Korzár logo Korzár Košice
Utorok, 15. jún, 2021 | Meniny má VítKrížovkyKrížovky
Z OBRAZU A JEJ OČÍ VYTEKAL OLEJ, NA TELE SA OBJAVILI KRVAVÉ STIGMY

Košice navštívila vizionárka Myrna Nazzour zo Sýrie

O vizionárke Myrne z Damašku počul nejeden kresťan. Štyridsaťpäťročná žena, vlastným menom Myrna Nazzour, je známa nielen v rodnej Sýrii, ale po celom svete.

O vizionárke Myrne z Damašku počul nejeden kresťan.O vizionárke Myrne z Damašku počul nejeden kresťan. (Zdroj: archív)

Tvrdí, že sa opakovane stretla s Ježišom Kristom či Pannou Máriou. Vedcov fascinujú aj extázy, do ktorých sa dostáva počas modlitieb. Tiež krvavé stigmy či olej vytekajúci z jej očí a rúk. Ateisti ju zrejme považujú za podvodníčku, veriaci zas za proroka. Nech to je akokoľvek, pravdou ostáva, že tieto úkazy doteraz nikto nedokázal vedecky podložiť. S touto charizmatickou ženou sme sa stretli počas jej nedávnej návštevy Košíc, keď nám svoj príbeh ochotne rozpovedala.

"Keby dal Boh dar niekomu inému, stále by sme sa dokola pýtali, prečo práve jemu. No nepochopili by sme to. Je to jeho vôľa a my to nemôžeme pochopiť. Spočiatku som veľa rozmýšľala nad tým, prečo si vybral práve mňa, no už som s tým prestala. Na nič by som neprišla. Beriem to tak, že si ma Boh pre toto poslanie vybral a musím ho prijať," hovorí vizionárka Myrna Nazzour.

Niekto by možno čakal, že vizionárske schopnosti náležia človeku pohybujúcemu sa v cirkevnej oblasti - rehoľnej sestre či kňazovi. No nie je to tak. Vo všeobecnosti platí, že o zjaveniach hovoria najmä bežní ľudia, u ktorých by sa to nečakalo. Myrna to potvrdzuje. "Pochádzam z bežnej rodiny, z piatich detí. Otec sa dodnes živí ako taxikár, mama je domáca. Ja som však bola a stále som hlboko veriaca."

Myrna je gréckokatolíčkou, jej manžel Nikolas je pravoslávneho vyznania. Práve on priniesol do ich domu obraz, ktorý sa spája s prvým nezvyčajným javom, spájajúcim sa s tzv. zázrakom z Damašku. Z obrazu Panny Márie s malým Ježišom na rukách začala v roku 1982 vytekať neznáma tekutina. Pod obraz, zavesený nad manželskou posteľou, podložila Myrna misku, do ktorej tekutinu zachytávala. Tou potom pomazala chorých členov rodiny, ktorí vyzdraveli. Celý tento "zázrak" zdokumentovala aj pod odborným dohľadom.

Tekutinu podrobili rozboru v laboratóriu pre chemické vyšetrovanie G. Loges ltd. pre oblasť Wesel a Kleve v Nemecku. Analyzovali ho infračervenou spektroskopiou a plynovou chromatografiou. Výsledky testov ukázali, že ide o stopercentný olivový olej. Hoci je chemickým zložením identický s prírodným olivovým olejom, po nanesení na filtračný papier a jeho usušení nezanecháva na rozdiel od prírodného žiadnu škvrnu. Ikonu potom skúmalo viacero svetových laboratórií, no žiadne nedokázalo objasniť, ako je možné, že vypúšťa olej.

Obraz v roku 1983 slávnostne preniesli za účasti 70-tisíc ľudí do kostola, kde visí dodnes. V jej dome zavesili novú ikonu, no tá začala po čase roniť rovnaký olej. Ten začal neskôr vytekať aj z Myrniných rúk a očí. Videli to aj svedkovia, skúmali ju lekári. Hoci sa opakovane umývala, olej vytekať neprestal. Chemický rozbor dokázal, že ide o rovnaký olej ako ten, ktorý vyteká z obrazu.

V decembri 1982 zažila Myrna ďalší jav, mnohými považovaný za zázrak. "Pocítila som nejakú silu, ktorá ma tlačila a nútila ísť na terasu domu. Keď som tam prišla, zbadala som Pannu Máriu." Zareagovala tak, ako by zareagoval azda každý. "Veľmi som sa zľakla, otočila sa a utiekla preč. Bála som sa, že keď to niekomu poviem, bude si myslieť, že som blázon." Vypočul ju však jej kňaz. Poradil jej, nech sa modlí a k zjaveniu možno dôjde opätovne. Stalo sa tak o štyri dni. "Bolo to opäť na terase. Boli tam so mnou aj ďalší ľudia. Pochopila som však, že oni nič nevidia ani nepočujú." Panna Mária jej vraj povedala posolstvo: "Dala som vám viac oleja, než ste žiadali, a dám vám niečo ešte silnejšie, než je olej. Kajajte sa a verte... Ohlasujte môjho Syna Emmanuela. Kto ho ohlasuje, bude spasený."

Odvtedy sa jej zjavenia opakovali niekoľkokrát. Nevidela pri tom len Pannu Máriu, ale aj Ježiša. V novembri roku 1983 sa jej na tele vytvorili aj stigmy. Sú to väčšinou krvavé rezné rany, akoby po seknutí niečím ostrým, alebo bodnutia, symbolizujúce Ježišove rany po pribití na kríž. "Bolo to pri modlitbe," spomína Myrna na prvú krvavú skúsenosť. "Neviem to opísať. Počas modlitieb sa totiž dostávam do extázy. Vôbec som vtedy nevedela, čo sa so mnou deje." Videli to však svedkovia. Okrem rodiny ju sledoval i jej duchovný vodca. Na rukách a nohách sa jej vytvorili krvavé rany.

Podobné stigmy sa jej vytvorili aj na Veľkú noc nasledujúceho roku. Pribudla k nim však široká rana na Myrninom boku. Rany overilo šesť lekárov, medzi nimi aj riaditeľ francúzskej nemocnice. "Pri druhom stigmatizovaní bola rana na jej boku taká veľká, že ju chceli lekári zašiť. Bola široká asi štyri milimetre, hrozilo, že by sa jej mohla zapáliť. Rana sa však za 24 hodín zahojila sama, bez jazvy," vysvetľuje Myrnina tlmočníčka.

Od roku 1990 obraz olej neroní, rovnako sa neobjavuje ani na jej tele. Stigmy sa však vytvárajú pravidelne v týždni, keď Veľkú noc oslavujú pravoslávni, gréckokatolíci aj rímskokatolíci (každý tretí rok). Vďaka tomuto intervalu ju počas extáz a stigmatizovania mohli skúmať rôzni vedci a natočiť napríklad aj video, ktoré o tomto zázraku svedčí. Myrna je vtedy v extáze, nevníma okolitý svet. Keď skúmajú jej zreničky, sú stiahnuté a je evidentné, že vidí silné svetlo. Niekoľko tzv. zjavení zažila aj počas týchto extáz v modlitbách. Posolstvo, ktoré jej zjavenie zvestuje, dookola opakuje, a tak je možné uchovať ho.

Samozrejme, o tejto nezvyčajnej žene sa dozvedeli vedci z celého sveta. Podrobila sa výskumu odborníkov v USA aj v Austrálii. Počas niekoľkotýždňových pozorovaní jej z rúk, nôh a tváre vytekalo množstvo oleja, vedci ani lekári však nedokázali objasniť, ako je to možné. Úkazy, ktoré sa na jej tele a v jej okolí dejú, sú pomerne jasným dôkazom existencie, ak nie Boha, tak niečoho nadprirodzeného, resp. nevysvetliteľného. Možno na škodu je preto fakt, že o nej mnohí ateisti, ale aj veriaci, nevedia. "Nie som za to zodpovedná. Ani pána Ježiša, keď bol na zemi, nenasledovali všetci ľudia. Keby ho nasledovali, nemali by sme dnes také problémy, ako máme," myslí si sýrska vizionárka.

Myrna počula aj o ľuďoch, ktorí mali podobné zážitky ako ona. "Stretla som sa napríklad so sestrou Luciou v portugalskej Fatime. Veľa sme sa o tom, čo sme zažili, rozprávali. To, či sú tieto úkazy u iných ľudí pravé, však neviem posúdiť. Môžem povedať len to, že ak ide ozaj o Božie dielo, budú pokračovať aj naďalej. Ak ide len o trik alebo senzáciu, ´bublina´ okolo nich časom sama praskne." Sýrčanka nechce, aby sa ľudia na jej zázraky upriamovali. "To, čo sa deje napríklad so mnou, sú len vonkajšie a menej podstatné znaky. Omnoho dôležitejšie je vnútro, evanjelium v srdci človeka. Ak ním niekto žije, nebude mať žiadne problémy. Boh využíva vonkajšie znaky len občasne, aby upozornil práve na spomínané vnútro."

Na internete je vystavených mnoho videí nafilmovaných počas Myrniných modlitebných extáz. Jedno z nich zachycuje aj samotné vytvorenie stigiem na jej tele. Paradoxne však tieto videá v mnohých ľuďoch vzbudzujú pocit, že ide o podvod a dobre zinscenovanú šou. "Na druhej strane by sa však bez týchto videí o týchto veciach veľa ľudí nedozvedelo. Ja nemôžem ovplyvniť to, čo si ľudia myslia. Spočiatku tomu napríklad neveril ani môj manžel. Dnes už zmenil názor."

Je potrebné dodať, že o tom, že ju natáčali počas extáz, Myrna nevedela, keďže vtedy nevníma okolitý svet. Nevníma ani skúmanie lekárov. Tí ju okrem klasického monitoringu srdcového rytmu, tepu a tlaku podrobili aj sledovaniu reakcií na vonkajšie prostredie. Pichali jej napríklad špendlíky pod nechty, na čo absolútne nereagovala. Ak by extázu len predstierala, tak by takú silnú bolesť musela cítiť. Cirkev sa k jej zjaveniam a nezvyčajným úkazom, ktoré sa okolo nej dejú, stavia rôzne. Nikto však zatiaľ nedokázal poprieť pravdivosť týchto zázrakov.

Zaujímavým faktom je aj to, že Myrna svoj "dar" nevyužíva na žiadne získavanie výhod. Od ľudí dary neprijíma, nechce na tom zarábať. "Sýrska vláda nám ponúkla peknú vilu s tým, že sa do nej môžeme bezplatne presťahovať. Z nášho rodinného domu chceli spraviť pútnické miesto. Odmietli sme to. Je to náš požehnaný dom, budeme v ňom žiť aj naďalej." Dvere jej príbytku sú však pre ľudí otvorené. Či je deň, alebo noc, stále ju navštevujú húfy ľudí. Je to všaj, samozrejme, aj veľká strata súkromia. "Mnohí sa ma pýtajú, či z toho nie som ustatá. Odpovedám im, že viac unavená by som bola, keby som nemala to, čo ma unavuje," hovorí s úsmevom.

Odkedy sa okolo nej začali diať zvláštne veci, zažila päť zjavení a 36 extáz. V extázach má videnia takisto. Už si na tieto zážitky zvykla. "Teším sa na ne. Aj keby však neprišli, viem, že je Boh so mnou, nemusím sa ničoho báť." Nikdy neľutovala, že jej Boh dal takýto nezvyčajný dar. Nepokladá sa za nejakého výnimočného človeka. "Som obyčajná žena, manželka a matka (má dve deti) tak, ako mnoho ďalších. Navyše mi Boh určil poslanie, aby som bola sestrou každého človeka na zemi."

Jej domov je Sýria. Ide o islamskú krajinu, možno je teda zvláštne, že sa tieto úkazy dejú práve tam. Islam je známy tým, že cudzie náboženstvá nezvykne tolerovať. Zaujímavým je teda aj postoj sýrskej vlády. "Skúmali ma aj v sýrskych laboratóriách. Odkedy zistili, že nejde o žiaden podvod, veľmi ma rešpektujú. Som hrdá na to, že som Sýrčanka, a tiež na to, že sa Boh rozhodol ukázať práve v našej krajine. Sýria je krásnym príkladom spolunažívania kresťanov a moslimov. Nie sú tam medzi nami žiadne problémy. Do môjho domu sa chodia denne modliť veriaci oboch náboženstiev."

Z toho, že o svoje dary možno časom príde, nemá strach. Myrna vie, že ju Boh nikdy neopustí, nič viac nepotrebuje. "Pokiaľ budem mať svoj dar, chcem cestovať po svete a hlásať posolstvá, ktoré mi v zjaveniach Panna Mária a Pán Ježiš zvestovali." Chce to však robiť nenásilnou formou. Neplánuje žiadne veľké dôkazy, žiadne živé televízne vysielania jej extáz. Okrem iného rada počúva starosti ľudí a modlí sa za ich nápravu. Má aj jednu svoju súkromnú vec, za ktorú sa modlí pravidelne. "Je to pokoj a mier na Blízkom východe. Pochádzam odtiaľ a miestne nepokoje ma veľmi bolia."

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Regeneračný spánok s ideálne podopretou chrbticou
 2. Ako sa mení dynamika firiem?
 3. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom
 4. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 5. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
 6. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 7. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 8. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 9. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 10. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány?
 1. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 2. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
 3. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom
 4. Behind every successful business lies a set of skilled people
 5. Klimatická zmena rozkývala štatistiky škôd na domoch a bytoch
 6. Ako sa mení dynamika firiem?
 7. Hudbou proti holorubom.
 8. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 9. Pečeň je priamo zodpovedná za stav vášho imunitného systému
 10. Ako kedysi vyzerali bratislavské mýta? Bol tam cintorín aj sady
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 19 486
 2. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 12 340
 3. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 11 193
 4. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 9 640
 5. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 9 461
 6. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov 9 313
 7. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány? 7 285
 8. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť 6 157
 9. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy 5 625
 10. Tostov palác - moderné bývanie s atmosférou historických Košíc 4 762
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop