Tie najšťavnatejšie si nechali na záver, keď vytasili vizitky afrických bežcov s osobákmi stlačenými pod magickú maratónsku hranicu 2 hodiny 10 minút. Takí pretekári sú ozdobou každého významného maratónu, a Košičania ich "angažovaním" opäť dokázali, že ich maratón k takým behom patrí.
Adeptov na čelné pozície počas nedeľňajšieho maratónu je niekoľko. Najmä bežci s kenským pasom tam budú preto, aby udávali tempo, ktorému "biela vytrvalecká populácia" väčšinou nezvykne stačiť. Najlepší osobák, 2:08:33, zdobí Philipa Tarusa, ale jeho hendikepom je vek. Času i bežca. Dnes už 35-ročný pretekár si ho vytvoril pred desiatimi rokmi na maratóne v americkom San Diegu. Aj najlepšie Tarusove výsledky sa datujú do začiatku 21. storočia, keď sa umiestnil v prvej desiatke na maratónoch v Benátkach, Miláne či Frankfurte. Od roku 2005 je však list s jeho maratónskymi úspechmi prázdny.
Mladšia krv pulzuje v žilách jeho krajana Samsona Kikwaia Tuiyangeho (ročník 1984), ktorý si svoj osobák (2:10:30) zabehol vlani, v mimoriadne silnej konkurencii kenských bežcov, na ich národnom maratóne v Nairobi. Preňho to bude v nedeľu európska premiéra. Medzi maratónskych mladíkov patrí aj Wilson Cheruiyot Chelal (15. 11. 1982), ktorý svoje kvality potvrdzuje už niekoľko sezón. Jeho najväčší úspech je spätý s jeho maratónskym debutom v holandskom Eindhovene, kde pred šiestimi rokmi obsadil časom 2:09:06 druhé miesto. Vlani v Terste zabehol maratón za úctyhodných 2:10:57. Aj za ďalšieho Keňana Wiliama Todoo Roticha (1980) hovoria jeho časy. V Dubaji v roku 2007 dosiahol najlepší - 2:09:53, ale stabilnosť jeho výkonnosti dokazuje aj 2:11:21 z Benátok v roku 2006 či 2:12:18 pred rokom z Viedne.
Posledná kenská ryba uviazla v sieti košických organizátorov iba v stredu. A je to tiež parádny úlovok. Veď jeho najlepší osobný výkon má hodnotu 2:10:51. Tridsaťročný Yusuf Songoka ho dosiahol v roku 2007 v Turíne. Ešte pred pár dňami mali od neho prísľub štartu organizátori maratónu v nemeckom Kolíne, ale na poslednú chvíľu sa rozhodol inak. Košičania veria, že tým získali výraznú posilu do zostavy favoritov MMM.
Korením nedeľňajších pretekov v košických uliciach by mohla byť aj známa rivalita vytrvalcov Kene a Etiópie, aj keď potomkovia Abebe Bikilu tu budú štartovať v skromnejšom počte. Ich lídrom by mal byť 25-ročný bežec Ketema Amensisa Tadesse. Už aj preto, že sa môže pochváliť najčerstvejším osobákom zo všetkých prihlásených favoritov, čas 2:10:59 dosiahol v apríli v Hamburgu. Do Košíc si ho možno prišiel ešte vylepšiť...
Zaujímavé sú aj iné čísla. Pár tisíc eur, ktoré sú v balíku zvanom "Prize Money". Aj keď košický maratón v ich "rozdávaní" za svetovou špičkou stále pokrivkáva, finančná motivácia pre bežcov nie je najhoršia. Presvedčiť o tom sa môžu trebárs tí, ktorým sa podarí v košických uliciach dosiahnuť čas pod 2 hodiny 8 minút, pätnásťtisíc eur je solídna injekcia do rodinného rozpočtu. Aj pre ženy, ktorým na dosiahnutie tejto sumy stačí zabehnúť maratón pod 2:25 h. V kategórii mužov sú honorovaní (prirodzene odstupňovane) prví desiati pretekári, v kategórii žien poltucet najlepších.
Aj obhajca domáceho titulu, Košičan Imrich Pástor verí, že by aj jemu mohlo cinknúť nejaké to euro v prasiatku, aj keď je otázne, či by mu na to vysnívaný čas pod 2:20 h v početnej konkurencii bežcov tmavej pleti stačil.
Autor: mat
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári