Hoci podľa štatistík boli vlamači usilovnejší minulé leto, ani teraz v júli a v auguste nezaháľali. Viac sa však zamerali na vykrádanie motorových vozidiel, než na rodinné domy a byty.
Vlamači majú niekoľko spôsobov, vďaka ktorým sa jednoducho dostanú do bytu či domu. Medzi najčastejšie patrí v Košiciach vykopnutie alebo vypáčenie vchodových dverí v oblasti zámky (konštrukčne slabé lepenkové dvere). "Obľube" sa teší aj rozlomenie FAB vložky za pomoci vyhotoveného prípravku, dnu sa však dostanú aj cez "na vetračku" otvorené okná a balkónové dvere (prízemné byty). Ľahko dnu vniknú aj po rozbití sklenenej výplne okna alebo balkónových dverí (prízemné byty).
Kým vlani evidovali policajti za júl a august 41 prípadov vlámania do bytu či domu, v tomto roku ich bolo iba 12. V MČ Staré Mesto sa vyskytli dva prípady v lete 2009, MČ Sever, Juh a Jazero evidujú po jednom. MČ Západ mala v júli a auguste štyri prípady. Rodinné domy a byty v MČ Dargovských hrdinov evidujú toto leto tri prípady.
Stále je potrebné zdôrazňovať, že ak sa chystáte na dovolenku, mali by ste si zabezpečiť byt pred prípadnými zlodejmi. Po návrate je už neskoro lamentovať nad zle zabezpečeným domom. "V prvom rade je potrebné zabezpečiť byt a dom kvalitnými bezpečnostnými dverami a kvalitnými oknami," radí zástupkyňa hovorkyne KR PZ v Košiciach por. Jana Mésarová, ako sa starať o svoj majetok aj počas celého roka. "V prípade, že sa aj v priebehu dňa v dome alebo byte nikto nenachádza, nikdy netreba nechávať pootvorené okná a balkónové dvere ani 'na vetračku'. Ak je to možné, byt nenechávajte dlho neobývaný, a to hlavne v nočných hodinách. Dobré preto je, ak v byte aspoň raz za čas prespí nejaký príbuzný. Páchateľ si obvykle niekoľkokrát preverí, či je byt obývaný (zvoní, klope, kameňom rozbije okno a odíde). Ak po týchto krokoch neregistruje v byte pohyb, vykoná krádež. Ak je byt neobývaný a páchateľ vykoná uvedené kroky, pomôže iba poplašné zariadenie, ktoré zlodeja vystraší alebo prostredníctvom ktorého je vyrozumená polícia, ktorá páchateľa zadrží."
Zlodeji vnikajú do rodinných domov prevažne cez pootvorené pivničné prípadne špajzové okná. Jednoducho odstránia držadlo okna, prípadne zvesia okno z pántov a vojdu dnu. Kradnú aj v neskorých nočných hodinách, keď obyvatelia domu tvrdo spia, prípadne na pohyb v dome nereagujú, lebo si myslia, že hluk spôsobuje ich rodinný príslušník. "Evidujeme prípady, keď páchatelia na vykonanie krádeže v byte nepoužívajú hrubú silu. Je to vtedy, keď poškodení nezamykajú vchodové dvere a tie nemajú zvonku zabezpečené tzv. guľou. Páchateľ jednoducho prechádza po chodbe bloku, kde siaha na kľučku a v prípade, že sú dvere nezamknuté, vojde dnu... Páchatelia majú najčastejšie záujem o finančná hotovosť, šperky a elektroniku."
Jeden z minuloročných prípadov by sa pokojne dal označiť ako kuriózny, keďže páchateľ pravdepodobne nemal dopredu jasné, po čom pôjde. "V čase od 24. júna do 4. júla na Lomnickej ulici neznámy páchateľ vnikol cez neuzavreté vetracie okienko do rodinného domu. Odtiaľ ukradol dvoje starožitných hodín, bronzovú sochu, tušovú kresbu, 11 miniatúr, olejomaľbu, dva ruksaky a 5 kg mäsa. Majiteľovi spôsobil škodu 421 000 Sk." V inom prípade z tohto roka šlo o vlámanie do auta. "Od piatka do nedele (od 28. do 30. augusta) neznámy páchateľ po vypáčení dverí osobného motorového vozidla zn. Audi A4, zaparkovaného na Rampovej ulici, ukradol multifunkčný volant a rýchlostnú páku. Tiež odmontoval predný nárazník, xenónové svetlomety, elektrónové disky a ozdobné lišty dverí. Majiteľovi vznikla škoda 6-tisíc eur."
Okrem rodinných domov sa teda vlamači počas leta zameriavajú aj na autá. V júli a v auguste 2008 bolo na území Košíc zaevidovaných 171 násilných vniknutí do motorových vozidiel. Predmetom záujmu páchateľov boli hlavne príručné tašky s obsahom, notebooky, autorádiá a pracovné náradie. V lete 2009 bolo vlámačiek "iba" 108. MČ Sever ich zaznamenala 15, Staré Mesto 26, Ťahanovce 7, KVP 1, Juh 16, Západ 20, Jazero 19 a Sídlisko dargovských hrdinov 4. "Najčastejšími spôsobmi bolo rozbitie sklenej výplne a najčastejšími predmetmi záujmu tie isté veci ako minulé leto plus navigačné systémy a reproduktory. Vlani v lete bol veľký počet vlámaní do motorových vozidiel zaregistrovaný na parkoviskách pred obchodnými centrami. Teraz počet týchto prípadov výrazne poklesol a nedá sa presne určiť, ktoré miesta sú z hľadiska krádeží vlámaním najviac rizikové. Ako vlani, aj tento rok ľudia často nechávajú notebooky a príručné tašky na zadných sedadlách automobilov, čím dochádza aj k vlámaniam, ktoré sa dajú označiť ako náhodné. Okoloidúceho vtedy zláka vidina zárobku a najčastejšie rozbitím sklenej výplne sa zmocní voľne položených vecí," dodala J. Mésarová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári