V nových priestoroch pražského Národného múzea, v budove bývalého Federálneho zhromaždenia, si ho Pražania i návštevníci stovežatej môžu pozrieť od 16. septembra. Slávnostná vernisáž bude už o deň skôr, 15. septembra. Ako uviedol riaditeľ košického Východoslovenského múzea (VSM) Róbert Pollák, poklad v rokoch 2008 - 2009 absolvuje trasu, ktorú už raz prešiel po jeho náleze v roku 1935. "Objavili ho v Košiciach, prvý odborný opis následne urobili v Bratislave, na odborné spracovanie potom previezli do Prahy a prvá špecializovaná publikácia spod pera profesorky Ľudmily Hohejlovej - Prátovej vyšla v roku 1947," spresnil Pollák.
Takmer 12-kilogramový Košický zlatý poklad zo 17. storočia, patriaci obsahom medzi jedinečné nálezy mincí nielen zo Slovenska, ale aj v rámci Európy, si návštevníci mohli pozrieť od 20. marca 2009 v priestoroch bašty Luginsland, ktorá tvorí súčasť opevnenia Bratislavského hradu. Slovenské národné múzeum - Historické múzeum v spolupráci s VSM v Košiciach prvýkrát predstavilo verejnosti unikátny poklad v kompletnom zložení v hlavnom meste, kde ho previezli po tom, čo sa začala rekonštrukcia historickej budovy VSM v Košiciach.
Poklad objavili v tridsiatych rokoch 20. storočia v dome na dnešnej Hlavnej ulici č. 68 v Košiciach. Ľudia po stáročia chodili vedľa zakopaného zlata. Robotník, ktorý pracoval na základoch novostavby finančného riaditeľstva, narazil na tvrdý predmet a následne sa objavila nepriedušne uzavretá medená truhlica s unikátnym obsahom.
Význam pokladu spočíva okrem bohatého zastúpenia jednotlivých typov zlatých mincí aj v ich širokom geografickom zábere - obsahuje mince z veľkej časti Európy. Tvorí ho 2920 zlatých mincí, tri medaily, renesančná reťaz a medená schránka. Medzi vzácne numizmatické pamiatky patria tri zlaté medaily. Súčasťou pokladu je vzácna renesančná zlatá reťaz, ktorej dĺžka je 214 centimetrov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári