Stavbu preveril aj Inšpektorát práce, stavebník mal už vykonať nápravu.
KOŠICE. „Na streche vymieňajú plechové krytiny. Nedávno ju rozoberali a rezali drevo. Jeden asi polmetrový kus dosky padol zo strechy rovno na chodník. Šťastie, že tam vtedy nikto nešiel, veď je to v strede mesta," sťažoval sa Milan Angyal.
„Hneď som sa rozčertil a nakričal na tých chlapov. Až potom natiahli červená pásku na časť chodníka a napísali, že na objekte sa pracuje."
Tvrdí, že videl robotníkov na streche pracovať bez akéhokoľvek istenia. „Takto tam robia už asi mesiac a pol." Podal preto podnet na košický inšpektorát práce.
O problémoch vedia
Budovu rekonštruuje firma Euro building, robia aj na múzeu na Námestí Maratónu mieru. Ani na jednej stavbe sme nikoho kompetentného nenašli. Obrátili sme sa preto na bratislavské riaditeľstvo, kde nás odkázali na košického stavbyvedúceho, odmietol sa však vyjadriť. „Obráťte sa na investora," povedal.
Tým je Košický samosprávny kraj, kde o problémoch vedeli. Zhotoviteľa už na bezpečnosť upozorňovali.
„Zároveň sme ho vyzvali, aby bezodkladne prijal adekvátne opatrenia. Ak sa situácia zopakovala, zrejme nepostupoval dostatočne dôsledne," povedala hovorkyňa úradu KSK Soňa Jakešová.
Priebeh prác a dodržiavanie bezpečnosti vraj pravidelne kontrolujú. „Ak sú zistené nedostatky, kompetentní ich riešia hneď so zástupcom zhotoviteľa stavby. Pre jednotlivé stavby sú spracované plány BOZP a zhotoviteľ zodpovedá za ich dodržiavanie. V závislosti od závažnosti nedostatkov je povinný vykonať opatrenia na ich odstránenie."
Vykonali vraj nápravu
Na základe občianskeho podnetu bol situáciu preveriť i košický inšpektorát práce. Potvrdili jeho opodstatnenosť.
„Občan mal pravdu v tom, že v časti pri koľajniciach nebolo miesto pod prácami vo výškach zabezpečené. Zamestnanci na streche pracovali bez toho, aby boli istení. Oni pritom mali bezpečnostné pásy, ale ich nepoužívali," povedala kontrolujúca inšpektorka Dagmar Čuňová s tým, že stavbyvedúci na druhý deň vykonal nápravu.
Zabezpečenie musia aj používať
„Zamestnávateľ je povinný určovať bezpečné pracovné postupy, aj z pohľadu ochrany verejnosti," zhrnul inšpektor Peter Pikla.
Strechári istení byť musia. Do úvahy prichádza kolektívne zabezpečenie, akým je ochranný plot, strieška, zábradlia, lešenia či siete.
Druhým spôsobom je individuálne zabezpečenie, čo zahŕňa napríklad celotelový postroj s lanom a samonavíjacou kladkou. Spôsob určuje firma. Pracovníci musia byť aj preukázateľne oboznámení s návodom na použitie bezpečnostného prvku a zamestnávateľ musí kontrolovať, či ho používajú.
„Momentálne je pri väčšine strechárskych prác viac využívané individuálne zabezpečenie, hlavne z ekonomických a časových dôvodov," povedal Pikla.
Aké hrozia sankcie?
Ak inšpektorát zistí nedostatky, môže stavbárovi uložiť termín na ich odstránenie, vydať zákaz výkonu prác alebo uložiť sankciu až do 33-tisíc eur.
Pokuta od 66 do 660 eur hrozí i samotnému zamestnancovi.
V prípade poškodenia zdravia prichádza na rad trestná zodpovednosť. Ak si občania všimnú nedodržiavanie bezpečnosti na stavbe, môžu podať podnet na Inšpektorát práce.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári