Deti, ktoré minulý týždeň vo štvrtok v Buzici zabili 53-ročného Imricha P., sa k činu priznali. Chlapci vo veku 12 a 13 rokov však nie sú trestne zodpovední. Polícia teda nemohla vzniesť voči nim obvinenie ani ich vziať do väzby. Prepustili ich na slobodu. Do školy sa zatiaľ nevrátili, riaditeľka ich tam ani nechce pustiť.
KOŠICE. Motívom vraždy malo byť podľa výpovede samotných páchateľov, že Imrich dal jednému z chlapcov facku, a to ich nahnevalo. Začali ho mlátiť, rezať nožnicami a spôsobili mu rozsiahle poranenia.
Išlo o rany na tvári, vnútrolebečné zranenia či ťažký opuch mozgu. Podľa predbežnej správy z pitvy bolo bezprostrednou príčinou smrti kardio-respiračné zlyhanie pri ťažkom opuchu mozgu v dôsledku udusenia pri opuchu hrtana a vdychovaní krvi do pľúc.
Nie sú stíhateľní
Keďže chlapci nie sú trestne stíhateľní, polícia ich prepustila.
Ľudia v Buzici sú zhrození. Opýtali sme sa teda polície, či je normálne, aby chlapci, ktorí zabíjali, chodili beztrestne po obci.
"Nie sú trestne stíhateľní, tak hovorí zákon. Je však možné, aby v rámci občianskoprávneho konania súd rozhodol o ochrannej výchove osoby, ktorá nie je trestne zodpovedná a dopustí sa činu inak trestného, teda konania, ktoré má charakter trestného činu," vysvetľuje 1. zástupca krajského riaditeľa polície Rudolf Pilarčík.
Polícia musí v prvom rade zdokumentovať celý prípad, priznanie jej k jeho uzavretiu nepostačuje. "Musí prebehnúť znalecké dokazovanie, výsluchy, požiadame úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, aby zistil, v akých pomeroch vyrastali. Od toho sa bude odvíjať, ako sa prípad uzavrie. Až bude nespochybniteľné, že skutok spáchala táto dvojica, tak sa trestné stíhanie zastaví kvôli veku. Ale civilný súd môže uložiť ochrannú výchovu už skôr. Niekto však musí podať návrh."
Polícia to však podľa neho byť nemôže. Môže tak urobiť prokurátor, ale až po ukončení vyšetrovania s jednoznačným záverom a znaleckým dokazovaním. Podľa zákona musí polícia vyšetrovanie v tomto prípade ukončiť do štyroch mesiacov. "Predpokladám, že bude ukončené oveľa skôr," tvrdí R. Pilarčík.
Úrad práce podal návrh na súd
Hovorca košického úradu práce Igor Jakeš v reakcii na našu včerajšiu otázku, či v tomto prípade hodlajú niečo robiť, po niekoľkých hodinách odpovedal, že sa problémom zaoberajú. "Úrad v súčasnosti podáva návrh na vydanie predbežného opatrenia vo veci umiestnenia maloletých detí do reedukačného centra (ľudovo polepšovne - pozn. red.)," vysvetlil Jakeš.
V prípade návrhu na predbežné opatrenie v súvislosti s umiestnením detí do ústavu musí súd rozhodnúť do 24 hodín od jeho podania.
Starosta je znechutený
"Ľudia sa pýtajú, prečo sú doma, keď zabíjali," povedal starosta Buzice Jozef Mohňanský. "Čo im mám povedať? Mali by chodiť do školy. Ako sa však má zachovať riaditeľ, triedny učiteľ, spolužiaci? To sú ťažko zodpovedateľné otázky. Ide o najhoršiu rómsku rodinu, ktorú tu máme. Máme šťastie, že zatiaľ nie sú kvôli tomu činu konflikty, aj to neviem dokedy. Že sú to deti? No a čo? Ľudí to nezaujíma, zabili predsa. Teraz budú chodiť po obci a lízať zmrzlinu? Niekto by mal konať, ale nič sa nedeje."
V škole ich nechcú
Obaja chlapci sa v miestnej základnej škole neukázali od piatka a neprišli ani včera. Riaditeľka Csilla Mohňanská vraví, že ich v škole už nechce vidieť. "Ani by som ich nepustila, hoc by prišli. Kontaktovala som sociálku, nech ich dajú do ústavu. Viem, že majú na výchovný proces právo, ale aj učitelia a žiaci majú právo na bezpečnosť," doplnila riaditeľka.
Ministerstvo nič nechystá
Lipšic: Znížme vekovú hranicu.
Poslanec KDH a exminister spravodlivosti Daniel Lipšic v prípade maloletých páchateľov vidí východisko zo stavu, aby nemohli zostať na slobode, v tom, že cez občianskoprávne konanie by mohli byť daní do reedukačného domova, kde by boli izolovaní.
"Štátne orgány by mali konať, aj keď nie sú trestne zodpovední. Za mojej éry sme znížili vekovú hranicu trestnej zodpovednosti na 14 rokov. Je potrebné zvážiť, či by sa nemala pri najzávažnejších trestných činoch znížiť na 12. Obávam sa, že u tejto vlády je to však vylúčené," vysvetľuje Lipšic. Podľa neho pri rýchlejšom fyzickom vývoji mládeže sa čoraz častejšie pácha trestná činnosť maloletými. "Nemá však zmysel podávať taký návrh bez dohody o tom, že by mohol byť schválený. Bolo by to len gesto."
Ministerstvo spravodlivosti nepripravuje novelu zákona, ktorá by znižovala vek trestnej zodpovednosti páchateľov. "Je to záležitosťou odbornej diskusie. Vždy, keď sa stane taký prípad, vynorí sa táto otázka, experti sú však proti. Trest pre deti nič nerieši, tu ide o zlyhanie spoločnosti. Systém umožňuje umiestniť ich do reedukačného zariadenia, ide o to pokúsiť sa toho človeka napraviť. Zákon sa preto momentálne meniť nebude. Navyše sú takéto prípady výnimočné, ak by sa to stávalo často, tak samozrejme by sa táto otázka otvorila," povedal nám včera riaditeľ komunikačného odboru ministerstva Maroš Foltány.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári