KOŠICE. Viac ako mesiac musia košické zdravotnícke zariadenia zamestnávať presne stanovený počet lekárov, sestier a pôrodných asistentiek. Ministerstvo tieto normy stanovilo, aby zabránilo preťažovaniu zamestnancov. Keď chceli nemocnice čísla nariadené rezortom naplniť, museli prijímať nových zamestnancov.
Fakultnej pomohla zrušená vojenská
"Vážnejšie problémy s naplnením personálnych normatívov nemáme," uvádza hovorkyňa Fakultnej nemocnice L. Pasteura Košice Jaroslava Oravcová. Tie sa jej podarilo splniť prijímaním nových pracovníkov i vďaka zrušeniu lôžkovej časti Leteckej vojenskej nemocnice. Koncom roka 2008 totiž prebrala všetok odborný personál po vojenskej.
Išlo o 253 zdravotníckych pracovníkov, z toho 70 lekárov. Zvyšok tvorili sestry. Stalo sa tak preto, že prevzala 170 lôžok, ktoré boli vo vojenskej zrušené. Tie však vo fakultnej reálne doplnené neboli, preto je na rovnaký počet postelí viac odborníkov.
Detská počty pripomienkovala
Detská fakultná nemocnica taktiež podmienky spĺňa. Na hranici je zabezpečenie nočnej zmeny na dvoch klinikách. "Konkrétne ide o neonatológov a špecialistov v odbore intenzívna starostlivosť v pediatrii, ktorých je nedostatok v rámci celej Slovenskej republiky," hovorí riaditeľka Ingrid Urbančíková.
Lekárov a sestry si detské zdravotnícke zariadenie zabezpečilo už v roku 2007, keď muselo splniť podmienky nového Zákonníka práce. Ku koncu roka 2006 v nemocnici úväzkovo pracovalo 76 lekárov, koncom júla tohto roku to bolo 98 lekárov. O deti sa stará o takmer 50 sestier viac ako pred tromi rokmi.
Nemocnica nedávno upozornila na hroziaci nedostatok pediatrov v špecializovaných odboroch. Úväzkovo jej vypomáhajú aj lekári, ktorí sú buď na dôchodku alebo majú súkromnú prax. Od kariéry pediatra-špecialistu pritom môže odradiť, že celý proces prípravy trvá minimálne osem rokov.
Problémy s prechodom na nový režim nemali ani súkromné nemocnice - železničná, ani tá v Šaci.
Budú kontroly
Splnenie svojich podmienok si ministerstvo plánuje preveriť. "Na kontrolu sa chystáme, zatiaľ monitorujeme a zisťujeme stav," povedala jeho hovorkyňa Zuzana Čižmáriková. Ak zistí nedostatky, môže nemocnicu potrestať - požiadať ju o nápravu, zatvoriť oddelenie, alebo uložiť pokutu do výšky 10-tisíc eur.
Viacerí zdravotníci pre Korzár uviedli, že personálu je aj napriek nariadeniu ministerstva málo. Upozorňujú, že schválené počty nie sú na starostlivosť o pacienta dostačujúce. Ministerstvo toto tvrdenie odmieta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári