KOŠICE. Najnebezpečnejšia smrteľne jedovatá huba si vyžiadala svoju prvú obeť. Na následy silnej otravy zomrel minulý týždeň v Detskej fakultnej nemocnici Košice chlapec z okresu Vranov nad Topľou. V kritickom stave ho 15. septembra priviezli na Kliniku pediatrickej anestéziológie a intenzívnej medicíny.
Hovorkyňa košickej detskej nemocnice Viera Horniaková povedala, že rodičia pravdepodobne podcenili prvé príznaky otravy ako sú hnačky a vracanie, ktoré si vysvetlili ako obyčajné žalúdočné problémy. "Privezené dieťa bolo v bezvedomí, v pokročilom štádiu orgánových zlyhaní. Po dvoch dňoch napriek intenzívnej starostlivosti zomrelo."
Úmrtie zapríčinené otravou hubami je pomerne zriedkavé. Zdravotníci sa zvyčajne zaoberajú len ľahkými intoxikáciami. Vlani v detskej nemocnici nezaznamenali žiaden prípad otravy hubami.
Vo Fakultnej nemocnici L. Pasteura Košice nebol hospitalizovaný ani jeden pacient s podozrením na ťažkú otravu. Vyskytlo sa len približne päť ľahších prípadov spojených s tráviacimi ťažkosťami. "Všetci boli po ambulantnom ošetrení prepustení do domácej liečby," uviedla hovorkyňa fakultnej nemocnice Jaroslava Oravcová.
Toxíny muchotrávky sú zákerné
Muchotrávka zelená je najnebezpečnejšou smrteľne jedovatou hubou. Úmrtnosť po jej požití je až päťdesiatpercentná. Mykológ Ján Pardovič upozorňuje na to, že toxíny tejto huby sú zákerné, pretože ich účinky sa niekedy prejavia dvanásť až osemnásť hodín po požití. Jedovaté látky zatiaľ kolujú v krvi a poškodzujú vnútorné orgány. Huby by vôbec nemali jesť deti do desať rokov a starší ľudia.
Odborník hubárom radí zbierať len to, čo poznajú. "Ak si nie sú istí, radšej hubu nechať v lese, alebo ju priniesť do mykologickej poradne. V žiadnom prípade by ju nemali konzumovať, pretože hazardujú so svojím životom."
Mykologická poradňa na Rooseveltovej ulici č. 8 je otvorená každoročne od júna do októbra v pondelok od 14.30 hod. do 16.30 hod.
Katarína Gécziová
Príznaky otravy
Prejavy závisia od typu otravy. Môže nimi byť zvýšené slinenie, napínanie na vracanie, vracanie, bolesti brucha, hnačka, červenanie alebo suchosť slizníc, sčervenanie tváre a poruchy vedomia. Ak má niekto po konzumácii húb jeden z týchto symptómov, namieste je dobré vyvolať vracanie a okamžite vyhľadať lekára, resp. zavolať sanitku.
kag
Charakteristika - Muchotrávka zelená
Muchotrávka zelená obsahuje dve skupiny prudko jedovatých látok, ktoré nezničí ani tepelná úprava jedla. Jed poškodzuje bunky pečene, obličiek a srdca. Smrť nastáva v dôsledku "otravy mozgu" vlastnými splodinami metabolizmu následkom prudkého zlyhania pečene.
Možno ju ľahko zameniť s inými hubami. Najčastejšie s mladými pečiarkami. Obe majú prsteň, ale pečiarka nemá pošvu na báze hlúbika a jej lupene nikdy nie sú úplne biele, v dospelosti ružovohnedé. Od plávok - zelenkastej, bukovej či trávovozelenej - ju odlišuje fakt, že plávky nemajú prsteň ani pošvu na báze hlúbika. Absencia prsteňa však nemusí byť vždy stopercentným znakom, lebo muchotrávke môže odpadnúť.
Autor clanku
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári