lí na polovicu už piatu tisícku účastníkov. "A ďalšie prihlášky pribúdajú doslova závratným tempom," tvrdí riaditeľ pretekov Branislav Koniar. "Aj keby čas víťaza bol tentoraz všelijaký, makový, pre nás je už toto víťazstvo, že je toľko záujemcov o štart na našom maratóne."
Najstarší maratón v Európe bude v prvú októbrovú nedeľu oslavovať už 85. narodeniny. "V takomto veku ľudia už svoj život bilancujú, no my sa len rozbiehame, naberáme dych," vraví B. Koniar. Ale malá retrospektíva časov minulých nikdy nie je na škodu. Tentoraz ju aktívnym účastníkom, i tým, ktorí im budú 4. októbra pozdĺž trate robiť fanúšikovskú kulisu, pripomenie putovná výstava s názvom "Príbehy ôsmich desaťročí". Po Bratislave a atletickom Moste v Dubnici nad Váhom ju organizátori MMM predstavia aj Košičanom, najskôr 8. až 11. septembra v budove magistrátu, od 14. do 18. 9. v administratívnej budove U.S. Steel vo vstupnom areáli, od 18. do 29. 9. v nákupnom centre Optima (Intersport), a napokon (od 29. 9. do 6. 10.) si desať zaujímavých panelov nájde miesto v priestoroch hotela Doubletree by Hilton. Košičania chcú svoj maratón a jeho pozoruhodnú históriu prezentovať aj za hranicami Slovenska. "Radi by sme tak urobili trebárs na berlínskom maratóne, ktorý má vo svete veľký zvuk. V Berlíne je dokonca múzeum maratónu, čo je pre nás impulz, aby sme tam s našou výstavou zavítali. Aj do Atén, kde sa maratónsky beh zrodil, a na jeseň tam chystajú sympózium," plánuje B. Koniar.
"Každé jubileum nášho maratónu si pripomíname nejakou publikáciou, ale tentoraz by na ďalšiu knihu bolo trochu priskoro, tak sme to riešili vydaním brožúry, ktorej obsah je identický s vystavovanými panelmi," hovorí Branislav Koniar. "Príbehy ôsmich desaťročí" sú rozdelené na niekoľko zaujímavých kapitol, ako napríklad "Pionieri košického maratónu", kde sa stretneme s veľkými postavami predvojnového obdobia Karlom Hallom, Józsefom Galambosom, Désiré Lericheom či Juanom Carlosom Zabalom, v brožúre si našla miesto aj "Éra Severanov", v ďalšej z kapitol dostáva priestor "Cisár svetového maratónu" Abebe Bikila či spomienka na famóznych maratóncov, ako Ron Hill, Derek Clayton alebo Waldemar Cierpinski, ktorí boli držiteľmi svetových rekordov, slávili úspechy aj na olympijských hrách, ale v maratóne, ktorý symbolizuje holubica mieru, nikdy nezvíťazili. Pred "vlastným publikom" sa predstavujú aj domáci, česko-slovenskí a slovenskí vytrvalci. "Ich účasť, umiestnenie na stupňoch víťazov, ba aj víťazstvá v košickom maratóne, boli kedysi úplne prirodzené, bežcov ako František Višnický, Karel David, Petr Pipa či Róbert Štefko, sme brali ako samozrejmú súčasť našej atletiky, ale, žiaľ, dnes takíto pretekári v štartovom poli chýbajú, čakáme na ďalšiu generáciu našich vytrvalcov," povzdychol si riaditeľ pretekov B. Koniar.
Prirodzene, pozornosť si zaslúžia aj ženy, ktoré sú súčasťou košického maratónu už tri desaťročia (premiéru mali v roku 1980). Kapitola "Tón udala Christa" susedí v brožúre so stránkou s názvom "Príbehy z Afriky", ktoré napísali Ahmed Saleh, William Mtolo, Ernest Kipyego či William Biama. Bez bežcov tmavej pleti si v súčasnosti nemožno predstaviť žiaden významnejší svetový maratón. Že ten košický k nim stále patrí, svedčí aj kapitola "Naši hostia", ktorá dokumentuje prítomnosť dlhoročného šéfa svetovej atletiky Adriana Paulena, ďalšieho predsedu IAAF Primo Nebiola, prezidenta Svetovej asociácie maratónskych a cestných behov Hiroakiho Chosu, či legendy svetovej atletiky Emila Zátopka, na niektorom z minulých ročníkov MMM. "Samozrejme, svoje miesto v brožúre má aj zakladateľ tejto maratónskej tradície Vojtech Braun-Bukovský, ba poukázali sme v nej aj na svetovú originalitu, ktorou sa košický maratón mohol pýšiť prakticky od svojho vzniku, že tu organizátori od prvého ročníka dokázali vymerať trať na meter presne, teda 42 195 metrov, čo vo svojich začiatkoch vždy nedodržiavali ani mnohé tradičné svetové maratóny. Pre zaujímavosť, na slávnom bostonskom maratóne súťažili bežci ešte v roku 1956 na vzdialenosti 40 500 metrov," pripomína B. Koniar.
Aj dnes je v osobe šéfa športovo-technickej komisie Emila Ruska záruka, že napriek každoročným úpravám cestných komunikácií v našom meste, bude mať Medzinárodný maratón mieru presne 42 195 m, ani o meter viac alebo menej. "Dokonca sme už predstihli aj stavbárov, a trať v priestoroch, kde má v najbližších rokoch vyrásť Aupark, sme už upravili tak, ako bude vyzerať v budúcnosti," pripomína dlhoročný "merač" trate košického mestského maratónu. "Dokázali sme sa vysporiadať aj s kolíznymi záležitosťami, ktoré sme mali na trati vlani. Keďže čelo pretekárov dostihlo na Aničke posledných korčuliarov, ktorí im tam trochu prekážali, štart tejto kategórie sme posunuli o dve minúty dopredu. V prípade, že by na Aničke aj tak došlo k dostihnutiu slabších korčuliarov, tí budú v takej chvíli stopnutí, a ten čas, kým okolo nich prebehne maratónska špička, sa im v cieli odráta. Úpravy trate, teda aj to, že obrátka sa posunie o čosi bližie k cieľovému štadiónu pred hotelom Doubletree, nie sú príjemné pre polmaratóncov, pretože ich trať bude o dvadsaťpäť metrov dlhšia, ale iné východisko sme nemali," tvrdí Emil Rusko.
Počet tých, ktorí si prvú októbrovú nedeľu bez aktívnej účasti na Medzinárodnom maratóne mieru nevedia predstaviť, dosiahol začiatkom týždňa úctyhodné číslo 4 492, ale je isté, že stúpajúca maratónska horúčka ešte svoj vrchol medzi záujemcami ani zďaleka nedosiahla. "Najjednoduchšie, a veľmi pohodlné, je posielať prihlášky na našu webovú stránku," odkazuje tajomník Maratónskeho klubu Ján Dvonč tým, ktorí sa ešte neodhodlali do niektorej z vypísaných kategórií prihlásiť. V hlavnej, maratónskej, organizátori zatiaľ evidujú 824 mien z 32 krajín sveta. "Medzi zahraničnými maratóncami dominujú počtom najmä českí pretekári, zatiaľ evidujeme 136 prihlášok od našich susedov."
Veľký počet štartových čísel musia organizátori MMM rezervovať aj pre bežcov z Poľska, Maďarska, Nemecka či Veľkej Británie, ba nachystať treba aj vlajky Bahrajnu, Gambie či Mongolska, teda krajín, ktoré štartovému poľu košického maratónu dodajú nádych exotiky. V maratónskom svete je stále exotikou aj Jamajka, takže prihláška z ostrova "reggae" je aj pre košických organizátorov viac-menej raritou. Iba keby sa nebodaj nechal na maratón nahovoriť kráľ svetového šprintu Usain Bolt... Riaditeľ pretekov Branislav Koniar však novinárov uistil, že na jamajskej prihláške figuruje iné meno.
Ťahákom pre divákov tak môže byť aj kapela našincov s názvom "No Name", ktorú neodradil ani "nulový honorár" za štart v novovypísanej štafete 4 x "štvrťmaratón". Jej líder Igor Timko tvrdí, že boj s kilometrami na košickej trati neberie žiaden z nominovaných bežcov-hudobníkov ako nejakú recesiu, ale pustí sa doň smrteľne vážne, o čom svedčí aj individuálna príprava členov tímu, a SMS-ka, ktorú dostal Igor Timko od Zoliho Sallaia (mimochodom, podľa Igora Timka a Zoliho maďarskej národnosti pôjde vraj o medzinárodnú štafetu) po pár tréningových kilometroch: "Zabehol som osem a pol kilometra a vypľul som život."
Igor Timko vyzdvihol aj morálnu hodnotu košického maratónu, ktorá za celú jeho existenciu nebola nikým poškvrnená. "Tak dúfam, že to práve my nedodrbeme..." šibol pri týchto slovách očkom po organizátoroch. Ich odhodlanie zabehnúť poctivo aspoň "štvrťku" maratónskej trate nenahlodal ani "zádrhel" v termínovej listine, lebo svojmu manažérovi sa o košickom maratóne akosi zabudli zmieniť. Chlapci tak musia stihnúť v predvečer (o desiatej večer) maratónu vystúpenie kdesi za Brnom, a v sobotu večer (pravda, keď košickú atletiku v zdraví prežijú) ich už budú vyzerať hudobní fanúšikovia v Stupave. Elánu však majú dosť. "Náš životný štýl sa príliš so športom nezhoduje," priznáva Igor Timko. "Pretože na koncert nás dovezú, dajú nám najesť i napiť, a potom nás opäť naložia, prirodzene triezvych, do auta a odvezú. Preto nám ponuka od Braňa Koniara na túto športovú aktivitu prišla vhod."
O ďalších bežeckých esách organizátori košického maratónu zatiaľ mlčia, ale avizujú, že medzi "top päťkou" pozvaných vytrvalcov budú pretekári s priemerným osobným výkonom 2:10:18. "Čo je síce zhruba o štyri sekundy viac ako vlani, ale to neznamená, že by sme aj v tomto ročníku nemali zaznamenať veľmi kvalitné časy," vraví Branislav Koniar. "Prirodzene, medzi približne dvadsiatkou pozvaných bežcov dominuje Afrika, ale na našej trati bude tohto roku aj niekoľko zaujímavých európskych debutov."
Novinkou pre tých, ktorí sa dívajú na košický maratón očkom fotoaparátu, je aktivita, s ktorou prišli organizátori MMM a tím EHMK 2013. Nazvali ju "Použi mesto - cvakni si maratón". Iniciátori chcú od amatérskych fotografov, aby sa nechali inšpirovať atmosférou 86. ročníka jedného z najväčších športových podujatí na Slovensku, a aby zachytili svojím fotoaparátom výkony, emócie a tváre maratóncov či divákov, aby ponúkli svoj unikátny pohľad na to, ako Medzinárodný maratón mieru mení podobu Košíc a robí jeden celkom obyčajný októbrový deň neobyčajným sviatkom nielen pre milovníkov športu, ale pre každého obyvateľa a návštevníka Košíc. Jedinou podmienkou je, že súťažiaci musí mať viac ako 12 rokov, a termín uzávierky fotosúťaže je 9. október 2009. Všetky fotografie budú zverejnené na webstránke "www.kosice2013.sk", a o víťazovi fotosúťaže i 18 fotografiách pre špeciálnu fotovýstavu priamo v centre mesta v rámci projektu "Citylight Gallery" rozhodne porota zložená z odborníkov a zástupcov Košice 2013, n.o. Autor víťaznej fotografie sa môže tešiť na odmenu 200 eur.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári