O tom, ako sa budú dvaja mestskí poslanci v Pezinku už koncom septembra obhajovať, mlčia.
KOŠICE. Dvoch poslancov košického mestského zastupiteľstva delí krok od súdneho procesu za korupciu. Prokurátor špeciálnej prokuratúry podal obžalobu na Petra Cengela (KDH) a Františka Olejníka (Smer). Potvrdila to hovorkyňa generálneho prokurátora Svetlana Močková.
Komunálnych politikov obvinil Úrad boja proti korupcii minulý rok z toho, že mali za úplatok miestnemu podnikateľovi sprostredkovať predaj lukratívnej nehnuteľnosti na Hlavnej ulici, ktorá bola majetkom mesta. Polícia tvrdí, že Olejník si nechal ešte v roku 2007 sľúbiť 11 285 eur (340-tisíc korún).
Prokurátor súhlasí s vyšetrovateľom
Za to mal za odpredaj hlasovať a zabezpečiť aj ďalšie poslanecké hlasy potrebné na jeho schválenie. Cengelovi zase vyšetrovateľ kladie za vinu, že vo februári 2008 v rozpore s rokovacím poriadkom a zákonom dal na zasadnutí zastupiteľstva návrh na doplnenie programu o predaj budovy. Mal tak zámerne urobiť krátko pred začiatkom rokovania, aby sa ostatní poslanci nestihli s materiálom oboznámiť.
"Prokurátor sa stotožnil s tým, ako skutok zistil a kvalifikoval vyšetrovateľ," povedala Močková. Verdikt o vine alebo nevine poslancov vysloví Špecializovaný trestný súd v Pezinku. Na koniec septembra je naplánované verejné zasadnutie, na ktorom súd rozhodne, či obžalobu prijme a nariadi hlavné pojednávanie.
Stále členom KDH
Cengel aj Olejník žiadosť o poskytnutie stanoviska odmietli. "Myslím, že som sa už vyjadril a to tak, že sa nebudem vyjadrovať," povedal včera Cengel. V minulosti pre médiá uviedol, že za svojím obvinením vidí "útok ekonomických a lobistických skupín na podstatu samosprávy".
Podľa stanov KDH, ak je voči členovi hnutia podaná obžaloba, predsedníctvo strany mu pozastaví členstvo. Predseda košickej mestskej organizácie KDH Marek Kažimír povedal, že vedenie strany k tomu ešte nezasadalo. "Predpokladám, že sa to stane po voľbách nového predsedu po 19. septembri," hovorí.
Po súde stranícka disciplinárka?
V prípade odsúdenia Špecializovaným trestným súdom poslanca čaká aj disciplinárne konanie v strane. Jeho výsledkom podľa stanov KDH môže byť sankcia od výstrahy, cez výzvu na odstúpenie z verejnej funkcie, až po vylúčenie z hnutia.
Olejníkovi, ktorý pracuje ako dekan košickej leteckej fakulty, takéto postihy nehrozia. Za stranu Smer v komunálnych voľbách kandidoval, ale nie je jej členom. "Nie som si vedomý ničoho, čo je v obvinení," hovoril vlani médiám.
Primátor podpísal
Ak by poslancov uznal súd vinnými a rozsudok by sa stal právoplatným, zanikol by im mandát. Olejník by v takom prípade prišiel aj o funkciu poslanca v krajskom zastupiteľstve, do ktorého kandidoval za koalíciu Smer a HZD.
Nehnuteľnosť na Hlavnej 33 pozostáva z obchodného priestoru a dvoch bytov nad ním. Odpredaj za 5,5 milióna korún (vyše 182-tisíc eur) na Cengelov návrh schválilo zastupiteľstvo na tretí pokus, uznesenie podpísal primátor František Knapík (KDH). Majetkový referát magistrátu pritom určil trhovú cenu budovy na 12 miliónov korún (vyše 398-tisíc eur).
S poslancami budú súdiť aj kupujúceho, ktorému zastupiteľstvo odsúhlasilo predaj nebytového priestoru a jedného bytu. Obžalovaný z podplácania je ešte jeden podnikateľ.
Trestné kauzy v košickej samospráve
Jozef Drábik
Poslanca Mestského zastupiteľstva v Košiciach a zastupiteľstva mestskej časti Nad jazerom v novembri 2007 súd uznal právoplatne vinným zo sexuálneho zneužívania 14 – ročného chlapca. O poslanecké mandáty prišiel politik až tento rok v júli potom, čo ho prezradil anonym. Krátko na to ho vylúčili aj zo strany Smer.
Ladislav Lumtzer
Bývalý starosta mestskej časti Dargovských hrdinov si odpykáva vo väzení päťročný trest za podvod. V marci 2009 ho súd uznal definitívne vinným, že podpisom fiktívnych faktúr umožnil čerpať stavebnej firme Kame podnikateľa Maroša Merjavého štátne dotácie na výstavbu bytov za viac ako 75 miliónov korún (2,48 milióna eur). Členstva v SDKÚ sa Lumtzer na nátlak strany vzdal v roku 2005, starostom zostal do konca volebného obdobia
Eugen Čuňo
Bývalého viceprimátora Košíc (nominant SDKÚ) v januári 2009 poslal Špeciálny súd na šesť rokov väzenia. Čuňo a jeho dvaja údajní komplici boli pôvodne obžalovaní, že si od stavebného podnikateľa Maroša Merjavého vypýtali takmer 600-tisíc eur (18 miliónov korún), za ktoré mali v Bratislave vybaviť dotáciu na výstavbu nájomných bytov v košickej mestskej časti Dargovských hrdinov. Súd ich nakoniec odsúdil nie za branie úplatku, ale podvod s tým, že sa nedokázalo, ako peniaze použili. Čuňo aj ďalší dvaja obžalovaní sa odvolali, o prípade musí ešte rozhodnúť Najvyšší súd.
rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári