Korzár logo Korzár Košice

Cez detektor kovov prepašoval z Izraela na Slovensko nečakanú zlatú medailu

Naše vzpieranie, a tobôž už nie mládežnícke, veru nezvykne nosiť domov z vrcholných podujatí svetového či európskeho rangu medaily.

Preto treba zlato z trhu, ktoré si v hmotnostnej kategórii do 94 kilogramov na 7. majstrovstvách Európy do 17 rokov v izraelskom Eilate vybojoval Radoslav Tatarčík, borec košického klubu Viktória, poriadne osláviť. Veď nechal za sebou celú plejádu vzpieračov z krajín bývalého Sovietskeho zväzu, ktorí zvyšok sveta na stupne víťazov len neradi púšťajú.

Sedemnásťročný košický "valibuk" vyhral súťaž v trhu výkonom 138 kilogramov, čím zlepšil svoj vlastný slovenský dorastenecký rekord z mája tohto roku o 2 kilogramy. So striebrom v tejto kategórii sa musel uspokojiť ruský bohatier Timur Nanijev, ktorý dostal nad hlavu 136 kg, a bronz patril Arméncovi s dramatickým menom Hamlet Pogosjan, ktorý "trhol" 135 kg. V nadhode zdvihol Tatarčík "len" základ, 148 kg, čo mu stačilo na 8. miesto, a celkovým súčtom 286 kg bol v dvojboji siedmy. Jeho reprezentačný kolega, člen košického klubu MKVaSŠ Matej Kováč, obsadil v rovnakej hmotnostnej kategórii výkonom 263 kg (115 + 148) 9. priečku.

Ako sa to podarilo? - vítali sme doma slovenského medailistu.

"Vďaka tvrdej práci v tréningu. S trénerom, pánom Gumánom, sme sa na takúto súťaž priprovali prakticky šesť rokov. Prirodzene, tú medailu som získal aj vďaka dobre vymyslenej, vyčkávacej taktike. Zvolili sme trošku vyšší základ, a potom sme čakali, čo urobia súperi. Vyšlo to perfektne."

Nechať si na činku naložiť závažia so 133 kilogramovou hmotnosťou bolo trochu riskantné, ale tréner i jeho zverenec vedeli čo robia. "Pravda, mohlo sa stať, že by som to prvým pokusom nedal, a potom by už celá súťaž bola o inom. Keďže som v úvodnom pokuse nezaváhal, so 136 kilogramami som mohol zaútočiť už aj na bronz, a ďalší pokus, 138 kg, bol už na zlato. Celý trh bol perfektný, aj keď práve pri úvodnom pokuse som mal trošku problémy s nástupom, pretože rozcvičovňa a hala, kde prebiehala súťaž, boli dosť vzdialené. Presun mi trval trošku dlhšie, lebo z rozcvičovňe bolo treba prejsť do haly dlhou chodbou, a keďže sme si to trochu zle vyrátali, na pódium som prišiel pätnásť sekúnd pred vypršaním časového limitu."

Väčšina zo súperov v 94-ke bola preňho neznáma, ale to, že porazil borcov z takých krajín, ako Gruzínsko, Rusko, Arménsko, Ukrajina či Turecko, má preňho mimoriadnu cenu. "Cením si najmä skalpy ruského pretekára Nanieva a Poliaka Ciupaka, pretože tieto krajiny sú vo vzpieraní niečo podobné ako Anglicko či Brazília vo futbale. V nadhode však už borci z týchto krajín jednoznačne kraľovali. Pre mňa nebol neznámy iba nemecký reprezentant Solar, ktorý je synom bývalého československého reprezentanta, ktorý pred časom emigroval do Nemecka. S ostatnými som sa v súťaži dovtedy ešte nestretol."

Čo chýba mladému Slovákovi k tomu, aby svojich súperov trochu viac popreháňal aj v nadhode? "Trh je skôr technická disciplína, kde je dôležitý vrch tela, nadhod je viac o sile. Keď sa v mladšom veku nevenujete technike, neskôr to už nedoženiete, ale sila sa dá ešte nazbierať. Pri nadhode je podstatná najmä sila nôh, a musím priznať, že v tom trošku zaostávam, pretože mám vraj zatiaľ nohy ako špilky," smeje sa Rado. "Som však ešte mladý, takže verím, že aj v nadhode môj čas ešte len príde."

Príjemne ho prekvapilo prostredie, ktoré pre európsky šampionát mladých vzpieračov pripravili izraelskí organizátori. "Dali si na tom naozaj záležať, mali pripravené nové činky, nové pódiá, ktoré inštalovali v bare, kde prebiehali naše súťaže. Pred pódiom boli rozmiestnené stoličky a barové stolíky, ale divákom bola v rozľahlej hale k dispozícii aj provizórna tribúnka. Domáci síce nemali veľa želiezok v ohni, ale divácky záujem o šampionát bol celkom solídny. Najmä o vyššie hmotnostné kategórie, teda aj tú moju. Hala sa najviac zaplnila na superťažkú kategóriu, ktorá je divácky najatraktívnejšia."

Všade bolo cítiť, že bezpečnosť účastníkov šampionátu je prvoradá. "V tom boli dosť radikálni. Dbali na bezpečnosť, ale mne sa zdalo, že to bolo až prehnané. Dokonca aj pred supermarketom, kde sme si boli niečo nakúpiť, stáli vojaci so samopalmi, a dnu nás pustili až vtedy, keď sme prešli detektorom kovov. Prezreli nás od hlavy po päty, ešte aj tašku, či v nej nemáme náhodou bombu. Neviem či nás na letisku, pri odchode domov, nepovažovali za teroristov, pretože dvoch členov našej výpravy vrátili naspäť, a kým ich kontrolovali, nestihli ´čekin´. Vrátili sa domov iným lietadlom ako my, cez Viedeň."

Rado súťažil až v predposledný deň šampionátu, takže okrem tréningov bolo dosť času aj na obhliadku Eilatu i jeho okolia. "Je to pkné turistické stredisko na pobreží Červeného mora. Prirodzene, keby som stále iba trénoval, bolo by to na hlavu, takže sme dostali možnosť poobzerať sa aj po meste, boli sme na trhoch, pozreli sme si nejaké historické pamiatky, aj sme sa vykúpali v Červenom mori. Vyskúšal som, či ma voda naozaj udrží, ba aj to, aká je strašne slaná. Škoda len, že sme sa nedostali do Skalného mesta, ktoré je známou turistickou atrakciou."

Na mieste, kde stojí Eilat, bola iba pred niekoľkými rokmi púšť. "Dnes je tam doslova zelená oáza. Izraelčania sú výborní hospodári, a keďže je tam počas roka minimum zrážok, vedia využiť aj morskú vodu na polievanie, lebo ju upravia na sladkú. Sú naozaj šikovní."

Rado si pochvaľoval aj stravu, ktorou tam hladné vzpieračské krky kŕmili. "Ale vychutnať som si ju mohol až po skončení mojej súťaže. Na váhe som mal stále trošku viac, ako bolo treba, takže som nemohol jesť nič sladké, iba čisté mäso s ryžou. Určite to nie je zlé, ale keď to máte na tanieri každý deň, tak vám to už lezie krkom. Po súťaži som sa však poriadne napráskal."

Má to v génoch, že je z neho poriadne chlapisko. "Otec športoval, i môj dedo športoval, každý chlap v rodine mal poriadnu postavu. Ja som sa tak vytiahol až v puberte. No spočiatku som vzpieračom nechcel byť. K tomu mám aj zaujímavú príhodu. Ako malého chlapca ma veľmi lákalo plávanie. Ale keď som prišiel na plaváreň, povedali mi, že som príliš malý, že vôbec nemám predpoklady na to, aby som bol plavcom. Od bazéna som odchádzal veľmi sklamaný. Vo vestibule ma zbadal môj terajší tréner, pán Gumán, prehodil nejaké to slovo s mojou mamkou, a hneď na druhý deň som prvý raz držal v rukách vzpieračskú činku."

Dnes už neľutuje, že ho na plavárni nechceli. "Občas si zaplávam len tak, rekreačne, ale nejaký plavecký rekordér zo mňa už určite nebude."

Jeho vzpieračským vzorom trénerov syn Viktor Gumán. "Nielen preto, že ma trénuje jeho otec, Viktor je vynikajúci vzpierač. Prirodzene, z našich borcov obdivujem aj Martina Tešoviča, a zo zahraničných Poliaka Dolegu, ktorý vzpiera v mojej hmotnostnej kategórii."

Verí, že v budúcnosti, keď presedlá do kategórie dospelých, sa im úspechmi aspoň trochu priblíži. "Doteraz boli mojimi najväčšími úspechmi tituly z majstrovstiev republiky, či víťazstvá na Veľkej cene Maďaraska v Budapešti, alebo Česka. V Izraeli som však vybojoval svoju prvú veľkú medailu. Verím, že počas mojej ďalšej kariéry pribudnú aj ďalšie, veď som len na jej začiatku. Mojím snom je získať nejaký cenný kov na majstrovstvách sveta alebo Európy aj medzi dospelými, ale najmä zúčastniť sa olympiády. Po tom túžim odmalička, vlastne odvtedy, čo som vzpieračskú činku držal prvý raz v rukách. Londýn v roku 2012 je možno ešte trošku priskoro, ale myslím si, že vek nie je problém, rozhodujúci je výkon. Keby mi to nevyšlo o tri roky, ďalšia olympiáda, v roku 2016, by už mohla byť celkom reálna. Na košickom Športovom gymnáziu mám výborné podmienky k tomu, aby som mohol výkonnostne napredovať. I učitelia berú ohľad na to, že som športovec. Som v maturitnom ročníku, takže momentálne mám toho dosť. Na vysvedčení prevládajú väčšinou dvojky a trojky, ale nájde sa aj nejaká štvorka. Matematika či fyzika sú totiž predmety, ktoré veľmi nemusím," smeje sa čerstvý slovenský medailista.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 861
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 785
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 827
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 399
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 238
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 719
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 279
  8. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 1 925
  1. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  2. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  3. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  4. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  5. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  6. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  7. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  8. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 971
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 71 082
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 46 384
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 30 899
  5. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 22 053
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 023
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 057
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 569
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  2. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  3. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  4. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  5. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  6. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  7. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  8. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 971
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 71 082
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 46 384
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 30 899
  5. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 22 053
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 023
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 057
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 569
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu