zkari si ťukajú na čelo. Poukazujú na to, že v čase obedov bolo holdovanie tabaku aj tak zakázané.
KOŠICE. Vo väčšine košických reštaurácií podnikatelia fajčenie zakázali preto, že sa zdráhajú investovať do nákladných úprav interiérov. Vôbec sa nefajčí napríklad v Lampárni. „Prišli sme o zákazníkov," krátko zhodnotila čašníčka. „Daj tu popolník. Prečo sa tu nekuri, ste normálni?" neveriacky za ňou penil štamgast. Rýchle do seba kopol pollitrák a pobral sa preč.
Fajčiť alebo variť?
Vedenie dvojpodlažného podniku Ležiacej bosorky nóvum vyriešilo tak, že hore urobili nefajčiarsku časť. Fajčí sa na spodnom poschodí, kde je i bowling, a v letnej záhrade. „Najradšej by som bol, keby sa fajčiť zakázalo úplne," povedal prevádzkar. Výrazný úbytok zákazníkov nezaznamenali, akurát hore ich teraz chodí menej.
Horšie je to v bowlingu v obchodnom centre Erika, kde popolník nenájdete vôbec. „Niektorí zákazníci sú spokojní. Zatiaľ nevieme, či budú ľudia naďalej chodiť," zhodnotil čašník Gabriel. V piatok podvečer mali obsadené zo dva stoly.
Prázdnotou zívala i reštaurácia s bowlingom na Ťahanovciach. „Zle je to teraz. Ľudia nie sú spokojní, každý nadáva. V tom čase tu už bolo inokedy plno. Od minulého utorka je málo ľudí," posťažovala sa čašníčka Jana. Nedávno riešili dilemu, či sa bude fajčiť, alebo variť. „Zatiaľ sa rozhodlo, že sa bude variť. Možno si ľudia zvyknú."
V Amsterdam pube zriadili malú provizórnu fajčiareň. „Využívaná je málo, ľudia radšej chodia fajčiť von," povedala čašníčka Tatiana. „Vo štvrtok bolo plné, sem-tam sa niekto otočí. Niektorí pohundrú, ale predsa zostanú."
Zákon mačkopes
Popolníky už nenájdete ani v známej Slávii. „Zákazníci sú nespokojní. Ja by som prijala, keby sa to doriešilo. Sme kaviareň a reštaurácia, kde patrí ku kávičke aj cigaretka," povedala vedúca hotela Jarmila Kunová. „Aj keby sme to chceli riešiť stavebne, pre architektúru nám to nepovolia." Na zásahy do historickej budovy je totiž potrebný súhlas pamiatkarov.
Prevádzkari by boli hlavne za to, aby mal zákon rovnaký meter pre všetkých. Aj tí, čo majú zákazníkov dosť, totiž pocítili pokles tržieb. „Cez obed bolo aj tak fajčenie zakázané. Najlepšie by bolo, keby sa nikde nefajčilo. Niektoré podniky sú teraz znevýhodnené. U mňa si napríklad dá človek pizzu, ale na kávu už pôjde tam, kde si k nej môže zapáliť. Všetci čakáme, že niekto pochopí, aký je to nezmysel," rozhorčoval sa prevádzkar pizzerie Peter.
Rovnaký názor má aj Mário Besterci, majiteľ baru Madrid: „Je to zbytočný polozákon, lebo sa týka len reštaurácií. Taký mačkopes. Nerieši ochranu nefajčiarov, ale vytvára zbytočné obmedzenia."
Fajčiť neprestanú
Čo na novinku vravia samotní zákazníci? „Som nefajčiarka, súhlasím s tým. Lepšie sa mi sedí, keď tu nie je dym. Konečne vidím na druhý koniec miestnosti," tešila sa Katarína v Amsterdame.
„Napriek tomu, že fajčím, som za to, aby sa priestory oddelili. Aby sa nedymilo tam, kde sa podávajú jedlá. Fajčiť budeme inde. Uvidíme však, ako to bude v zime," zhodnotila Darina, posedávajúca v letnej záhrade s tým, že fajčiť určite neprestane.
Mária to však považuje za „diskrimináciu fajčiarov", ale jedným dychom dodala: „Musíme si zvyknúť. Na druhej strane sa budú pri cigarete neznámi ľudia viac zoznamovať, keď sa stretnú vonku."
Tuhý fajčiar Martin však pri pive nevydrží sedieť bez cigarety. Preto si obstaral tú elektronickú. „Nie je v nej nikotín ani decht. Funguje na baterku, ktorá sa dobíja, ako tá v mobile," odprezentoval nám svoj vynález, ktorý ho stál asi 100 eur. „Normálna cigareta mi chýba, ale táto ju aspoň nejak nahradí." Je však sporné, či ju môže používať v nefajčiarskych priestoroch.
Fajčiarsky zákon
Je už účinný
n Od 1. septembra je účinné sporné ustanovenie novely zákona o ochrane nefajčiarov. Ustanovením zákona „sa zakazuje fajčiť v zariadeniach spoločného stravovania, okrem zariadení, ktoré majú pre nefajčiarov vyhradených minimálne 50 percent z plochy, ktorá je stavebne oddelená od časti pre fajčiarov, pričom priestor pre nefajčiarov musí byť umiestnený pri vstupe do zariadenia".
n Skrýva však množstvo nejasností, za jeho porušenie hrozia nemalé pokuty. Pre prevádzkovateľa sa pohybujú v rozpätí od 331 do 3 319 eur. I samotný zákazník môže byť sankcionovaný, a to za porušenie zákazu fajčenia. Hrozí mu pokuta až 331 eur. Keďže dodržiavanie zákona má kontrolovať najmä Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ), požiadali sme ich o vysvetlenie.
n Zákaz platí len pre podniky, kde sa podávajú, vyrábajú a pripravujú jedlá na bezprostredné požívanie. Medzi ne podľa úradu patria aj utopence či nakladaný hermelín, ktoré sa v krčmách bežne predávali. Sporným môže byť i určenie polovice plochy. „Posudzuje sa z celkovej obslužnej plochy zariadenia," uviedla Michaela Judinyová z ÚVZ. „Všetky potrebné veci sú v dokumentácii každého zariadenia. Prevádzkovateľ je povinný pri kontrole ich sprístupniť orgánom kontroly." Kontrolóri teda nebudú chodiť s metrom, ale budú vychádzať z papierov. V Košiciach tak budú robiť pracovníci RÚVZ, nevedno koľkí. Úrad presne nevysvetlil, ako majú byť v dotknutých prevádzkach riešené prechody, napr. k toaletám, baru či k letnej terase. Podľa všetkého platí, že nefajčiar nesmie prechádzať cez zafajčené priestory.
n Ministerstvo zdravotníctva vzhľadom na množstvo nejasností uvažovalo o novej úprave. Predložilo novelu s návrhom na úplný zákaz fajčenia v reštauráciách a baroch. „Z dôvodu zásadných pripomienok zo strany rezortov hospodárstva a financií nebol návrh prijatý," vyjadrila sa Judinyová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári