KOŠICE. Doteraz stavbe nových bytov na Ludvikovom dvore bránila stavebná uzávera. Tá však prakticky stratila po zmene hraníc pásma hygienickej ochrany opodstatnenie. Radnica sa preto rozhodla užšie ochranné pásmo posunúť bližšie k U. S. Steelu po požiadavke mestskej časti Šaca, ktorá by inak lokalitu v blízkosti železiarní nemohla využiť na výstavbu bytov.
Územie je tak teraz začlenené do širšieho pásma, kde sa bývať smie. Zákaz tu platil od 60. rokov kvôli znečisteniu životného prostredia.
Poslanci miestneho zatupiteľstva boli za zrušenie pásma hygienickej ochrany i zrušenie stavebnej uzávery. Argumentovali tým, že výroba vo fabrike je oveľa ekologickejšia ako v časoch VSŽ.
"Dôvody na trvanie ochranného pásma aj uzávery pominuli. Mestská časť potrebuje územie na rozširovanie výstavby," povedal pred rokom prednosta miestneho úradu Peter Šnajdár.
Podlimitné hodnoty
O zmene územného plánu rozhodol stavebný úrad na základe súhlasného stanoviska košického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva, ktorý skúmal podklady dodané mestskou časťou.
"Poskytnuté údaje nasvedčujú o podlimitných hodnotách škodlivín v pôdach, vodách a imisách, emisie vykazujú významné klesanie koncentrácií a zo zdravotníckych štatistík vyplynulo, že ani v jednom sledovanom ukazovateli neprevyšuje štatistiku u obyvateľov Košíc alebo Slovenskej republiky," povedal hlavný hygienik Ladislav Kugla.
Ceny za byty budú rovnaké
V lokalite o rozlohe 6,8 hektára má stáť 280 bytov v nízkopodlažných bytových domoch, ako aj rodinné domy.
Košické realitky si myslia, že blízkosť fabriky s cenami nehnuteľností príliš nepohne. "Ceny bytov to vôbec neovplyvní," tvrdí Milan Ujlaky z realitnej kancelárie Ellarum.
Podľa Igora Badoniča z realitky Area to nie je pri celkovej sume rozhodujúcim faktorom.
Najväčší znečisťovateľ
Z údajov Európskej komisie vyplýva, že oceliarska fabrika je jedným z najväčších producentov skleníkových plynov. Vlani vypustila do ovzdušia takmer 9 miliónov ton emisií oxidu uhličitého. Vo Výročnej správe za rok 2008 ho ako najväčšieho košického znečisťovateľa hodnotí košický úrad verejného zdravotníctva.
Pri preberaní železiarní sa U. S. Steel v roku 2000 zaviazal znižovať staré environmentálne záťaže. Odvtedy do ochrany životného prostredia investoval viac než 250 miliónov eur.
Ďalšie rušenie hraníc
Mesto zvažuje zrušenie ďalších ochranných pásiem v Košiciach. "Mnohé bývalé zdroje znečistenia už nie sú funkčné. Hranice je potrebné objektívne prehodnotiť, aby neodôvodnene nebránili ďalšiemu rozvoju mesta," hovorí Jaroslav Vrábeľ z komunikačného oddelenia magistrátu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári