Korzár logo Korzár Košice

Susedia ich obviňovali, že vymývajú mozgy

Mnohí Košičania už prišli na ulici do styku so skupinkami ľudí, ktorí ponúkajú rôznu filozofickú či náboženskú literatúru. Známi sú napríklad prívrženci Hare Krišna, ktorých možno stretnúť, ako sa prechádzajú po košickom centre, spievajú a okrem úsmevov r

Marek Kušnier a za ním kláštor v Abranovciach.Marek Kušnier a za ním kláštor v Abranovciach. (Zdroj: Judita Čermáková)

ozdávajú aj rôzne dobroty či kvety. Členovia tohto občianskeho združenia pracujú v sieti reštaurácií Govinda a niektorí z nich bývajú v špeciálnom kláštore v obci Abranovce. Práve za múry tohto chrámu nám dovolili nazrieť. Využili sme to a o ich spôsobe života sa pozhovárali s vodcom chrámu Marekom Kušnierom a jedným z členov Hare Krišna.

Košičan Marek sa o Hare Krišna začal zaujímať v roku 1998. "Bol som vegetarián a čítal rôznu literatúru, študoval rôzne filozofie. Jeden môj kamarát sa pridal k Hare Krišna a ja som sa rozhodol, že to skúsim tiež. Nasťahoval som sa do kláštora a po čase som sa rozhodol, že sa pridám k ´oddaným´," spomína vodca chrámu. Do tejto pozície sa vypracoval vďaka manažérskym schopnostiam a chuti pracovať.

Písať podrobne o filozofii náboženstva Hare Krišna by zabralo niekoľko strán. Stručne sa však dá povedať, že sa opierajú o dva základné body. "Prvý je, že sme večnou dušou, nie telom. Druhý je zas karma. Všetko, čo spravíme, sa nám v nejakej forme vráti," v krátkosti vysvetľuje Marek. Ďalšou významnou časťou ich náboženstva je viera v reinkarnáciu vo všetkých živých formách. Bohom, ktorého uctievajú, je Krišna.

Myšlienky Hare Krišna majú pôvod v indických védach. Preto sú podobné ako hinduistické učenie. "Hinduizmus je len odnožou pôvodného učenia véd. Zameriava sa na materiálny prospech. Nám ide len o pôvodné učenie, duchovný život. Preto možno povedať, že hinduizmus je len odnožou Hare Krišna..," tvrdí Marek. Na Slovensko priniesol učenie Hare Krišna v roku 1994 pár z Prahy. "Predali všetok majetok a v obytnej dodávke pricestovali na Slovensko. V roku 1996 už fungovalo prvé Hare Krišna centrum v Bratislave, o dva roky odkúpil prívrženec Hare Krišna z Prešova pozemok v Abranovciach. V tom čase to nebolo až také drahé. Stáli tu len schátrané hospodárske budovy. Namiesto sýpky a maštalí sme postavili chrám, kuchyňu, kanceláriu a miesto, kde bývame." Väčšinu práce urobili členovia Hare Krišna. Pri odborných im pomáhala stavebná firma. Financovaní sú z malej časti súkromnými darmi, väčšiu časť peniazí zháňajú podnikaním v sieti reštaurácií Govinda a predajom kníh.

Ako majú v duchovnom svete konať, učí ich duchovný vodca. "Dôležité sú najmä štyri hlavné regulácie: nejeme mäso, neberieme drogy, nehazardujeme a sex máme len v rámci manželstva." V chráme robia pravidelné bohoslužby, všetko jedlo, ktoré navaria, najprv obetujú Krišnovi. "Povinnosťou je aj pravidelné modlenie s ružencom. Spievame pri tom dookola posvätnú mantru Hare Krišna. Zaspievame ju pri každej guľôčke ruženca a celý ruženec prejdeme 16-krát. Trvá to približne dve hodiny." Okrem toho Krišnovi slúžia aj praktickými činnosťami, prácou. V súčasnosti býva v kláštore 22 ľudí. Sú to hlavne muži a pár žien. Muži musia byť od žien, čo sa týka bývania, oddelení. "Každý má svoju prácu. Niekto varí v kuchyni, iný sa stará o záhradu. Ja som si prešiel všetkým. Každého školíme tak, aby z neho bol samostatný kazateľ - mohol neskôr cestovať, predávať knihy.."

Slovensko je konzervatívny národ. Reakcie ľudí na ich aktivity sú rôzne. "Najzložitejšie to bolo v začiatkoch. Najmä Prešov je známy ako silno kresťanské mesto. Keď sme tam otvorili reštauráciu, stála pred ňou staršia žena, ktorá každému zákazníkovi, ktorý od nás vyšiel, povedala, že podpísal zmluvu s diablom." Zložité bolo aj ich zaradenie do života obce Abranovce. "Spočiatku sme robili chybu, boli sme príliš uzatvorení. Ľudia nevedeli, kto sme, videli len, ako chodíme s vyholenými hlavami vo zvláštnom oblečení a s ružencom v ruke. Robili proti nám propagandu, hovorilo sa, že tu ľuďom vymývame mozgy a jeme malé deti... Boli aj vyhrážky, že ak neodídeme, vypália náš chrám a podobne." Nepomohli ani rozhovory s miestnym kňazom, ktorého presviedčali, že mu nechcú kradnúť ľudí z kostola. Situácia sa zmenila až po tom, keď sa do susedstva nasťahovali ich členovia - pár s tromi deťmi. "Keď ľudia videli, že síce majú inú vieru, no žijú usporiadaným rodinným životom a navyše sa starajú o kravy, zmenili názor."

Najväčší sviatok svojej viery oslavujú v Hare Krišna v auguste, keď sa koná podujatie nazvané Festival. "Pripomíname si ním zjavenie Krišnu. Ten vtedy prišiel na svet a žil ako ´bežný´ človek s rodičmi a priateľmi niekoľko rokov. Okrem špeciálnych bohoslužieb a sprievodného programu vtedy robíme aj špeciálne pochody, okoloidúcim rozdávame jedlo." Okrem sviatkov dodržujú pevný denný režim. "Väčšina z nás vstáva okolo štvrtej hodine ráno, niektorí skôr. Po rannej hygiene nasleduje modlenie na ruženci, ktoré trvá približne dve hodiny. Ráno je totiž najlepší čas na duchovnú prácu. Zhruba o siedmej nasleduje program, po ňom raňajky. O deviatej ide každý do práce. Všetci majú určenú svoju činnosť, niekto pracuje v reštaurácii, iný sa stará o chrám." Počas práce sa naobedujú a po skončení praktických činností nasleduje večera o siedmej. "Potom nasleduje bohoslužba, posledná modlitba a večierka o deviatej hodine."

Každý z prívržencov Hare Krišna sa oblieka do typického oblečenia. "Slobodní muži majú oranžové šaty, ženatí biele. Zadané ženy majú zas bodku na čele. Všetci majú na tele ílom z rieky Gangy nakreslené čiary, ktoré označujú telo ako chrám, v ktorom sídli aspekt Boha a duša." Povestná je starostlivosť o čistotu. "Súvisí to so symbolikou, ide najmä o vnútornú čistotu. Umývame sa najmä vtedy, keď sme v chráme. Ak to je možné, sprchujeme sa aj po veľkej potrebe na toalete. O čistotu treba dbať, najmä keď niekto slúži na oltári. Okrem nových šiat by sa mal aj sprchovať. Všetko je to však o tom, že človek musí vedieť robiť veci tak, aby bol čistý."

Kravy pokladajú za posvätné zvieratá. Nejedia žiadne mäso ani vajcia, ich stravu tvorí voda, bylinkové čaje, mlieko, obilniny, orechy, zelenina a strukoviny. Nie každý si dokáže zvyknúť na takýto kláštorný režim. "Chodia za nami rôzni ľudia. Väčšinou ide o mladšiu vekovú skupinu. Každý sa musí prispôsobiť režimu, takto sa potom oddelia tí, ktorí majú o duchovný život vážny záujem od tých, ktorí nás pokladajú za azylový dom." Prívrženci Hare Krišna sú slobodní, môžu sa sobášiť, plodiť deti. Dovolené je aj kedykoľvek opustiť kláštor. "Pokiaľ ešte nezložil sľub, nie je ničím zaviazaný. Ak však zloží prísahu, je morálne zaviazaný k navštevovaniu bohoslužieb a pravidelnému uctievaniu Krišnu."

Do budúcnosti si robia len reálne plány. "Chceme, aby bol každý človek prívržencom Hare Krišna," zavtipkoval Marek a uzavrel vážne: "Radi by sme zveľadili náš chrám a postavili ho podľa špeciálnej metodiky, vychádzajúcej z Vástu (feng šuej)."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 551
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 835
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 644
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 796
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 276
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 457
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 758
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 529
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu