KOŠICE. Počas 60-ročného pôsobenia vychovala vyše 6 000 absolventov doktorského štúdia, z toho 1 000 v anglickom jazyku, takmer 200 bakalárov v odbore kynológia, viac ako 400 kandidátov vied, 36 doktorov vied, skoro 100 docentov a inaugurovala 82 profesorov.
Univerzita, ktorá pred 60 rokmi začínala ako monofakultná vysoká škola s jedným študijným programom, zabezpečuje dnes vysokoškolské štúdium v 23 študijných programoch na všetkých troch stupňoch vysokoškolského vzdelávania, uviedol okrem iného v príhovore rektor Emil Pilipčinec.
"Považujeme za úspech to, že relatívne krátko po 2. svetovej vojne sa podarilo, síce nie na prvýkrát, založiť Vysokú školu veterinársku v Košiciach, ktorá práve v týchto dňoch jubiluje. Za najväčšie úspechy môžeme považovať skutočnosť, že prakticky si za celé to obdobie svojho pôsobenia zachovala relatívne nielen vysoký štandard a úroveň poskytovaného vzdelávania, ale aj vedeckovýskumnej činnosti. Príkladom toho je, že naši absolventi, veterinárni lekári, sa môžu uplatniť na európskom pracovnom trhu v ktorejkoľvek krajine EÚ, ale aj inde vo svete," zdôraznil rektor.
Ako pripomenul ďalej Pilipčinec, vzdelávanie veterinárnych lekárov na Slovensku má síce svoju šesťdesiatročnú históriu, ale jeho korene sú oveľa hlbšie v minulosti. O dva roky, v máji 2011, sa vo francúzskom Lyone zídu predstavitelia veterinárskych škôl, aby si na Svetovom kongrese veterinárskeho vzdelávania pripomenuli 250 rokov od založenia prvej zverolekárskej školy na svete a veterinárskeho vzdelávania. Stalo sa to v roku 1761, keď vtedy 49-ročný veliteľ jazdeckej akadémie a milovník koní Claude Bourgelat, pôvodným povolaním právnik, získal od kráľovskej rady povolenie na založenie prvej veterinárskej školy v tomto meste.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári