VÝCHOD. Epidémie žltačky v Lomničke, Podolínci či Richnave sa minulý rok podpísali pod nelichotivú štatistiku, ktorá poukazuje aj na vysoký výskyt tuberkulózy na východe. Údaje zverejnilo ministerstvo zdravotníctva v Správe o zdravotnom stave obyvateľstva Slovenskej republiky za rok 2008.
Aj tento rok
Najvyššiu chorobnosť v hepatitíde typu A vykázal Prešovský kraj. Vlani tu bolo zaznamenaných 573 prípadov. Ďalších 160 patrí zvyšku Slovenska. Najväčšia epidémia bola v obci Lomnička, kde ochorelo v priebehu mesiacov august až november 300 osôb, z toho 299 bolo Rómov.
Hromadný výskyt takzvanej choroby špinavých rúk evidujú zdravotníci aj tento rok. Je ním epidémia v okrese Medzilaborce. "Evidujeme v nej 74 ochorení a ešte stále pokračuje," hovorí Lýdia Sopková z humenského úradu verejného zdravotníctva. Tohtoročné štatistiky budú spracované začiatkom roka 2010. "Je viac ako jasné, že najvyššia chorobnosť bude opäť v Prešovskom kraji," predpokladá Mítniková.
Východ vedie aj vo výskyte nákazlivej pľúcnej choroby tuberkulózy. V Prešovskom kraji bola chorobnosť 17,58 percenta, v Košickom 16,79. Pre porovnanie, v Bratislavskom kraji zdravotníci zaznamenali niečo vyše šesť percent chorých.
Choroby sa šíria z osád
Zdravotníkom sú príčiny vysokých štatistík zrejmé. Súvisia najmä so zložením obyvateľstva a jeho hygienickými podmienkami. "Ochorenie na žltačku typu A sa šíri najmä v oblastiach bez zabezpečenia zdravotne vyhovujúcej pitnej vody a kanalizácie, v prostredí s nízkym zdravotným uvedomením obyvateľstva a žiadnou osobnou hygienou," vyratúva Jana Mítniková z prešovského úradu verejného zdravotníctva. Upozorňuje, že za bleskové šírenie nákazy môže aj tesný kontakt medzi obyvateľmi a početné návštevy.
Takto nastavené životné podmienky majú najčastejšie v rómskych osadách. Podľa vedúcej trebišovského oddelenia epidemiológie Ľudmily Tintovej v obciach a mestách s týmto osídlením vznikajú prvé prípady hepatitíd. "Neskôr sa ochorenia rozptýlia po meste a ďalej."
Preventívne riešenia
Predchádzať obom ochoreniam možno jedine prevenciou. Očkovanie pri hepatitíde typu A zákon neukladá. Hygienici vidia zníženie počtu chorých v jeho zaradení medzi povinné. Najmä u detí v predškolskom a školskom veku, u ktorých sa choroba najčastejšie šíri. "Úrad verejného zdravotníctva odporúča zavedenie povinného očkovania proti tomuto ochoreniu u dvojročných detí s nízkym sociálno-hygienickým štandardom," informovala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Čižmáriková.
Vakcinácia proti tuberkulóze je zaradená do povinných očkovaní. Obyvatelia osád dodržanie očkovacieho kalendára ignorujú. "Nie sú tiež ochotní sa na toto ochorenie liečiť," hovorí Mítniková. Naposledy Korzár informoval o tridsaťosemročnom Košičanovi, ktorý sa nepodrobil liečbe v košickej fakultnej nemocnici, a preto ho polícia obvinila z prečinu šírenia nebezpečnej a nákazlivej choroby.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári