KOŠICE. Krízové centrum sa za vyše pol roka svojho pôsobenia v tejto mestskej časti u jej obyvateľov neujalo. Preto sa vyše dvadsať z nich rozhodlo sťažovať sa primátorovi. Ten rozhodol, že bude premiestnené, ak problémy pretrvajú.
Zariadenie patrí košickej Arcidiecéznej charite. Do priestorov bývalej základnej školy v Košickej Novej Vsi sa presťahovalo z Alejovej ulice, kde mesto chystá výstavbu štadióna. Preto centru ponúklo náhradné priestory.
Občania: Nech sa vysťahujú
So správaním osemdesiatich troch klientov sú domáci nespokojní. V oficiálnej sťažnosti primátorovi píšu, že za ženami často chodia ich druhovia, ktorí potom prespávajú v provizórne vytvorených obydliach v parku pri centre.
Ľuďom tiež vadí znečisťovanie prostredia, časté hádky medzi klientkami, vzájomné fyzické napádanie, pitie alkoholu počas dňa a sexuálne praktiky na verejnosti. Od premiestnenia centra boli na Poľnú ulicu mestskí policajti privolaní osemkrát. "Stalo sa tak pre rušenie občianskeho spolunažívania a znečisťovanie verejného priestranstva," uvádza hovorkyňa mesta Lucia Mihoková.
"Žiadame, aby mesto situáciu okamžite riešilo a zariadenie presťahovalo. Vieme, že tieto ženy potrebujú pomoc, ale nesmie to byť na úkor kvality našich životov," hovorí iniciátor sťažnosti a poslanec miestneho zastupiteľstva Štefan Daňko.
Charita obvinenia odmieta
Riaditeľ Arcidiecéznej charity Cyril Korpesio s tvrdením občanov nesúhlasí. Od obyvateľov prijal len jednu sťažnosť a tá sa po prešetrení políciou ukázala ako neopodstatnená. Hovorí, že do areálu centra má prístup ktokoľvek, pretože nie je pod ich správou a brána sa nezatvára.
"Interné pravidlá klientkám nedovoľujú, aby sa mimo zariadenia zdržovali po desiatej hodine večer. Výnimku majú ženy, ktoré pracujú na zmeny. Alkohol je tiež zakázaný. Naši sociálni pracovníci ho pravidelne kontrolujú a porušenie pravidiel v tejto oblasti má za následok okamžitý odchod klientov."
Priznáva, že s novými klientkami sú zvyčajne problémy. "Sú v neľahkej životnej situácii, väčšinou k nám prichádzajú z problémového prostredia a preto si vyžadujú špeciálny prístup. Ak niektorá z nich porušuje dohodnuté pravidlá, musí odísť."
Sťažnosti odmietajú aj klientky centra. "Jedna pani minule deťom priniesla hračky a oblečenie a deti druhej sa chodia s našimi hrať," hovorí jedna z nich.
Mesto: Budú problémy, pôjdu preč
Arcidiecézna charita sa mestu zaviazala, že vzniknutú situáciu vyrieši. "V prípade opakovania sa problémov bude primátor požadovať premiestnenie Krízového centra do iných priestorov," tvrdí Mihoková.
Centrum je jediným zariadením v Košiciach, ktoré poskytuje pomoc ženám s väčším počtom detí. Ide o obete psychického a fyzického týrania či sexuálneho zneužívania. Do úprav súčasných priestorov investovalo viac ako 56 750 eur (1,7 milióna korún). Dotuje ho Košický samosprávny kraj.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári