Spoľahlivo, viac ako tri desaťročia, šíril tento apoštol Kristovo učenie v Etiópii, kde proti nemu nezmohli nič ani čarodejníci. Vyslali mu v ústrety nebezpečných ohnivých drakov, ktorých však Matúš skrotil tak, že mu ležali pri nohách ako prítulní havkovia. Tromfol čarodejníkov aj tým, že dokázal vzkriesiť z mŕtvych mladého princa a kráľovská rodina potom prijala krst. Po rokoch však iný kráľ dal apoštola popraviť, keď mu neodobril výber panenskej Ifigénie za manželku, pretože zasvätila život Bohu.
Je tu čas čiapok
Odpradávna kotví krstné meno Matúš aj pranostikách, pretože pripadá často na posledný letný deň a naši predkovia označovali jeho sviatok i za prvý vážny signál zimy. Svedčí o tom jedna z najpopulárnejších pranostík: Po Matúši - čiapku stiahni na uši. Svetla ubúda a naši predkovia vravievali, že Matúš odstriháva nielen svetlo zo dňa, ale aj z práce: stále včasnejší súmrak bude ľuďom celé tri mesiace prinášať obávanú a stále studenšiu tmu, ktorá zaháňa do tepla domovov. Roľník pritom ešte potrebuje čas a priazeň počasia hlavne na dôležitú sejbu žitka a zber úrody.
Nádej na mesiac slnka?
Matúšovské počasie človek dodnes sleduje mimoriadne pozorne - ak totiž leto, tak ako v tomto roku, vrcholí belasým nebom, hospodár sa teší. Pranostika vraví, že také počasie ako na Matúša sa môže udržať i celý mesiac a v Česku hovoria: Pohoda o svátem Matouši, čtyři týdny se neruší. A to znamená, že slnko ešte ponalieva sladkosť do hrozna, ovocia i zeleniny a potvrdí nádeje na konvoj obľúbeného babieho leta skorej jesene.
Autor: eb
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári