KOŠICE. Viera Kolárčiková pracuje na magistráte od roku 1991, momentálne ako referentka na finančnom oddelení. Marek Kolárčik (36) pôsobí ako riaditeľ magistrátu od 1. októbra minulého roku.
Tridsať dní od jeho nástupu do funkcie ho poslanci zaviazali znížiť počet zamestnancov do konca roka 2009 o desať percent. Preto má 34 zamestnancov túto jeseň z radnice v rámci hromadného prepúšťania odísť. Prepúšťaním sú ohrození najmä starší zamestnanci.
Prepustia starších
"Zohľadňovali sme aj to, že tí, ktorí sú poberateľmi alebo majú nárok v dohľadnom čase na riadny alebo predčasný dôchodok. V mnohých prípadoch smerovali návrhy k týmto osobám," povedal koncom júla primátor František Knapík (KDH). Dnes tvrdí radnica niečo iné. „Na magistráte sa neprepúšťa podľa veku. V rámci stanovených kritérií sa každý prípad posudzoval individuálne," hovorí Jaroslav Vrábeľ z košickej radnice.
Hromadné prepúšťanie sa dotýka vekovej kategórie od 22 do 62 rokov. Väčšina zamestnancov na zozname hromadného prepúšťania má však 50 a viac rokov, z toho dvaja sú v dôchodkovom veku.
No riaditeľova mama, napriek svojmu veku, na zozname prepustených nie je. Konflikt záujmov radnica vylučuje. „Prepúšťanie nemá v kompetencii riaditeľ magistrátu, ale primátor. Konkrétne mená navrhli vedúci jednotlivých odborných útvarov magistrátu a rozhodol o nich primátor. Riaditeľ magistrátu do zoznamu mien nezasahoval," tvrdí Vrábeľ. Radnica jej zvýhodňovanie pri prepúšťaní odmieta.
Radnica: Je to v poriadku
Podľa šéfky mimovládnej Transparency International Slovensko Emílie Sičákovej–Beblavej by mohlo ísť aj o porušenie zákona. „Vzájomné postavenie zamestnancov vykonávajúcich prácu vo verejnom záujme upravuje zákon o výkone práce vo verejnom záujme." Zamestnancov, ktorí sú blízkymi osobami a zamestnancov a fyzické osoby vykonávajúce verejnú funkciu, ktorí sú blízkymi osobami, nemožno zaradiť do vzájomnej priamej podriadenosti alebo nadriadenosti alebo tak, aby jeden podliehal pokladničnej kontrole alebo účtovnej kontrole druhého.
„Ak by teda riaditeľ a jemu blízka osoba boli v takomto postavení, išlo by o porušenie zákona a do úvahy by pripadalo podanie na prokuratúru," myslí si Beblavá.
Podľa radnice je však všetko v poriadku. „Zákonné obmedzenia sú rešpektované. Medzi riaditeľom magistrátu a jeho rodinným príslušníkom sú tri stupne riadenia," reaguje Vrábeľ.
TI: Nepostihnuteľný konflikt
O konflikte záujmov z právneho hľadiska sa tu môže podľa Beblavej hovoriť len ako o určitom pojme, ktorý však v tomto prípade nemá legálnu oporu, keďže riaditeľ magistrátu nie je verejným funkcionárom.
„Keby sme teda aj pripustili určitý konflikt, bude v praxi nepostihnuteľný. Ostatní prepustení zamestnanci sa však môžu obrátiť na súd v zmysle antidiskriminačného zákona, ak majú pocit, že sa s nimi nezaobchádzalo rovnako ako s osobou blízkou riaditeľovi magistrátu," odporúča Beblavá. Radnica to neočakáva a odmieta aj častú kritiku občanov na rodinné vzťahy na radnici. „Na magistráte rodinkárstvo nie je," dodáva Vrábeľ.
Príbuzní = napätie na pracovisku
„Hoci formálne nemá riaditeľ magistrátu na referentov priamy dosah v riadení a odmeňovaní, reálne môže mať na nich vplyv cez vedúcich, ktorých riadi. Do akej miery tento svoj potenciálny vplyv riaditeľ magistrátu používa, nedokážeme posúdiť, ale je tu možnosť," pripúšťa mimovládka.
Zamestnávať vo verejnom sektore príbuzných sa neodporúča z viacerých dôvodov. „Vytvára to napätie na pracovisku, podozrenia z uprednostňovania, 'dvojakého' metra a pod. Akceptuje sa to v prípadoch, ak to bola jediná možnosť - teda v prípadoch, keď ide o takého kvalitného špecialistu, ktorého je ťažké nahradiť niekým iným," dodáva Beblavá.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári