Tekuté hody sa odohrávali v priestoroch Dolnej brány na Hlavnej ulici, ale aj pri Miklušovej väznici a na ďalších dvoch miestach.
KOŠICE. Podujatie spestrovali ukážky tradičných remesiel, vystúpenia súboru Šarišan, ľudovej hudby M. Demetera, spevák Peter Stašák, harmonikár Jano István, súbor Sivák z maďarského Abaújszanto, Čarnica či folková skupina Oregon.
Špecialitou J. Tótha je ríbezliak
József Tóth z maďarského mestečka Aszaló pracuje v gastronomickej oblasti, ročne dorobí okolo 30- až 40-tisíc litrov vína a na slávnostiach bol po prvý raz.
"Košičania nás prijali veľmi srdečne," pochvaľoval si. "Vaše mesto je čarokrásne. My robíme predovšetkým červené víno, mojou špecialitou je aj ríbezľové."
Politikom len čistú vodu
Keďže slovenskí pestovatelia sa sťažujú na malé výkupné ceny za hrozno a tvrdia, že je to asi začiatok konca slovenského vinohradníctva, opýtali sme sa, ako sú na tom v Maďarsku. "Žiaľ, aj u nás je taká tendencia, vo vinohradoch ostalo hrozno na viniči, neoplatilo sa ho zbierať."
J. Tóth má svoj názor aj na čoraz viac rezonujúci slovenský jazykový zákon, ktorý sa nie každému Maďarovi pozdáva. "To všetko robia iba politici, nazaslúžia si za to ani hlt vína, nech pijú čistú vodu. My, vinári, sme so slovenskými nadviazali nádherné priateľstvá a žiadny zákon nám ich nepokazí."
Abaújszantó nám chce darovať vinice
Kým štamgasti ochutnávali napríklad vynikajúci burčiak z Orechovej, košický primátor František Knapík (KDH) sa chystal na vyhlásenie víťazov súťaže o najlepšie vína slávností. Hodnotili sa vzorky z 15 krajín celého sveta, najviac zlata zožali maďarské - egerské.
"Mám rád každé dobré víno," povedal nám F. Knapík. "Rád si nechám poradiť, ale osobne uprednostňujem biele, suchšie."
Nuž a pre košických znalcov vín jedna dobrá správa. Samospráva mestečka Abaújszantó, kde pred storočiami malo mesto Košice svoje vlastné vinice, chce darovať časť vinohradov v lokalite Košická stráň Košičanom. Aby si tam mohli dorábať vlastné tokajské vínka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári