Korzár logo Korzár Košice
Sobota, 31. október, 2020 | Meniny má AurelaKrížovkyKrížovky
POPULÁRNY SPEVÁK OTTO WEITER UKONČIL PRÁCE NA SVOJOM PENZIÓNE A NA HUDOBNEJ SCÉNE TO CHCE ROZBALIŤ NAPLNO

Repete a Krajíček mu dali veľa, srdcom však je a bude vždy rocker

V rámci stavebníckej a záhradníckej výstavy ABC konajúcej sa od 8. 9. do 10. 9. v košickej Steel Arene vystúpil túto stredu na malom pódiu pred touto halou známy slovenský "evergreenista" Otto Weiter. Tento nestarnúci spevák je slovenskému publiku známy n

(Zdroj: judy)

ajmä z rokov minulých a relácií typu Repete. Pre médiá je zas zaujímavý svojím súkromným životom, skrachovanými manželstvami, či jeho podnikateľskými aktivitami. Verejnosť sa však menej zaujíma napríklad o jeho pôvod či úspechy, ktoré dosiahol ešte pred érou Repete v zahraničí. Všetky tieto témy sme sa s ním pokúsili pred jeho vystúpením prebrať.

Otto Weiter je známy tým, že má silný vzťah k prírode. Je to možno zvláštne. Pochádza totiž z veľkomesta a metropoly Moravy - Brna. "Vyrastal som však na sídlisku Lesná. To je známe tým, že tam stromy vyrúbali len kvôli výstavbe panelákov, inak je tam množstvo zelene. Toto sídlisko získalo ešte počas komunizmu ocenenie pre najkrajšie sídlisko Európy. Odmalička som teda zvyknutý na prírodu a les," hovorí tento 43-ročný spevák.

V Česku je meno Weiter známe najmä kvôli aktivitám jeho otca. "Tak ako je Weiter pojmom na Slovensku kvôli spevu, v Česku je známe ako vychýrená inštalatérska firma," hovorí s úsmevom. Po rodičoch teda vzťah k umeniu nezdedil. Predsa len však disponuje istou umeleckou genetickou výbavou. "Všetci mi hovoria, že mám veľa vecí po pradedovi. Čoho sa dotkol, na tom hral. Ja si ho však pamätám len matne. Zomrel, keď som mal asi sedem rokov."

O. Weiter je okrem spevu známy aj svojou záľubou v kuchyni. "Odmalička som sa motal okolo mamky v kuchyni. Stále ma to bavilo." Tento obor aj študoval. Je vyučený ako kuchár, čašník. "Špecializáciu mám na studené jedlá. Myslím, že sa to spája s umeleckou stránkou mojej osobnosti. Mám rád, keď jedlo nielen chutí, ale aj dobre vyzerá. Vždy som hovoril, že nie je umením spraviť z množstva jedla pekný tanier, ale ísť k poloprázdnej chladničke a spraviť z jej ochudobnenej ponuky jedlo, ktoré chutí aj očiam." S týmto jeho hobby v minulosti povyhrával niekoľko súťaží.

Hudba však bola stále jeho hlavným záujmom. "Mama mi stále hovorila, že keď sa narodili iné deti, plakali, a keď som na svet prišiel ja, spieval som," odpovedá veľavravne a s humorom. Spočiatku sa učil hrať na gitare sám, neskôr navštevoval ľudovú umeleckú školu. "Už v dvanástich rokoch som mal vlastnú kapelu. Hrali sme country a mali verejné vystúpenia. Už v pomerne skorom veku prišli aj súťaže ako Moravský vrabec. Šlo o obdobu novodobej ankety Zlatý slávik."

Skryť Vypnúť reklamu

Zvládne tri oktávy

Svoju kariéru ďalej posúval rockovejším smerom. Účinkoval v niekoľkých významných "dinosaurích" rockových kapelách. "Veľmi dôležitým krokom pre mňa bolo aj to, že som spravil školu Bernarda Kočařa. Bol to významný profesor, u ktorého sa učil napríklad aj Karel Černoch a pred koncertmi v Brne sa k nemu chodili 'rozospievavať' aj Karel Gott či Bob Friedl. Naučil ma spievať v rozsahu tri oktávy a vďaka nemu dokážem absolvovať aj 20 koncertov po sebe."

Ako mladého chlapca ho priťahovalo najmä country. "To preto, že som bol odjakživa romantik. Mal som rád prírodu a zvieratá. Už v dvanástich rokoch som hral na gitare, fúkacej harmonike či mandolíne." Neskôr sa k jeho muzikantským schopnostiam pridala aj hra na bicích či klavíri. "Dostal som sa do puberty. Samozrejme prišla zmena, začal sa mi páčiť rock. Ovplyvňovali ma najmä kapely ako Beatles, Led Zepellin, Deep Purple, Roling Stones... Dá sa povedať, že ma rock drží dodnes. Médiá majú pravdu, keď hovoria o tom, že som nestarnúcim rockerom."

Po puberte nasledovalo obdobie, keď účinkoval najmä v zahraničí. "Do Československa som sa vrátil až s orchestrom Juraja Velčovského. Bola to pre mňa takisto dôležitá skúsenosť. Šlo o známy orchester, v ktorom vystupovali známi muzikanti, ako napríklad Karol Duchoň. Preto mám množstvo jeho piesní v repertoári dodnes."

Toto teleso sa však postupne rozpadalo a Otto Weiter sa vrátil k účinkovaniu za hranicami. V tomto období dosiahol úspechy, o ktorých sa na Slovensku veľa nevie. "V Londýne som predspievaval napríklad pred takými osobnosťami ako Phil Collins, Rod Stuart, či Tina Turner." Práve kvôli takýmto angažmán došlo k ďalšiemu posunu jeho hudobnej kariéry. "V zahraničí si ma všimol Ivan Krajíček, ktorý mi navrhol, či by som si neprišiel skúsiť zaspievať do Repete."

Skryť Vypnúť reklamu

Srdcom rocker

Na toto obdobie spomína rád, no pociťuje aj isté negatívne vplyvy na jeho kariéru spôsobené práve touto populárnou reláciou. "Keď som prišiel do Repete, povyhrával som prakticky všetko, čo sa povyhrávať dalo. Samozrejme ma to tešilo, no ľudia si ma zaškatuľkovali ako 'repeťáka'. Všade inde je to stredný prúd, len u nás je 'Repete' samostatným štýlom. Dodnes pociťujem, že si ma preto niektorí ľudia nevážia. Srdiečkom som pri tom rocker."

Z "Repete obdobia" si odniesol taktiež veľa. Najviac si cení to, že spoznal osobnosť, ktorú považuje za najdôležitejší pilier svojej kariéry - Ivana Krajíčka. "Tento človek pre mňa dodnes znamená veľa. Naučil ma veľkej profesionalite. Naučil ma rozprávať, improvizovať. Vďačím mu za veľa."

Mnohí si myslia, že vlastné piesne neskladá, len preberá výtvory iných ľudí. Nie je to však celkom pravda. Na každom zo svojich albumov má aspoň polovicu piesní autorských - takých, ku ktorým napísal hudbu aj text. Ako Otto Weiter hovorí, vo svojich piesňach sa snaží spievať najmä o živote. "Nielen o láske, ale aj o šedých stránkach života. Výhra v lotérii totiž patrí k životu rovnako ako zlomená noha, rozchod s partnerkou či choroba."

Moravský pôvod mu, čo sa týka inšpirácie, dal nesporne mnoho. Mal však aj svoje tienisté stránky. Ako Moravan mal v začiatkoch kariéry problémy presadiť sa na Slovensku. "Niekedy sa odo mňa Slováci dištancovali. Slovenčinu som musel veľmi drilovať. Režiséri relácií, v ktorých som účinkoval, veľmi apelovali na to, aby som dbal na správnu výslovnosť a čistú slovenčinu. Dnes je to naopak. Mnoho moderátorov rozpráva tak, ako sa naučili, slovenčine sa to ani zďaleka nepodobá." Tréning mu však pomohol. "Mnoho ľudí dodnes netuší, že nepochádzam zo Slovenska. Už sa mi stalo, že mi jedna pani chválila slovenčinu a tipovala, že kvôli krásnej čistej výslovnosti pochádzam zo stredného Slovenska," smeje sa.

V posledných rokoch sa veľa hovorí aj o jeho podnikateľských aktivitách. Na Záhorí si otvoril vlastný penzión. Stále sníval o tom, že bude vlastniť niečo podobné, niečo, kde bude môcť spájať svoje dve lásky - dobré jedlo a hudobnú zábavu. "Už je to konečne dobré. Môžem povedať, že sa mi darí. Do penziónu si našli cestu Česi aj Angličania. Robím bankety a večierky pre veľké firmy, veľmi ma to baví. Teší ma, že sa to rozbehlo aj preto, že som posledných 14 rokov strávil celé dni v montérkach."

Skryť Vypnúť reklamu

Hlúpy rozvod

O Ottovi Weiterovi sa hovorí aj ako o ženskom idole. Vo vzťahoch však veľa šťastia nemá. Krachli mu dve manželstvá a niekoľko vážnych vzťahov. "S prvou manželkou sme sa rozviedli z hlúposti. Vieme to obaja. Jednoducho sme si chceli dokázať, že bez seba dokážeme žiť. Keby sme dostali zopár po zadku, boli by sme spolu dodnes. Máme však stále skvelý vzťah, navštevujeme sa, telefonujeme si."

Na krachu druhého manželstva si vie takisto priznať svoj podiel viny. "Myslím, že som dobrý chlap. Som pracovitý, nikdy som nebol opitý, nemám to rád. Ktorá žena by však vydržala s manželom, ktorý je každý deň od rána do noci v montérkach, a keď príde víkend, ide koncertovať, kde sa okolo neho točia ďalšie ženy... Takýto životný štýl priviedol moje druhé manželstvo k zániku."

Z prvého aj druhého manželstva má po jednej dcére. "Mladšia dokonca pôsobí v podobnej brandži ako ja. Zaoberá sa tancom a choreografiou. S oboma dcérami mám skvelý vzťah. Vychádzame bez problémov, voláme si a navštevujeme sa."

Ženy, ktoré by sa tešili z toho, že je voľný, však budú sklamané. Momentálne má novú priateľku. "O tom, aké je to vážne, by však bolo predčasné hovoriť. Momentálne náš vzťah ešte len kvitne." Práve kvôli tomu, že sa jeho starosti s penziónom pomaly pominuli však verí, že tentoraz svoj vzťah nezanedbá. "Vždy som túžil po rodine. Potrebujem manželku, deti a miesto, kde sa môžem stále vracať."

V súčasnosti prežíva hudobná kariéra Otta Weitera akýsi nový zrod. Aspoň to tvrdí. Je šťastný, že má viac času a snaží sa svoju popularitu oživiť. "Moderným trendom sa neprispôsobujem, ale moderným zvukom áno. Je škoda, že sa hudbe, akú hrám ja, nedáva priestor v masmédiách. Viem totiž, že sa ľuďom páči. Ako hosť spievam na rôznych diskotékach. Čo si myslíte, koho piesne si baviaci dav spieva? Nie tie búchance, čo sa hrávajú. Vtedy mládež len blbne, pije alkohol. Keď je dobrá zábava, spievajú si Plavovlásku, Sever, či Nemám auto, nemám motorku."

S názorom, že mladým už nemá čo povedať, teda nesúhlasí. "Aj keď spravím koncert bez väčšej propagácie so zopár rozvešanými plagátmi, mám natrieskanú celú sálu. Zaplnená je piatimi generáciami - detičkami, tínedžermi, mladými ľuďmi, ľuďmi v strednom veku aj starými babičkami. Tým sa môže pochváliť málokto."

V súčasnosti pracuje na nahrávaní nového, v poradí už ôsmeho albumu. Pôjde o výberovku jeho najväčších hitov. Vo svojej hudobnej kariére teda určite "nespomalí". "Som rád, že sa už nevenujem penziónu. Teraz to môžem rozbaliť naplno. V zime ma čaká množstvo koncertov, teším sa na ne." Medzi súkromnými plánmi Otta Weitera dominujú najmä budovanie jeho vzťahu a dovolenka. Tú si chce po mnohých rokoch naplno užiť.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 2. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 3. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 4. Pracujete? Vaše odvody zachraňujú podvýživené zdravotníctvo
 5. 1,6 milióna stavených na Trumpa! Kto bude mať pravdu?
 6. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 7. Magazín SME Ženy už v predaji
 8. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 9. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 10. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 1. Moringa a Ginkgo - pomocníci z prírody
 2. Pracujete? Vaše odvody zachraňujú podvýživené zdravotníctvo
 3. 1,6 milióna stavených na Trumpa! Kto bude mať pravdu?
 4. O prenájom auta majú čoraz väčší záujem aj malé firmy. Ušetria
 5. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 6. Magazín SME Ženy už v predaji
 7. SPS ukončí rok miliónovými investíciami
 8. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 9. Trh s elektromobilmi stagnuje. Kríza by mu mohla pomôcť
 10. Fakulta drží tempo so súčasnými i budúcimi trendmi
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 37 873
 2. Aplikáciu tohto Slováka používajú v 150 krajinách. Ako začínal? 25 976
 3. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 18 794
 4. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 16 779
 5. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 15 555
 6. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 14 670
 7. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi? 14 330
 8. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 525
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 173
 10. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 10 899
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

V Margecanoch testovanie meškalo pre tlač nových tabuliek

Odbery už prebiehajú plynulo a menšie problémy sa darí riešiť operatívne.

Na mieste sa dlhé rady netvoria, testovanie ide relatívne rýchlo.

V Čabalovciach od rána chýbal zdravotník, no už testujú

Starostka: Všetko sme pripravili podľa pokynov.

V Čabalovciach začali testovať až o pol dvanástej. Chýbal im lekár.

Starosta Čertižného vozí dedinčanov na testovanie upraveným autom

Po každej jazde vykoná dezinfekciu ozónom v dĺžke asi 10 minút.

Peter Tričák ukazuje, ako upravili obecné auto.

Keď ráno videli tie rady, zvolili plán B. Košičania sa testujú aj v dedinách

Prišla i sedemročná: Keď všetci môžu, tak tiež chcem.

V rade bolo 20 až 30 ľudí, trvalo to len čosi viac ako hodinu.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Plošné testovanie na Covid-19 v Bratislave.
Ľudia čakajú na plošné testovanie v Bratislave.

Kam ísť na test, čo s pozitívnymi a čo bude s netestovanými? (otázky a odpovede)

Certifikát z plošného testovania na Covid-19 je vstupenkou do obchodov.

Pri plošnom testovaní sa využívajú antigénové testy.
Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Testovanie nie je hlasovanie, dajte sa otestovať

Je dôležité, aby štát dokázal otestovať všetkých, ktorí chcú byť zodpovední.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop