Korzár logo Korzár Košice
Nedeľa, 17. november, 2019 | Meniny má Klaudia
Nájdete nás na webe
POPULÁRNY SPEVÁK OTTO WEITER UKONČIL PRÁCE NA SVOJOM PENZIÓNE A NA HUDOBNEJ SCÉNE TO CHCE ROZBALIŤ NAPLNO

Repete a Krajíček mu dali veľa, srdcom však je a bude vždy rocker

V rámci stavebníckej a záhradníckej výstavy ABC konajúcej sa od 8. 9. do 10. 9. v košickej Steel Arene vystúpil túto stredu na malom pódiu pred touto halou známy slovenský "evergreenista" Otto Weiter. Tento nestarnúci spevák je slovenskému publiku známy n

(Zdroj: judy)

ajmä z rokov minulých a relácií typu Repete. Pre médiá je zas zaujímavý svojím súkromným životom, skrachovanými manželstvami, či jeho podnikateľskými aktivitami. Verejnosť sa však menej zaujíma napríklad o jeho pôvod či úspechy, ktoré dosiahol ešte pred érou Repete v zahraničí. Všetky tieto témy sme sa s ním pokúsili pred jeho vystúpením prebrať.

Otto Weiter je známy tým, že má silný vzťah k prírode. Je to možno zvláštne. Pochádza totiž z veľkomesta a metropoly Moravy - Brna. "Vyrastal som však na sídlisku Lesná. To je známe tým, že tam stromy vyrúbali len kvôli výstavbe panelákov, inak je tam množstvo zelene. Toto sídlisko získalo ešte počas komunizmu ocenenie pre najkrajšie sídlisko Európy. Odmalička som teda zvyknutý na prírodu a les," hovorí tento 43-ročný spevák.

V Česku je meno Weiter známe najmä kvôli aktivitám jeho otca. "Tak ako je Weiter pojmom na Slovensku kvôli spevu, v Česku je známe ako vychýrená inštalatérska firma," hovorí s úsmevom. Po rodičoch teda vzťah k umeniu nezdedil. Predsa len však disponuje istou umeleckou genetickou výbavou. "Všetci mi hovoria, že mám veľa vecí po pradedovi. Čoho sa dotkol, na tom hral. Ja si ho však pamätám len matne. Zomrel, keď som mal asi sedem rokov."

O. Weiter je okrem spevu známy aj svojou záľubou v kuchyni. "Odmalička som sa motal okolo mamky v kuchyni. Stále ma to bavilo." Tento obor aj študoval. Je vyučený ako kuchár, čašník. "Špecializáciu mám na studené jedlá. Myslím, že sa to spája s umeleckou stránkou mojej osobnosti. Mám rád, keď jedlo nielen chutí, ale aj dobre vyzerá. Vždy som hovoril, že nie je umením spraviť z množstva jedla pekný tanier, ale ísť k poloprázdnej chladničke a spraviť z jej ochudobnenej ponuky jedlo, ktoré chutí aj očiam." S týmto jeho hobby v minulosti povyhrával niekoľko súťaží.

Hudba však bola stále jeho hlavným záujmom. "Mama mi stále hovorila, že keď sa narodili iné deti, plakali, a keď som na svet prišiel ja, spieval som," odpovedá veľavravne a s humorom. Spočiatku sa učil hrať na gitare sám, neskôr navštevoval ľudovú umeleckú školu. "Už v dvanástich rokoch som mal vlastnú kapelu. Hrali sme country a mali verejné vystúpenia. Už v pomerne skorom veku prišli aj súťaže ako Moravský vrabec. Šlo o obdobu novodobej ankety Zlatý slávik."

Článok pokračuje pod video reklamou

Zvládne tri oktávy

Svoju kariéru ďalej posúval rockovejším smerom. Účinkoval v niekoľkých významných "dinosaurích" rockových kapelách. "Veľmi dôležitým krokom pre mňa bolo aj to, že som spravil školu Bernarda Kočařa. Bol to významný profesor, u ktorého sa učil napríklad aj Karel Černoch a pred koncertmi v Brne sa k nemu chodili 'rozospievavať' aj Karel Gott či Bob Friedl. Naučil ma spievať v rozsahu tri oktávy a vďaka nemu dokážem absolvovať aj 20 koncertov po sebe."

Ako mladého chlapca ho priťahovalo najmä country. "To preto, že som bol odjakživa romantik. Mal som rád prírodu a zvieratá. Už v dvanástich rokoch som hral na gitare, fúkacej harmonike či mandolíne." Neskôr sa k jeho muzikantským schopnostiam pridala aj hra na bicích či klavíri. "Dostal som sa do puberty. Samozrejme prišla zmena, začal sa mi páčiť rock. Ovplyvňovali ma najmä kapely ako Beatles, Led Zepellin, Deep Purple, Roling Stones... Dá sa povedať, že ma rock drží dodnes. Médiá majú pravdu, keď hovoria o tom, že som nestarnúcim rockerom."

Po puberte nasledovalo obdobie, keď účinkoval najmä v zahraničí. "Do Československa som sa vrátil až s orchestrom Juraja Velčovského. Bola to pre mňa takisto dôležitá skúsenosť. Šlo o známy orchester, v ktorom vystupovali známi muzikanti, ako napríklad Karol Duchoň. Preto mám množstvo jeho piesní v repertoári dodnes."

Toto teleso sa však postupne rozpadalo a Otto Weiter sa vrátil k účinkovaniu za hranicami. V tomto období dosiahol úspechy, o ktorých sa na Slovensku veľa nevie. "V Londýne som predspievaval napríklad pred takými osobnosťami ako Phil Collins, Rod Stuart, či Tina Turner." Práve kvôli takýmto angažmán došlo k ďalšiemu posunu jeho hudobnej kariéry. "V zahraničí si ma všimol Ivan Krajíček, ktorý mi navrhol, či by som si neprišiel skúsiť zaspievať do Repete."

Srdcom rocker

Na toto obdobie spomína rád, no pociťuje aj isté negatívne vplyvy na jeho kariéru spôsobené práve touto populárnou reláciou. "Keď som prišiel do Repete, povyhrával som prakticky všetko, čo sa povyhrávať dalo. Samozrejme ma to tešilo, no ľudia si ma zaškatuľkovali ako 'repeťáka'. Všade inde je to stredný prúd, len u nás je 'Repete' samostatným štýlom. Dodnes pociťujem, že si ma preto niektorí ľudia nevážia. Srdiečkom som pri tom rocker."

Z "Repete obdobia" si odniesol taktiež veľa. Najviac si cení to, že spoznal osobnosť, ktorú považuje za najdôležitejší pilier svojej kariéry - Ivana Krajíčka. "Tento človek pre mňa dodnes znamená veľa. Naučil ma veľkej profesionalite. Naučil ma rozprávať, improvizovať. Vďačím mu za veľa."

Mnohí si myslia, že vlastné piesne neskladá, len preberá výtvory iných ľudí. Nie je to však celkom pravda. Na každom zo svojich albumov má aspoň polovicu piesní autorských - takých, ku ktorým napísal hudbu aj text. Ako Otto Weiter hovorí, vo svojich piesňach sa snaží spievať najmä o živote. "Nielen o láske, ale aj o šedých stránkach života. Výhra v lotérii totiž patrí k životu rovnako ako zlomená noha, rozchod s partnerkou či choroba."

Moravský pôvod mu, čo sa týka inšpirácie, dal nesporne mnoho. Mal však aj svoje tienisté stránky. Ako Moravan mal v začiatkoch kariéry problémy presadiť sa na Slovensku. "Niekedy sa odo mňa Slováci dištancovali. Slovenčinu som musel veľmi drilovať. Režiséri relácií, v ktorých som účinkoval, veľmi apelovali na to, aby som dbal na správnu výslovnosť a čistú slovenčinu. Dnes je to naopak. Mnoho moderátorov rozpráva tak, ako sa naučili, slovenčine sa to ani zďaleka nepodobá." Tréning mu však pomohol. "Mnoho ľudí dodnes netuší, že nepochádzam zo Slovenska. Už sa mi stalo, že mi jedna pani chválila slovenčinu a tipovala, že kvôli krásnej čistej výslovnosti pochádzam zo stredného Slovenska," smeje sa.

V posledných rokoch sa veľa hovorí aj o jeho podnikateľských aktivitách. Na Záhorí si otvoril vlastný penzión. Stále sníval o tom, že bude vlastniť niečo podobné, niečo, kde bude môcť spájať svoje dve lásky - dobré jedlo a hudobnú zábavu. "Už je to konečne dobré. Môžem povedať, že sa mi darí. Do penziónu si našli cestu Česi aj Angličania. Robím bankety a večierky pre veľké firmy, veľmi ma to baví. Teší ma, že sa to rozbehlo aj preto, že som posledných 14 rokov strávil celé dni v montérkach."

Hlúpy rozvod

O Ottovi Weiterovi sa hovorí aj ako o ženskom idole. Vo vzťahoch však veľa šťastia nemá. Krachli mu dve manželstvá a niekoľko vážnych vzťahov. "S prvou manželkou sme sa rozviedli z hlúposti. Vieme to obaja. Jednoducho sme si chceli dokázať, že bez seba dokážeme žiť. Keby sme dostali zopár po zadku, boli by sme spolu dodnes. Máme však stále skvelý vzťah, navštevujeme sa, telefonujeme si."

Na krachu druhého manželstva si vie takisto priznať svoj podiel viny. "Myslím, že som dobrý chlap. Som pracovitý, nikdy som nebol opitý, nemám to rád. Ktorá žena by však vydržala s manželom, ktorý je každý deň od rána do noci v montérkach, a keď príde víkend, ide koncertovať, kde sa okolo neho točia ďalšie ženy... Takýto životný štýl priviedol moje druhé manželstvo k zániku."

Z prvého aj druhého manželstva má po jednej dcére. "Mladšia dokonca pôsobí v podobnej brandži ako ja. Zaoberá sa tancom a choreografiou. S oboma dcérami mám skvelý vzťah. Vychádzame bez problémov, voláme si a navštevujeme sa."

Ženy, ktoré by sa tešili z toho, že je voľný, však budú sklamané. Momentálne má novú priateľku. "O tom, aké je to vážne, by však bolo predčasné hovoriť. Momentálne náš vzťah ešte len kvitne." Práve kvôli tomu, že sa jeho starosti s penziónom pomaly pominuli však verí, že tentoraz svoj vzťah nezanedbá. "Vždy som túžil po rodine. Potrebujem manželku, deti a miesto, kde sa môžem stále vracať."

V súčasnosti prežíva hudobná kariéra Otta Weitera akýsi nový zrod. Aspoň to tvrdí. Je šťastný, že má viac času a snaží sa svoju popularitu oživiť. "Moderným trendom sa neprispôsobujem, ale moderným zvukom áno. Je škoda, že sa hudbe, akú hrám ja, nedáva priestor v masmédiách. Viem totiž, že sa ľuďom páči. Ako hosť spievam na rôznych diskotékach. Čo si myslíte, koho piesne si baviaci dav spieva? Nie tie búchance, čo sa hrávajú. Vtedy mládež len blbne, pije alkohol. Keď je dobrá zábava, spievajú si Plavovlásku, Sever, či Nemám auto, nemám motorku."

S názorom, že mladým už nemá čo povedať, teda nesúhlasí. "Aj keď spravím koncert bez väčšej propagácie so zopár rozvešanými plagátmi, mám natrieskanú celú sálu. Zaplnená je piatimi generáciami - detičkami, tínedžermi, mladými ľuďmi, ľuďmi v strednom veku aj starými babičkami. Tým sa môže pochváliť málokto."

V súčasnosti pracuje na nahrávaní nového, v poradí už ôsmeho albumu. Pôjde o výberovku jeho najväčších hitov. Vo svojej hudobnej kariére teda určite "nespomalí". "Som rád, že sa už nevenujem penziónu. Teraz to môžem rozbaliť naplno. V zime ma čaká množstvo koncertov, teším sa na ne." Medzi súkromnými plánmi Otta Weitera dominujú najmä budovanie jeho vzťahu a dovolenka. Tú si chce po mnohých rokoch naplno užiť.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Sloboda na Slovensku oslavuje 30 rokov
 2. Noc divadiel má okrúhle výročie a je v znamení Nežnej revolúcie
 3. Už iba dnes: Predplatné SME.sk za mimoriadnu cenu
 4. Hodnotenie profesionála: Aká je dovolenka v Thajsku?
 5. Raj prírodného snehu Aflenzer Bürgeralm v regióne HOCHsteiermark
 6. Dlhopisy a zmenky: fixný výnos 5,5 - 7 % p.a.
 7. Ako efektívne doplniť železo? Odpovedá MUDr. Radovan Juríček
 8. Vysokoškolský bedeker: Na ktorú univerzitu poslať prihlášku?
 9. Darčeky sa dajú tento rok kúpiť výhodnejšie
 10. Obyčajné dáta sa dokážu premeniť na neobyčajné veci
 1. Sloboda na Slovensku oslavuje 30 rokov
 2. O2 opäť pripomína, že sloboda nie je samozrejmosť
 3. Čo funguje v českom obchodnom registri lepšie ako na Slovensku
 4. Hodnotenie profesionála: Aká je dovolenka v Thajsku?
 5. Noc divadiel má okrúhle výročie a je v znamení Nežnej revolúcie
 6. Už iba dnes: Predplatné SME.sk za mimoriadnu cenu
 7. Laserovou terapiou proti chorobám z povolania
 8. Policajti bili študentov, chceli sme ich podporiť
 9. Zdarma doživotně radary a zľava 23 % na autokamery Mio MiVue 731
 10. Tri základné kroky: Ako sa starať o pacienta s inkontinenciou
 1. Už iba dnes: Predplatné SME.sk za mimoriadnu cenu 9 433
 2. Vysokoškolský bedeker: Na ktorú univerzitu poslať prihlášku? 9 366
 3. Kedy sa vám jazda na LPG oplatí, ako servisovať a kde netankovať 9 160
 4. Hodnotenie profesionála: Aká je dovolenka v Thajsku? 8 934
 5. 5 prekvapivých vecí, ktoré menia náš svet a ani o tom nevieme 7 287
 6. Ako efektívne doplniť železo? Odpovedá MUDr. Radovan Juríček 7 103
 7. TOP pätnásť miest v Spojených arabských emirátoch 5 792
 8. 5 najúčinnejších tipov, ako sa zbaviť bolesti hlavy 5 712
 9. Príbehy z raketovej základne, ktoré ste nikdy nemali počuť 5 049
 10. Limitovaná ponuka: balík SME.sk + DIGI GO so zľavou až 52 % 4 495

Neprehliadnite tiež

Tragická sobota na Zemplíne: Pri nehodách zomrel vodič a chodec

Prípady sa stali v Trebišove a v Michalovciach.

Zdemolované auto po nehode v Michalovciach.
Strýko sa pred 30 rokmi naplno ponoril do víru Nežnej revolúcie. Z filozofa a básnika sa stal politik.

Amazonky vo svete ohňa. Hasičky z Čižatíc pomáhajú pri zásahoch

Vyhrali desiatky súťaží v hasičskom športe.

Desiatky športových pohárov má svojej zbierke ženská zložka Dobrovoľného hasičského zboru v Čižaticiach v okrese Košice-okolie. DHZ vznikol v Čižaticiach v roku 1920. Po niekoľkých etapách sa jeho činnosť obnovila pred 12 rokmi. Tento rok štvrtýkrát za sebou vyhrali Košickú hasičskú ligu. Ich snom je dostať sa na Majstrovstvá SR v hasičskom športe.
Priebežne aktualizované

Športový víkend na východe - servis výsledkov a faktov

Ako sa skončili zápasy a podujatia v rôznych športoch. Priebehy online.

Hlavné správy zo Sme.sk

Peter Pellegrini v Prahe.
Nežná revolúcia

Ján Budaj 30 rokov po Novembri 1989: Slovensko sa vždy zmobilizovalo

Výročie Nežnej revolúcie.

Ján Budaj.
Róbert Mak sa nepoučil a opäť bol vylúčený za hlúposť.
Píše Samuel Jezný

Nezabudnime, kto stvoril Kuffu

Slovensko potrebuje seriózny konzervatívny denník.

Kotlebovská výsadka na Pochode za život.

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop