Na dvojdňové podujatie s bohatým kultúrnym programom, spojené s ochutnávkou a súťažou o najlepšie víno, regionálnych kulinárskych špecialít či ukážkou spracovania hrozna a tradičných remesiel prišlo viac ako 2000 Košičanov a turistov.
Hoci sa dnes v Košiciach víno nedorába, situácia bola kedysi iná. Ako uviedol za organizátorov Ladislav Vasiľ z oddelenia kultúry Magistrátu mesta Košice, v jeho katastri prekvitali vinice, ktoré v 19. storočí zničila choroba fyloxéra a peronospóra. Mesto tiež vlastnilo rozsiahle vinice v Tokajskej oblasti dnešného Maďarska v okolí miest Szantó, Sziksó, Talya a Tokaj. V meste donedávna sídlili vinárske závody, ktoré spracovávali kvalitné odrody hrozna celej východoslovenskej vinárskej oblasti.
Na vinárske slávnosti prišlo do Košíc predstaviť svoju produkciu 26 vinárov a predajcov zo Slovenska a Maďarska, vrátane producentov z Čiech, Talianska a Izraela. Starosta maďarského mesta Abaújszantó, kde Košice v minulosti vlastnili vinice, Madár, ponúkol mestu opätovne pozemok za symbolické nájomné, kde by Košičania mohli znovu založiť vinohrad a pestovať tam hrozno. Košický primátor František Knapík ponuku prijal s tým, že obe samosprávy ešte doriešia právne náležitosti.
Mesto Košice sa po niekoľkých stáročiach vrátilo k spolupráci s maďarskou časťou Tokajskej oblasti pred dvoma rokmi. Jej základným kameňom sa stal podpis Memoranda o spolupráci a partnerstve, ktoré v júni 2007 podpísali Knapík a Madár. Dohoda ráta aj s výstavbou spoločného Vinného domu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári