KOŠICE. Zaujímalo nás, či sú všetky výmenníkové stanice na nábeh na vykurovanie pripravené.
Všetko je pripravené
"Určený čas dodávky tepla na vykurovanie sa začína spravidla 1. septembra príslušného kalendárneho roka a končí sa 31. mája nasledujúceho roka. Vykurovať začneme, ak vonkajšia priemerná denná teplota vzduchu klesne počas dvoch za sebou nasledujúcich dní pod 13 stupňov Celzia a podľa predpovede vývoja počasia nemožno očakávať zvýšenie vonkajšej priemernej dennej teploty v nasledujúcom dni nad túto hodnotu. Práce na tepelno-technickom zariadení na zabezpečenie vykurovania boli k 1. septembru ukončené a všetky sekundárne systémy ÚK sú natlakované a pripravené na začatie vykurovania. Výška investícií do vybudovania výmeničiek priamo v blokoch pre rok 2009 je asi 3 milióny eur. Na opravu sietí sme mali k dispozícii 1,5 milióna eur, pričom plánované opravy nás do dnešného dňa vyšli na približne milión eur. Zvyšok peňazí je pripravený na nepredvídané prevádzkové udalosti," vysvetľuje riaditeľ TEHO Ladislav Knobloch.
Viac nenatlačia
Ľudia však často majú pocit, že dodávateľ tepla sa ho snaží do systému natlačiť čo najviac, aby, samozrejme, zarobil. TEHO sa bráni, že to tak nie je. "Všetky naše zariadenia sú vybavené automatickou reguláciou parametrov vykurovacej vody, ktorej teplota je závislá od vonkajšej teploty. Súčasne je povinnosťou odberateľa zabezpečiť vyregulovanie systému vykurovania vo vnútri domov. Pri správnom fungovaní týchto systémov je odber tepla optimálny a nie je možné dodať viac tepla. Regulácia na strane spotreby to neumožňuje, keďže pri znížení odberu sa automaticky znižuje prietok v systéme ústredného kúrenia."
Existujú snahy niektorých vlastníkov bytov či spoločenstiev o odpojenie od centrálneho vykurovania. Prevláda totiž názor, že teplo z individuálneho zdroja tepla, napríklad z plynovej kotolne, je lacnejšie ako centrálne vykurovanie. L. Knobloch si však myslí opak. "Pri porovnaní nákladov sa vychádza z porovnania ceny zemného plynu s cenou tepla z centrálneho zásobovania. Neberú sa však do úvahy náklady súvisiace so zriadením kotolne, náklady na revízie či opravy. Výpočty Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry jednoznačne preukazujú, že výsledná cena tepla po zohľadní všetkých týchto nákladov je vyššia ako z centrálneho zásobovania. Ja nemám informácie o odpájaní sa spoločenstiev od centrálneho vykurovania. Registrujeme len jeden prípad, pri ktorom je prezentovaná interpretácia lacnejšieho tepla, keď sa do porovnania zahŕňajú iba náklady len na spotrebovaný zemný plyn," tvrdí Knobloch.
Aká bude cena?
Na otázku, či sa bude meniť cena tepla, L. Knobloch odpovedal: "Ťažko povedať, závisí to od toho, ako rozhodne Úrad pre reguláciu sieťových odvetví. Predpokladám však, že zostaneme na doterajšej cenovej úrovni, nie je vylúčené ani mierne zníženie ceny."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári