Nasledovať bude búranie chatrčí, postavených v lokalite načierno.
KOŠICE. Zástupcovia oboch susediacich mestských častí sa na búraní dohodli koncom predminulého týždňa. Na rokovaní boli aj velitelia ťahanovských oddelení štátnej i mestskej polície. Strážcovia zákona by totiž mali asistovať pri prevoze vysťahovaných do obcí a miest, kde majú trvalý pobyt.
Stavebný úrad povolil búranie
"Dohodli sme sa tak preto, lebo na Demetri žijú desiatky ľudí na protiprávne zabratých pozemkoch, hromadia sa tam odpadky," povedal nám Emil Petrvalský (SDKÚ), zástupca starostu MČ Sídlisko Ťahanovce.
"Na stretnutí bol aj človek z magistrátu, ktorý zodpovedá za odpad, starosta obce Ťahanovce so svojím zástupcom a právnikom. Občania z obce, ktorým patria nezákonne obsadené pozemky, im totiž dali plnú moc, aby konali vo veci vypratania ľudí z ich pozemkov Na Demetri. Najprv teda chceme spoločnými silami odtiaľ dostať tých, ktorí tam nemajú čo hľadať. Polícia bude asistovať pri odvážaní týchto ľudí do miest ich trvalého bydliska. Už majú zistené, kde ho kto má. Sú najmä z Richnavy, Olcnavy, Kluknavy a ďalších obcí či miest na Spiši. Za účasti polície to bude aj preto, lebo pri vysťahovávaní nesmie dôjsť k ohrozeniu zdravia či životov týchto ľudí, majetku a podobne. Nasledovať bude búranie chatrčí 'prilepených' na palivové prístrešky, stavebný úrad už na to vydal povolenie."
Podľa Petrvalského by chceli sťahovanie zvládnuť do začiatku zimy aj preto, aby si vysťahovalci z Demetra mohli v domovských obciach nájsť vhodné obydlia. Ťažkosti však čakajú aj mestské časti, ktoré sa budú podieľať na búraní "čiernych" chatrčí.
Zákon im totiž ukladá nielen to, že všetky takéto stavby musia zlikvidovať, ale aj povinnosť následného odpratania sutín. Malo by to stáť minimálne niekoľko desiatok tisíc eur z rozpočtov mestských častí. Nuž a tu sa natíska otázka, či nepôjde o financie zbytočne vyhodené von oknom. Ak sa totiž vysťahovaní rozhodnú vrátiť späť na Demeter, nikto im v tom nezabráni.
Problém sa ťahá 16 rokov
Problém lokality, kde teraz býva asi 500 ľudí, začal v roku 1993. Čoraz viac ľudí sa tam odvtedy protiprávne sťahovalo do 36 prístreškov na palivo. Sú bez vody, elektriny, žijú v nich celé rodiny s malými deťmi v katastrofálnych hygienických podmienkach.
Prístrešky boli vystavané v prvom volebnom období po "nežnej" revolúcii takisto načierno. Neskôr začali okolo prístreškov vyrastať rôzne plechové či drevené chatrče. Koľko v nich presne býva ľudí, nevedno, ale môže ich byť odhadom 150 až 200.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári