Už takmer dva roky si môže každý občan alebo firma na Slovensku vybrať svojho dodávateľa elektrickej energie. Alternatívni dodávatelia elektriny oproti dominantnému hráčovi na východe - spoločnosti Východoslovenská energetika - väčšinou sľubujú občanom nižšie faktúry, čo síce každý privíta, no už nie všetci spotrebitelia sú nadšení tým, akým spôsobom ich chcú tieto firmy dostať do svojho zákazníckeho portfólia.
KOŠICE. Dôchodkyňa Mária Némethová o liberalizácii, resp. unbundlingu až doteraz nič nevedela. Cez víkend však obecný rozhlas v Myslave vyhlásil, že "prídu ľudia z elektrární a máme si pripraviť ročné vyúčtovania".
Pani Némethová tak aj urobila a otvorila obchodnému zástupcovi, ktorý jej kázal podpísať sa na jednu zmluvu. Až jej vnučka následne zistila, že osamelá babka nepodpísala dodatok k zmluve s VSE, ale zmluvu s obchodným zástupcom alternatívneho dodávateľa elektriny - firmou Slovakia Energy.
Podobne to vyzeralo aj u ďalších obyvateľov Myslavy a ďalších košických mestských častí. "Áno, viem, že sa niečo také stalo aj vďaka nášmu obecnému rozhlasu. Chodia za nami aj iné firmy, aby sme ich vyhlásili do rozhlasu. Hoci nám z toho plynú príjmy do obecného rozpočtu, zakázal som akékoľvek ďalšie podobné aktivity. Nechceme, aby obchodní zástupcovia chodili po domoch, máme mnoho starších obyvateľom, vzniká tu riziko krádeží. Naši občania tiež nemusia vždy vedieť, čo podpisujú a potom sú z toho len problémy," povedal nám starosta Myslavy Ján Gabštúr (nez.).
Firma sa ospravedlnila za svojrázne praktiky
Hovorca spoločnosti Slovakia Energy Richard Štrégl potvrdil, že sa v Myslave stali aj také prípady, aké zažila pani Némethová.
"Hoci väčšina ľudí aj kvôli nižším cenám reaguje na našu ponuku pozitívne, využitie obecného rozhlasu na oslovenie obyvateľov v Myslave nebolo najšťastnejšie. Preto sa ospravedlňujeme každému, koho sme pomýlili. Na druhej strane všetci naši zákazníci majú po podpise zmluvy mesačnú lehotu na to, aby si svoje rozhodnutie premysleli. Ak chcú, môžu ju bez akýchkoľvek sankcií zrušiť. Našim zmluvným partnerom sme dali pokyn, aby sa tento prípad neopakoval," povedal s tým, že na východnom Slovensku majú zatiaľ 8000 zákazníkov a priamo v Košiciach okolo 500, pričom domácnosti tvoria tretinu.
Šéf VSE: Konkurencie sa nebojíme
Dominantný distibútor na východe - VSE zaznamenal v uplynulých dňoch viacero prípadov, keď sa podomoví predajcovia vydávali za ich zástupcov. Na základe následných reakcií svojich zákazníkov tvrdia, že najčastejším omylom, do ktorého sú jej zákazníci uvádzaní, je identita predajcov.
"Uvádzajú, že sú z elektrární alebo že sa firma premenovala, avšak my sme svoje obchodné meno nezmenili. Svojim zákazníkom odporúčame podrobne preštudovať viaceré cenové ponuky a zvážiť v nich všetky zložky ceny. VSE vníma konkurenciu pozitívne, pretože vedie k neustálemu zlepšovaniu služieb a produktov," dodal generálny riaditeľ VSE Norbert Schürmann.
Alternatívni dodávatelia elektriny
Prejsť či neprejsť k nim?
"Malí" dodávatelia nakupujú elektrinu na trhu v priebehu roka podľa potreby a teda aj za momentálnu cenu, ktorá sa mení. Väčšinou je to lacnejšie ako tradiční dodávatelia, ktorí ju musia nakúpiť s ročným predstihom. Podľa našich prepočtov sa "prestup" oplatí najmä domácnostiam s vyššou spotrebou elektrickej energie, príp. menším obchodným prevádzkam. Domácnosti s priemernou spotrebou energie do 200 MW hodín mesačne ušetria pri súčasných cenách do 10 eur ročne, ak započítame do tejto sumy aktivačný poplatok za "prestup", prvý rok budú zhruba na nule.
VSE podľa svojho hovorcu Borisa Peška predpokladá, že ich cena elektrickej energie bude v roku 2010 rovnaká alebo veľmi mierne nižšia než tento rok. Definitívne bude známa v novembri a potom bude možné porovnávať cenové ponuky. Hovorca Slovakia Energy takisto avizuje zníženie cien, pretože oproti súčasným "ceny elektriny na burze v tomto roku oproti roku predchádzajúcemu výrazne poklesli".
Ak chcete prejsť k inému dodávateľovi, nezabudnite sa ich zástupcov pýtať aj na aktivačné a prípadne aj deaktivačné poplatky a nechajte si ich započítať do ceny. Elektrika je síce tovar, ktorý sa nemôže líšiť kvalitou, a preto pre väčšinu domácností je rozhodujúcou jej cena, avšak zaujímajte sa aj o to, či má dotyčná firma zákaznícku linku, príp. informačné brožúry. Takisto sa spýtajte, akým spôsobom by ste mohli vyriešiť prípadné reklamácie s výškou účtov, zabezpečia vám odhlásenie od pôvodného dodávateľa, aby vám nechodili dva účty a či vám vedia poradiť, ako optimalizovať odber elektriny. Až potom sa rozhodnite, či akceptujete takúto ponuku alebo zostanete pri starom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári