Korzár logo Korzár Košice
Streda, 28. október, 2020 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky
MÓDNY NÁVRHÁR LUKÁŠ KIMLIČKA PREDSTAVIL V KOŠICIACH SVOJE MODELY

Celebritám sa stará o garderóbu, do Playboya fotí akty

Hoci je módne návrhárstvo oblasť, v ktorej by možno mali dominovať ženy, vo svete aj na Slovensku v nej majú veľké slovo i muži. Okrem napr. Jitky Mikulovej Klett, Lýdie Eckhardt či Veroniky Gall je v tejto brandži známe aj meno Lukáša Kimličku.

Módny návrhár Lukáš Kimlička.Módny návrhár Lukáš Kimlička.

Mladíka, ktorý dáva o sebe vedieť nielen medzi Tatrami a Dunajom, ale aj inde v Európe či v USA. Do Košíc prišiel minulý víkend predstaviť niekoľko svojich modelov na módnej prehliadke, ktorá bola súčasťou galavečera po golfovom turnaji Vanity Ladies Golf Cup Košice 2009, ktorý organizovala Vanity Production.

Lukáš v Košiciach predstavil kolekciu spoločenských šiat, akýsi výber z jeho doterajšej tvorby. Väčšinou šlo o modely, ktoré pri iných príležitostiach prezentovali nejaké modelky alebo celebrity. Napríklad moderátorka Erika Judínyová, tenistka Daniela Hantuchová, topmodelka Simona Krainová či misska Ivica Sláviková. "Diváci v Košiciach majú možnosť vidieť osem týchto modelov na vlastné oči v ucelenej kolekcii a nielen prostredníctvom televíznych obrazoviek či na stránkach módnych časopisov. Všetko sú to luxusné šaty a róby, vhodné na plesy a iné spoločenské príležitosti," predstavil autor "košickú" kolekciu.

To, že bude navrhovať a šiť šaty, sa chlapec, pochádzajúci zo Starej Turej a neskôr z Malaciek, rozhodol ako 12-ročný. Stačilo mu vidieť, ako mladšia sestra jeho mamy, ktorá bola vyučená krajčírka, narábala s ihlou... "Úplne ma vtedy fascinovalo, ako dokázala z látky, ktorá má dva rozmery, teda dĺžku a šírku, vytvoriť trojrozmerný objekt," spomína Lukáš na rozhodujúce okamihy pri rozhodovaní o svojej budúcej kariére. "Mňa vtedy bavilo výtvarné umenie a rád som kreslil, takže už v základnej škole som sa rozhodol, že po jej skončení budem študovať odevný dizajn a profesijne sa potom venovať móde."

Štyri roky teda strávil na SPŠ odevnej v Trenčíne, kde vyštudoval odbor modelovane a navrhovanie odevov. Po maturite nastúpil na Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave, do ateliéru odevného dizajnu J. Sabovej. "V Trenčíne som sa naučil všetko, čo mi neskôr pomohlo a stále pomáha pri práci. Dejiny módy, odevu i umenia. Získal som nielen základy odevného dizajnu, ale aj samotného krajčírskeho remesla. Ako strihať látku, šiť a kombinovať materiály. Na vysokej škole som svoje vedomosti ďalej rozvíjal a dopĺňal o nové poznatky a techniky."

Na prvý navrhnutý aj ušitý model si Lukáš spomína celkom presne. Bol vtedy prvák na strednej a kamarátka ho požiadala, aby jej ušil sukňu. Použitým materiálom bola škótska károvaná látka. Lukáš s úsmevom spomína, že hoci nápad a začiatok práce bol dobrý, záver už menej. "Keď bola sukňa hotová, kamarátka ju chcela skrátiť. Mala štíhlu postavu a pekné nohy, preto ich chcela ukázať. Sukňu sme skracovali dovtedy, až z nej bol takmer iba opasok a nebola nositeľná..."

Lukáš si spomenul aj na prvú vážnejšiu cenu, ktorú získal. Mal vtedy 15 rokov a zúčastnil sa na medzinárodnej súťaži módnych návrhárov EURO TOP FASHION 2000 v chorvátskom meste Varaždin. "Na základe kresieb a skíc, ktoré sme všetci poslali, vybrali organizátori desať finalistov. Tým potom poslali štyri druhý látok a ku každému z nich určili tému, aké šaty treba ušiť. Bolo to spravodlivé, lebo podmienky boli rovnaké a záležalo iba na fantázii jednotlivca." Lukáš ju mal zrejme najlepšiu, lebo jeho štyri modely zaujali porotu najviac a získal cenu Grand Prix.

Ako sa dalo čakať, po prvom úspechu nasledovali ďalšie. V roku 2003 získal Lukáš na medzinárodnom veľtrhu módy a odievania v Trenčíne za kolekciu "Ďaleký východ" ocenenie Módny tvorca roka. O rok neskôr zas ako prvý Slovák získal v Brne na 23. medzinárodnom veľtrhu módy Styl & Kabo titul Top Styl Designer. Ocenením jeho práce sú aj pozvania na módne prehliadky a iné akcie. So svojimi modelmi bol Lukáš takmer všade v Európe, okrem okolitých štátov aj v Londýne či Paríži. Jednu jeho kolekciu obdivovali aj v USA.

Lukáš najradšej šije spoločenské šaty. Vraj preto, lebo všetci návrhári sa pri ich príprave môžu "vyblázniť" a najlepšie ukázať, čo v nich je. Každá žena chce byť na plese či inej akci najkrajšia a šaty sú jedným z prostriedkov, ako to dosiahnuť. Rovnako to platí aj pri svadobných šatách, ktoré majú každej neveste zvýrazniť jej deň D. "Netvrdím, že by som nedokázal ušiť aj napríklad kabát, no tam je možností na osobnú realizáciu málo. Podobne ako pri navrhovaní pánskych modelov," tvrdí Lukáš. "Ale ušil som už aj plavky. Z väčších kolekcií to naposledy bolo pre finalistky Miss Slovensko 2006. Z tých kurióznych si spomínam na pršiplášť pre psa. Objednala si ho známa a ja som to prijal. Mal som vtedy čas a bolo to zaujímavé i finančne dobre ohodnotené..."

Každý z Lukášových modelov je originál a jeho majiteľka si môže byť istá, že žiadna iná žena sa v podobných šatách na akcii neobjaví. Ich autor odhaduje, že doteraz spolu navrhol a ušil okolo 500 šiat a 50 plaviek. Postup výroby každého modelu je takmer zhodný. "Väčšinou tvorím tak, že vojdem do predajne s látkami, najčastejšie vo Viedni a tam ma zvykne inšpirovať samotný materiál," prezrádza Lukáš. "Často už v predajni rozmýšľam, ako by som látku spracoval, čo z nej ušil a občas viem aj to, komu. Vidím, ako sa správa, keď ju chytím do ruky, ako sa krčí a láme, ako odráža svetlo. Už dopredu viem odhadnúť, aké šaty by z tej látky boli najlepšie, ako sa budú správať napríklad pri tanci."

Keď má látku, ostáva len predstavu zhmotniť do konkrétneho modelu. Na inšpiráciu vraj netreba čakať. Lukáš tvrdí, že mu stačí obzerať sa okolo seba a nápady sa hrnú samy. Z materiálov najradšej používa hodváb, lebo na šatách z neho badať určitý punc luxusu. Navyše, hodváb je prírodný materiál a veľmi dobre ohybný. Lukáš nemá rád umelé látky, napríklad acetát, polyester a viskózu. "Obľubujem výrazné farby. Cyklámenovú, tyrkysovú, zlatú... Keď chce žena v šatách zažiariť, musí byť výrazná, aby ju bolo vidieť. Najradšej mám, ak je jedna farba dominantná, a tú potom oživím nejakým detailom." O Lukášovi je známe, že s obľubou zdobí svoje modely Svarowského krištáľmi. V dobre navrhnutých a ušitých šatách pôsobia efektne a luxusne.

Lukáš tvrdí, že nemá takého módneho návrhára alebo "kolegyňu", ktorých by považoval za vzory. Páčia sa mu však práce Johna Galliana a Viviene Westwood. S tou sa dokonca mladý Slovák pred štyrmi rokmi stretol na módnej prehliadke v Prahe. Na otázku, ktoré najznámejšie celebrity mali na sebe jeho modely, Lukáš vysypal niekoľko mien, ktoré denne zapĺňajú titulky časopisov. Okrem skôr spomenutých to je modelka Simona Krainová, speváčka Dara Rolins, misska Ivica Sláviková a moderátorky Adela Banášová či Alena Heribanová.

"Ak idú na nejaký ples alebo inú spoločenskú akciu, zavolajú mi a povedia, akú majú o šatách predstavu. Ja sa im ju pokúsim splniť. Ale často to celé nechajú na mňa, čo je pre návrhára oveľa lepšie. Je to aj prejav určite dôvery, že sa jeho šaty aj bez predbežných podmienok budú budúcej majiteľke páčiť." Mimochodom, Lukáš nešije šaty iba pre celebrity. Svojimi modelmi zásobuje i jeden bratislavský butik, takže sú bežne dostupné. Cena sa pohybuje od tisíc eur vyššie v závislosti od materiálu i ďalších použitých doplnkov. Napríklad Swarovského krištáľ dokáže vyhnať cenu poriadne vysoko...

Šaty z dielne slovenského návrhára mala počas finálového večera na sebe aj Miss Českej republiky 2008 Eliška Bučková. "Každá finalistka mala mať šaty od iného návrhára a ja som bol zo Slovenska jediný. Dostal som len Eliškinu fotku s mierami a šaty som pripravil v Bratislave." Keďže Lukáš chcel, aby v súťaži zažiarili, vzal to doslova. Boli zlaté, posiate krištáľmi, takže Eliška sa celá ligotala. "Pri skúške v Prahe šaty dokonale sadli. A to mali spodný lem nedokončený a namiesto krištáľov z neho viseli len nitky! Našťastie, všetko sa stihlo včas," smeje sa návrhár. "Bola to pre mňa veľká reklama, že misskou sa stala finalistka, čo mala na sebe môj model. Možno jej tiež trochu pomohol k víťazstvu..."

O Lukášovi je známe, že svoje modely aj fotí a modelkám sa stará o mejkap. Nie je azda s prácou profesionálnych fotografov a stylistov spokojný? "Čosi na tom pravdy bude, ale s fotením svojich modelov som začal už na strednej škole, keď som žiadnych profesionálov nepoznal. Keď som začal modelky líčiť, celkom ma to bavilo a teraz nemám dôvod s tým prestať. S niektorými vizážistami mám také skúsenosti, že svoju prácu brali ako svoju prezentáciu a málokedy vyšli v ústrety mne. Keď som napríklad potreboval jemné líčenie, ktoré by sa hodilo k nejakému modelu šiat, urobili farebne výrazné, ktoré pôsobilo na modelke rušivo. Preto si ju nalíčim sám tak, ako to vidím ja. A potom aj tú fotku."

Čo sa týka fotografovania, Lukášovi nie je cudzie ani fotenie aktov. Na poznámku, aké sú tam šaty, keď je modelka nahá, odpovedá: "Je to predsa umelecká fotografia. A tá nie je iba o šatách. Stačí, keď je modelka pekne nalíčená, dobre nastylovaná a v zaujímavom prostredí. Niektoré akty boli určené do časopisov, napríklad Brejk, iné si objednali samotné modelky alebo iné dievčatá či ženy, ktoré ma poznajú. Iba pre seba, do svojho portfólia, aby mali pamiatku." Lukáš dodáva, že práve tento týždeň sa podielal na príprave takýchto fotiek v spolupráci s fotografom Máriom Gottim pre slovenskú edíciu pánskeho magazínu Playboy.

Keď sme už pri téme fotenia, hoci je hlavne módnym návrhárom, Lukáš sa podieľal aj na výrobe videoklipov či bookletov na obaloch CD. Medzi jeho klientky patrí Katka Hasprová, Tina, Dominika Mirgová či Misha. Okrem toho je zamestnaný v časopise Emma, kde má na starosti prípravu módnych editoriálov a titulku. Jeho úlohou je modelku či inú celebritu nalíčiť, obliecť a niekedy aj odfotiť. "Z väčších akcií mám momentálne rozrobené šty, s ktorými pocestuje Miss Slovensko 2009 Barbara Franeková na finále Miss Word do Johanesburgu. Budú to večerné šaty azúrovomodrej farby. Samozrejme, materiál bude hodvábny šifón a budú celé posiateho Swarovského krištáľmi. Dúfam, že jej prinesú šťastie...

Hoci o Lukášovi povedal svetoznámy fotograf Róbert Vano, že dávno by mal ísť do sveta, mladý Slovák o tom neuvažuje. "Mne je tu zatiaľ dobre a nikam sa nechystám. No nevylučujem, že aj k tomu raz príde. Keď pocítim, že sa profesionálne nikam neposúvam, zbalím kufre a odídem. Ale kam, to budem riešiť, až nastane ten správny čas..."

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 2. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 3. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 4. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 5. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 6. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 7. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 8. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 9. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 10. Pomáhajte čítaním
 1. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 2. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 3. Neodkladajte pre koronavírus vyšetrenie svojich očí
 4. BILLA podáva v kritickom období pomocnú ruku ľuďom z kultúry
 5. Vynovená predajňa v Smrdákoch
 6. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 7. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 8. Pandémia spomaľuje inovácie. Spoločnosti šetria
 9. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 10. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 32 266
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 23 488
 3. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 20 736
 4. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 16 971
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 13 910
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 633
 7. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 10 815
 8. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 732
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 593
 10. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 8 925
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Na úrade dostali termín počas zákazu vychádzania. Prišli, hrozili im pokutou

Rezort vnútra zatvoril svoje pracoviská až v utorok.

Počas utorka pristúpilo ministerstvo k zatvoreniu svojich pracovísk pre verejnosť.

Šiesti poslanci košickej župy odchádzajú z poslaneckého klubu Smeru

Nemôžu vytvoriť svoj vlastný. Chcú zmenu rokovacieho poriadku.

Ján Jakubov bude zrejme predsedom nového poslaneckého klubu strany Hlas.

Kauza správkyne nebankovky SaS Slovensko sa možno vráti na začiatok

Krajský súd zrušil rozsudok okresného, ten bude pokračovať v dokazovaní.

Obžalovaná Kristína Rigová (vpravo) s advokátkou Helenou Knopovou na krajskom súde.

V Medzilaborciach začali stavať stanicu. Stará už bola len na hanbu

Poslúži cestujúcim, ktorí idú vlakom aj autobusom.

Práce na výstavbe vlakovej a autobusovej stanice v Medzilaborciach sa začali.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Testovanie nielen môže bolieť, ale možno sa pri čakaní naň nakaziť. Ilustračná fotografia.
Dobré ráno

Dobré ráno: Monika Jankovská sa chce dohodnúť s políciou

Štátna tajomníčka zrejme chce spolupracovať.

Podcast Dobré Ráno.
Stĺpček Zuzany Kepplovej

Vždy sa dá počítať s vypätím všetkých síl

Krajčí počas testovania videl "silného ducha slovenského národa".

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) počas návštevy odberného miesta. v obci Nižná v okrese Tvrdošín.
Minister obrany Jaroslav Naď.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop