Tým, ktorí prichádzajú cez priechod v Milhosti po zotmení, sa Slovensko javí ako čierna diera
Štát sa nedokáže postarať o vlastný majetok. Obec má záujem o budovu colníkov, musí však čakať, ako dopadne osobitné ponukové konanie.
KOŠICE. Cez hraničný priechod v Milhosti denne prejdú stovky domácich i zahraničných osobných áut a kamiónov. Kto nemusí, radšej sa pri vstupnej bráne na Slovensko a opačným smerom do Maďarska ani nezastaví.
„Hanbím sa. Chodia sem ľudia z celého sveta. Sú zhrození, kam sa to vlastne dostali," zalamuje rukami servírka Dagmar Rusinková z espresa tesne pred hranicou.
Strašidelný zámok
Budova colníkov pripomína strašidelný zámok. Zo stropu trčia vytrhané podhľady, visia káble a izolačná vata, z presklenných stanovíšť trčia akési plechy. Keď prichádzate z Maďarska večer či v noci, Slovensko vás víta ako čierna diera. Verejné osvetlenie hneď za hranicou nesvieti, zhrdzavené stĺpy môžu každú chvíľu spadnúť.
„Nechápem, prečo tú budovu nedajú niekomu do prenájmu. Pre vás Slovákov to určite nie je dobrá reklama. Mám pocit, akoby som bol kdesi v Oriente," pridáva sa Zbigniew Grudzinski. Za volantom kamiónu sedí už 30 rokov.
Hraničný priechod leží v katastri obce Milhosť. Vlastníkom budovy je štát, správcom Colné riaditeľstvo SR a užívateľom Colný úrad v Košiciach.
Samospráva požiadala o jej bezodplatný prevod už v decembri 2007. Dostali odpoveď, že zákon to neumožňuje. Po jeho novele v novembri minulého roku podali teda novú žiadosť.
„Žiaľ, musíme počkať, ako dopadnú osobitné ponukové konania. Štát sa nedokáže o vlastný majetok postarať. Čím dlhšie sa čaká, tým viac bude oprava stáť. A neviem, či to ešte bude pre nás finančne únosné. Nakoniec budú musieť budovu zbúrať," myslí si starosta Vojtech Gálffy.
Colníci budovu neustrážia
Colníci sa odvolávajú na zákon, podľa ktorého musia ponúknuť prebytočný majetok v osobitnom ponukovom konaní. Posledné bolo vyhlásené 13. júla tohto roku. „V tejto, rovnako ako v predchádzajúcich vyhlásených ponukách sa neprihlásil žiadny záujemca. Ďalšie ponukové konanie vyhlási colné riaditeľstvo v priebehu tohto mesiaca," uviedla pre SME hovorkyňa Colného úradu v Košiciach Zuzana Pavlíková.
Obec dostane šancu získať schátranú budovu len vtedy, keď ani v tomto kole ponukového konania nepredloží nikto cenovú ponuku.
Košický colný úrad nedokáže podľa Pavlíkovej budovu na hraničnom priechode ustrážiť: „V súčasnom období úrad nedisponuje personálnymi kapacitami, ktorými by dokázal zabezpečiť sústavnú prítomnosť colníkov v budove. Každý deň však hliadky vykonávajú kontrolu a v prípade zistenia akéhokoľvek poškodenia kontaktujeme políciu."
Orient v Európe
MILHOSŤ. Na rozbitom parkovisku s kopami odpadkov stoja kamióny. Z okolitých kríkov sa šíri neznesiteľný zápach.
„Toto nie je Európa," krúti hlavou Gregorz Lis z Poľska. Cesty brázdi v kamióne 15 rokov, ale s takým niečím sa len málokde v civilizovanej časti Európy stretol. Ismail Erkün ťahá svoje Iveco z Turecka: „O nás sa hovorí, že sme špinavý národ. Ale toto na našich hraniciach neuvidíte."
Toaletu a tečúci vodu nájdu vodiči len v malinkom esprese.
Parkovisko patrí Slovenskej správe ciest (SSC). Podľa riaditeľa SSC v Košiciach Jozefa Fabiána za údržbu zodpovedá Národná diaľničná spoločnosť: „Je naším zmluvným partnerom, ktorý je zodpovedný za pravidelné čistenie a odvoz odpadkov." Riaditeľ NDS v Košiciach Jozef Béreš oponuje: „My robíme údržbu parkoviska len na základe objednávky Slovenskej správy ciest." Niekoľkotýždňový odpad odstránili pracovníci NDS v deň nášho rozhovoru.
(sen)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári