Korzár logo Korzár Košice
Streda, 27. január, 2021 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky

O týždeň sa v Jumbo centre uskutoční 12. ročník festivalu Dni zdravia

V dňoch 9. a 10. októbra sa v Jumbo centre uskutoční 12. ročník ezoterického festivalu Dni zdravia. Ide o najväčšiu výstavu zameranú na životný štýl a ezoteriku.

MUDr. Vladimír Savčenko zvykne na svojich prednáškach spolupracovať s publikom.MUDr. Vladimír Savčenko zvykne na svojich prednáškach spolupracovať s publikom.

Prednášajú na ňom odborníci holistickej medicíny zo Slovenska i zo zahraničia. Akciu už tradične pripravuje Regeneračné centrum a mediálne ho podporil aj Košický večer KORZÁR. Jednému z hlavných organizátorov Dní zdravia, Ing. Petrovi Tóthovi sme položili niekoľko otázok.

• Príprava takéhoto festivalu je mimoriadne náročná a momentálne sa o ňom hovorí ako o jednom z najväčších na Slovensku. Čo vás motivuje k príprave takého náročného podujatia? Mohli by ste stručne zhrnúť jeho genézu?

- Pred niekoľkými rokmi som pociťoval veľký deficit ezoterických akcií a výstav zameraných na alternatívnu medicínu a zdravie, za ktorými mnohí ľudia, ako aj ja sám, cestovali smerom na západ. Začínali sme s jednodňovou akciou, postupne sme rozširovali okruhy tém a tým aj počet prednášajúcich. Keďže sme prednášky nechceli robiť paralelne v niekoľkých sálach, radšej sme zvolili dvojdňový variant. Pre veľký záujem návštevníkov dať si zmapovať zdravotný stav a kúpiť si s tým súvisiacu literatúru a iné pomôcky sa rady vystavovateľov neustále rozširovali. Špecifikom Dňa zdravia je aj to, že vstup na výstavu je zdarma.

• V programe máte uvedených množstvo známych terapeutov, výnimočných ľudí zaoberajúcich sa filozofiou žitia, psychológov, ale aj umelcov. Ak dovolíte, pristavím sa pri niektorých menách. Môžete čitateľom priblížiť základ tvorby pána Kořeneka?

- Jozef Kořenek z Prahy je známy muzikoterapeut, vydavateľ a autor CD s relaxačnou hudbou a interaktívnymi meditáciami. Jeho najznámejším dielom je Slnečný anjel. Po niekoľkých rokoch rokovania ho konečne privítame na našom podujatí a jeho hovorené slovo a meditácie si vychutnáme naživo v projekte "Božia prítomnosť". Odporúčame si priniesť so sebou fotografie rodičov, prarodičov a priateľov, ktorým by sme chceli pomôcť. Pokračovanie meditácií bude v nedeľu, na ktoré, kvôli obmedzenému počtu, sa treba zvlášť prihlásiť u nás v Regeneračnom centre.

• Medzi vynikajúcich skladateľov meditatívnej hudby s celosvetovým renomé určite patrí Roland Santé.

- Tvorba tohto celosvetovo uznávaného skladateľa relaxačnej hudby, vizionára a hudobného liečiteľa mi bola známa ešte skôr ako Kořenekova. Keďže sa mi taktiež veľmi páčila, chceli sme mu usporiadať koncert, ale jeho termíny, kvôli celosvetovému účinkovaniu, boli vždy obsadené, a tak sme doposiaľ predávali iba jeho CD. Som veľmi rád, že v piatok večer ho budeme môcť osobne počuť a vidieť. S jeho hudbou sa ľuďom zjavujú a pomáhajú skutoční anjeli. Aktívne spolupracuje s takými osobnosťami ako M. Goodall, T. Oldfield, N. D. Walsch...

• Z terapeutov ma zaujal pán Milan Calábek

- Pred rokmi, po tom, ako "prežil svoju smrť", začal spolupracovať s prof. Kahudom v Psychoenergetickom laboratóriu a stal sa viceprezidentom Filipínskeho liečiteľského kruhu. Okrem toho sa venoval etnografii, cestoval, študoval budhizmus a meditoval v tibetských kláštoroch v Nepále. Po roku 1990 založil ezoterické liečiteľské centrum MANDALA a v roku 1997 "Univerzitu Nové doby", kde dodnes prednášajú najlepší českí a zahraniční odborníci rôzne duchovné a ezoterické odbory. Tu sa prvýkrát v Československu vyučovala aj teória metabolických typov.

• Mohli by ste aspoň informatívne čitateľom priblížiť, o čo pri teórii metabolických typov ide?

- Tieto vzorce - metabolické typy sú jedným z najväčších objavov minulého storočia a podieľal sa na ňom celý rad významných bádateľov. Stravovať sa podľa nich je pokusom prekonať náš osud, daný vrodenou metabolickou nevyrovnanosťou, ktorá podmieňuje aj duševnú nevyrovnanosť a na telesnej rovine vznik vážnych civilizačných ochorení. Staré čínske príslovie hovorí: aj keď otec choroby býva často neznámy, matkou je vždy strava. Posledné výskumy jednoznačne dokazujú, že hlavnou príčinou týchto degeneratívnych ochorení je biochemická nerovnováha na bunkovej úrovni, a preto sa nedajú liečiť či už chirurgicky, chemoterapiou, alebo ožarovaním.

• Potraviny by sa mohli stať našimi liekmi, ako hovoril už Hippokrates...

- Každá potravina, či už je to mäso, zelenina, ovocie, chlieb i vitamíny, minerály, lieky alebo bylinky, pôsobia pri každom metabolickom type úplne ináč. "Čo je pre jedného liek, je pre druhého jed," napísal už veľký rímsky básnik Lucretius. Na seminári v rámci programu Dňa zdravia sa dozvieme nielen to, aký sme metabolický typ, ale aj to, ktoré potraviny sú pre nás vhodné a ktoré nevhodné.

• Priznám sa, metóde pána Geista som nie veľmi rozumel. Čo to znamená dosiahnuť stav vertikality a aký to má význam?

- Je to stav, keď sú energetické centrá človeka - čakry - všetky otočené do zvislej polohy, čo spôsobuje prirodzené spustenie očistných a detoxikačných pochodov v organizme, keď sa v určitom štádiu spúšťajú aj ozdravovacie a regeneračné procesy v človeku, ktoré umožnia, ako Róbert Geist tvrdí, každému jednotlivcovi dospieť do stavu Vertikality bez akéhokoľvek iného vplyvu. Je to metóda pre všetkých tých, ktorí chcú byť zdraví a mladí do vysokého veku.

• Príde aj autor knihy "Praktická aromaterapia" Dr. Zbyňek Šedivý. O čom bude jeho prednáška?

- Aromaterapia sa používala od nepamäti. V tradičných liečiteľských postupoch, či už v ajurvéde, čínskej medicíne, ale aj astrológii, je dobre známa. Reč bude aj o aromaterapii z pohľadu modernej farmácie. Návštevníci sa dozvedia nielen to, aký éterický olej sa používa pri určitých problémoch, ale aj aké sú možnosti uplatnenia v medicíne a hlavne v domácom použití. Dr. Šedivý sa od roku 1990 profesionálne venuje liečivým rastlinám, ich vplyvom na zdravý vývoj človeka a na jeho celkový vzhľad.

• V programe sa uvádza aj meno Danice Svetlej. O čom bude jej prednáška?

- Deň zdravia by nebol plnohodnotný, ak by sme nevenovali čas duchovným príčinám chorôb. Človek má tendenciu svoje vžité chyby (nesprávne vzorce správania) neustále opakovať, jednak zo "zvyku", tradície, pohodlnosti niečo meniť, z neochoty prijímať zodpovednosť za svoje správanie a zmýšľanie, ale hlavne z nevedomosti o nutných následkoch svojho správania a myslenia. Ako načúvať signálom tela nám porozpráva práve MUDr. Danica Svetlá. Už počas štúdia medicíny sa aktívne zaoberala poznaním rôznych smerov alternatívnej medicíny. Detská lekárka z Košíc, MUDr. Beáta Nemčoková, nás oboznámi, ako používať homeopatické lieky. Ing. Anna Brettová porozpráva o moderných metódach vyšetrovania nôh a Ing. Ján Horváth, zástupca Medzinárodnej asociácie terapie Su Jok na Slovensku, sa zameria na používanie ušných sviečok.

• Viem, že na festival prídu aj Košičanom už dobre známe osobnosti...

- Obľúbeného rečníka, dnes na Slovensku žijúceho psychoterapeuta MUDr. Vladimíra Savčenka, asi naozaj predstavovať netreba. Je autorom unikátnych vzdelávacích programov ako Integrálna metóda rozšírenia vedomia, Partnerské a manželské vzťahy, Psychológia sexuality, Abeceda medziľudských vzťahov, pomohol už mnohým ľuďom nájsť seba samého. MUDr. Alexander Fesenko je pôvodom ukrajinský lekár, ktorý spojením vzdelania klasického chirurga s päťtisícročnou tradíciou čínskej a kórejskej medicíny vytvoril veľmi originálnu a nesmierne účinnú metódu regenerácie ľudského organizmu, ktorú aj vyučuje v Škole regenerácie certifikovanej ministerstvom školstva a je dostupná pre všetkých záujemcov, ktorí by si radi rozšírili poznanie z oblasti anatómie, fyziológie, čínskej medicíny, ale aj rôznych alternatívnych smerov. Okrem ďalších zaujímavých prednášajúcich by som rád spomenul na Slovensku menej známeho MVDr. Lubomíra Chmelářa, odborníka v oblasti ekológie, ekotoxikológie a rádiobiológie. Spolupracoval na realizácii klinického testovania a následnom štatistickom vyhodnotení liečiv pre popredné svetové farmaceutické firmy. Vo svojej praxi využíva poznatky tradičnej čínskej medicíny, ktoré obohacuje o najnovšie poznatky v oblasti bioinformačných technológií.

• Stalo sa dobrým zvykom, že prednášky na Dňoch zdravia "osviežia" aj zaujímavé tance. Bude tak aj tohto roku?

- Spestrením dvojdňového maratónu prednášok bude vystúpenie pod vedením lektorky orientálnych brušných tancov Ivety Tóthovej a hudobný projekt world-beat music s názvom Ke percussions. Tento program sa od pôvodne avizovaného presunul v sobotu na záver, aby bol zdarma prístupný každému. Vstup zdarma je aj na výstavu. Vo foyeri Jumbo centra očakáva návštevníkov niekoľko desiatok vystavovateľov, terapeutov a lekárov, ktorí zodpovedajú otázky počas prístrojových analýz a radi poradia pri zdravotných problémoch. Domov si budú môcť odniesť aj foto svojej aury, rôzne ezoterické darčeky, knihy, obrazy a mnoho ďalších vecí súvisiacich so zdravím a alternatívnou medicínou. O teplú zdravú stravu je opäť postarané jedlami z védskej kuchyne. Záštitu nad podujatím prijal starosta mestskej časti Košice-Sídlisko Ťahanovce JUDr. Cyril Betuš.

• Ako je to so vstupenkami? Kde sa dajú zohnať?

- Počet miest na prednáškach je obmedzený, a preto odporúčame zabezpečiť si vstupenky na prednášky vopred v Regeneračnom centre na Štefánikovej 20 v Košiciach.

Program:

9.10. - Piatok
12.00 otvorenie
12.15 MUDr. Vladimír Savčenko - Abeceda medziľudských vzťahov
13.15 MUDr. Danica Svetlá - Príčiny chorôb - duchovné liečenie
14.00 prestávka
14.45 MVDr. Lubomír Chmelař - Počiatok a rozvoj ochorenia očami holistickej medicíny
15.45 Ing. Anna Brettová - Moderné metódy vyšetrovania nôh
16.00 Mudr. Alexander Fesenko - Podmienky certifikácie liečiteľov
16.15 prestávka
17.00 Ing. Ján Horváth - Jednota tela a duše za pomoci ušných sviečok
17.30 Liečenie s anjelmi - multimediálny anjelský koncert Rolanda Santé
s projekciou obrazov Zdeňka Hajného

10.10. - Sobota

9.00 PaedDr. Zbyněk Šedivý - Aromaterapia
10.00 MUDr. Nemčoková Beáta - Homeopatia pre každého
10.30 prestávka
11.30 Jozef Kořenek - Meditačný koncert - Pohladenie duše
13.00 Róbert Geist - Láska ako najväčší dar života pre moderného človeka
13.45 prestávka - zlosovanie tomboly
14.30 Milan Calábek - Strava a metabolické typy
17.00 Vystúpenie orientálnych brušných tancov, KE percussions - world-beat music project - vstup zdarma

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 2. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 3. Hygge ako životný štýl
 4. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 5. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 6. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 7. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 8. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 9. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 10. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 1. Garmin predstavuje Lily, svoje najmenšie inteligentné hodinky
 2. Babylon Berlín: Najdrahší nemecký seriál
 3. Potravinové intolerancie bude KRAJ riešiť aj tento rok
 4. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 5. Závod zamestnáva 500 ľudí. Tatravagónka v Trebišove má 50 rokov
 6. Spoločnosť BILLA v novom e-booku radí, ako sa stravovovať zdravo
 7. Počas koronakrízy vzrástli obavy z dopadov práceneschopnosti
 8. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 9. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 10. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 20 514
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 19 315
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 18 249
 4. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí 8 892
 5. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 8 293
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 7 964
 7. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 7 598
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 361
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 196
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 064
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vodič sa v stredu postavil pred sudcu humenského okresného súdu.

Za volant si nesadne štyri roky.

1 h
Priebežné výsledky plošného testovania.

K horším sa ešte môže prehupnúť Prešov a Spišská Nová Ves.

5 h
Vodič ukázal policajtom SMS-ku.

Ľudia často tvrdia, že idú k lekárovi.

2 h
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Darine Antalovej (72) z bratislavskej Petržalky vďaka liečbe liekom Keytruda takmer úplne vymizla rakovina krčku maternice. VšZP jej ho však nechce preplácať, lebo nie je hradený z verejného zdravotného poistenia. Trojtýždňová liečba ním stojí 4170 eur.

Dôchodkyňa a jej deti už za liek zaplatili desaťtisíce eur.

22 h
Fľaštička s vakcínou proti koronavírusu, ktorú vyvinuli vedci z Oxfordskej univerzity v spolupráci s farmaceutickou spoločnosťou AstraZeneca.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 241-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 4 361 obetí. Na Slovensku sa skončilo celoplošné testovanie, platia nové opatrenia.

10 h
Šimák zomrel v utorok (26. 1.) vo veku 72 rokov po dlhej a ťažkej chorobe.

Šimák zomrel vo veku 72 rokov.

24. máj

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop