ama.
Keď sa realizačný tím EHMK 2013 rozhodoval, akú atrakciu by do mesta v rámci propagácie Košíc vo svete pritiahol, nápady mal dva. Prvým bolo pozvanie maďarského prezidenta, aby odhalil sochu alebo tabuľu takého Maďara, ktorý sa v čase existencie Uhorska zastal práv Slovákov. Tento nápad sa však realizovať nepodarilo, lebo o žiadnom takom nenašli v kronikách ani riadok. Druhým bol nápad zbúrať Lunik IX a na jeho mieste postaviť nové sídlisko, aby sa Rómovia nemohli sťažovať, že sa im zle býva. Aj tento nápad sa však zrealizovať nedal. Jednak by nebolo kde 50-tisíc Rómov prechodne ubytovať a v mestskej kase sa z požadovaných 596 miliónov eur na výstavbu našlo iba 124 eur a 24 centov.
"Napokon sme sa rozhodli vymyslieť niečo z kultúry. Akciu, ktorá priláka verejnosť a nestála by veľa peňazí," prezradil spôsob uvažovania šéf komisie na vymýšľanie nápadov Karol Inšpirko. "Inšpirovalo nás austrálske mesto Straw City, kde sa každý rok na konci žatevných prác koná festival slamy. Majú jej veľa, a aby sa aspoň trochu využila, stavajú z nej rôzne sochy. Ako stavebný materiál sa môže použiť iba slama a ako výstuž drevo. Nie však viac, ako jeden meter kubický guľatiny s priemerom 10 cm. Tento rak na jar, lebo vtedy je v Austrálii žatva, sa v Straw City uskutočnil už 125. ročník slamového festivalu."
Keď realizačný tím zverejnil na internete zámer zorganizovať v Košiciach festival Straw Art Cassovia 2009, prihlášky z celého sveta sa len tak hrnuli. Okrem Európanov prišli nielen Austrálčania, ale aj Američania z Texasu a Kalifornie. Spolu sa festivalu zúčastnilo 45 družstiev od dvoch do 10 členov, čo bol maximálne povolený počet. Košice zastupovalo šesť mladíkov z JRD Bankov. "Úloha, ktorá čakala každé družstvo, bola jednoduchá. Z navozenej kopy slamy, ktorej dostali všetci po 150 kubických metrov, teda asi 300 ´metrákov´, museli za dva dni vymodelovať ľubovoľnú sochu. Dom, človeka, zviera, lietadlo... Fantázii sa medze nekládli," prezradil nám šéf poroty Dušan Steblo.
Účastníci festivalu sa na Aničke, kde bolo na realizáciu prác najviac miesta, skutočne činili. Niektoré tímy boli hotové už v sobotu, iné až v nedeľu na poludnie, keď bolo treba aj tak prácu skončiť. Napokon to stihli všetci a trávnaté plochy na Aničke zaplnilo 45 rôznych slamených výtvorov. Pozornosť divákov, ktorých sa zišlo niekoľko desiatok tisíc, najviac pútala 25 metrov vysoká replika Eiffelovej veže, dvojičiek WTC z New Yorku či Cheopsovej pyramídy. Tri slovenské tímy ostali verné Slovensku. Jeden postavil repliku Bratislavského hradu, druhý 26 metrov vysokú postavu Jánošíka. Košičania zo slamy vymodelovali 42 metrov dlhého a 11 metrov vysokého ležiaceho svišťa tatranského (na snímke). Vraj preto, že takto chceli poukázať na vyhubenie, ktoré mu hrozí.
"Hlavnú cenu si z premiérového ročníka odnieslo družstvo USA, ktoré vytvorilo tancujúcu postavu Michaela Jacksona. Trochu ju ohňom pričmudili, lebo hoci sa o to snažil, až taký svetlý ako slama nebol," informoval nás o výsledkoch festivalu D. Steblo. "Osobitnú cenu poroty získali piati mladíci z Terchovej, lebo ich Jánošík bol najvyššou sochou celého festivalu. O tri metre vyšší ako ´Jacko´." Košičanom sa žiadna cena poroty neušla, ale vďaka návštevníkom si za svišťa odniesli aspoň cenu diváka.
"Keďže bol o prvý ročník festivalu Straw Art Cassovia veľký záujem, určite na budúci rok zorganizujeme aj druhý. Už teraz evidujeme vyše sto prihlášok, prezradil nám D. Steblo na záver.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári