lú kauzu reagoval konateľ BPMK Gabriel Hrabovský.
Celá situácia je podľa G. Hrabovského veľkým nedorozumením a nepochopením. "Zásadne a dôrazne odmietam akékoľvek obvinenia z rasizmu a vyháňania Rómov z Lunika IX do zahraničia," vyjadril sa. "Problémy s neplatičmi na Luniku IX nevznikli nedávno, ale už pred mnohými rokmi. Obyvatelia svoje byty ´upravili´ postupom času do stavu, v akom sú teraz. Ohrozuje to život každého užívateľa bytu. BPMK bol nútený konať. Bol teda vypracovaný posudok s výsledkom, že dom je potrebné zbúrať."
Predmetný blok na Hrebendovej ulici obýva asi 300 ľudí. "Snažili sme sa im nájsť náhradné ubytovanie a nemali sme záujem, aby skončili na ulici. Podarilo sa nám nájsť ubytovanie pre všetkých v rámci sídliska, no niektoré byty sú menšie, keďže ide o rodiny, ktoré majú aj viac členov. Spôsobuje to aj množstvo ´návštev´ v bytoch. Kontrolám mnohí hovoria, že sú v byte na ´návšteve´. Ibaže sú tam už dlhší čas."
Rómom, ktorí bývajú na Hrebendovej 2 a 4 bez prihlásenia, nie je BPMK podľa jeho konateľa povinný hľadať náhradné ubytovanie. "Byty boli odovzdávané do užívania okolo roku 1983. Dnes sú v dezolátnom stave. Poškodenia a poruchy stavby spôsobili neoprávnení užívatelia bytov násilnými a neodbornými zásahmi. To je prvý dôvod na vysťahovanie podľa zákona. Z 27 rodín ani jedna nemá platnú nájomnú zmluvu, teda sú neoprávnenými užívateľmi bytov a nemajú nárok na poskytnutie náhradného bývania. To je druhý dôvod na vysťahovanie podľa zákona. Tretím je dlh, ktorý vytvorili neplatiči na nedoplatku z nájmu a služieb vo výške 204 859 eur."
Do problému sa sťažnosťami zapojili aj ostatní nájomníci mestských bytov mimo Lunika IX, z ktorých prevažnú časť tvoria dôchodcovia. Tí na neplatičov doplácajú. BPMK bol preto nútený konať. Podľa informácií, ktoré sa objavili v médiách, mala pracovníčka BPMK ponúkať Rómom peniaze, aby odišli do zahraničia a uvoľnili byty. Tieto tvrdenia G. Hrabovský poprel a vysvetlil: "My sme vyzvali obyvateľov na uvoľnenie bytov. Zároveň sme u týchto osôb zisťovali, ktorí z nich majú záujem nájsť si prácu v rámci pracovného trhu. Záujemcom sme tiež navrhli pomoc pri úhrade dopravných nákladov, ak príslušný dlžník zároveň podpíše dohodu o splácaní dlhu. BPMK ako správca zo zákona je povinný upovedomiť neplatičov o ich stave nedoplatkov a vyzvať ich, aby uvoľnili byt, čo sa aj pracovníčkou BPMK ústne stalo."
Mesto Košice sa od problému dištancovalo, napriek tomu BPMK tvrdí, že to spolu riešili od februára. Primátor po tom, ako sa celá kauza začala, nariadil dočasne zastaviť snahy BPMK, vedúce k financovaniu dopravných nákladov Rómov za prácou. "Obyvatelia predmetných bytov teraz dostanú písomné výzvy na vyplatenie dlhu a na vypratanie bytu," pokračoval G. Hrabovský. "BPMK je ako správca povinný nielen chrániť majetok vlastníka (mesto Košice), ale aj vymáhať príslušné nedoplatky a žiadať náhradu škody za poškodzovanie cudzieho majetku súdnou cestou. Keďže súdne a exekučné trovy narastajú, považujeme za vhodnejšie poskytnúť neoprávneným užívateľom prostriedky pri nájdení práce. Súčasne by uzavreli dohody o splácaní dlhu. Takéto dohody už BPMK uzavrel aj s inými dlžníkmi a tento prístup považujeme za gesto podanej ruky," dodal G. Hrabovský.
Užívatelia bytov na Hrebendovej 2 a 4, ktorí v nich bývajú bez platných zmlúv, teda "načierno", s náhradnými bytmi nesúhlasia. Mnohí, vzhľadom na počet rodinných príslušníkov, požadujú za jeden až dva. Sídlisko Lunik IX však až také kapacity nemá. Ako táto situácia bude pokračovať, ukáže čas. V budúcnosti sa však ráta s výstavbou ďalších nízkoštandarných bytov na tomto sídlisku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári