosť dopravy sa ťažko rieši. Na stavbu protihlukových opatrení treba určité množstvo financií. Peniaze však nie sú," vyjadrila sa tá istá pracovníčka.
Môžete dostať pokutu
Tento rok boli polícii nahlásané mnohé sťažnosti týkajúce sa hluku. Tá je povinná všetky ponosy preveriť. "V prípade, že sa sťažnosť potvrdí, sú policajti oprávnení dať pokutu až do výšky 33 eur," uviedol zástupca náčelníka Mestskej polície Košice Slavomír Pavelčák.
Hluk je škodlivý
"Dlhodobo pôsobiaci hluk má nepriaznivý vplyv na centrálnu nervovú sústavu, čo sa prejavuje bolesťami hlavy, poruchami spánku, dokonca aj zníženou odolnosťou voči infekčným chorobám," vyjadrila sa Zuzana Dietzová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Košiciach. Ďalej uvádza, že "pri hluku nad 60 decibelov (dB) sa môže vyskytnúť aj hypertenzia, vredové ochorenie žalúdka, dvanástnika, ale aj srdcovocievne ochorenia."
Hluk nad 130 dB spôsobuje bolesti. Nad 140 dB hrozí pretrhnutie ušného bubienka.
PRÍKLADY HLUKU
- Šum lístia 20dB
- Tlmený rozhovor,pracovňa s PC, chladnička 40 dB
- Pouličný hluk, bežný rozhovor 50 dB
- Električka, vysávač 60-70 dB
- Osobný automobil 70-80 dB
- Nákladné auto 84-93 dB
- Hluk motorových vozidiel 90 dB
- Maximálny hluk motorky 100 dB
- Štartujúce lietadlo vo vzdialenosti 1m 120 dB
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári