Pre pochybnosti súd oslobodil zamestnanca bytového družstva. Odposluchy ani nasadenie policajného agenta podľa rozsudku korupciu nepreukázali.
KOŠICE. September 2006. Špeciálna jednotka kukláčov vtrhne do kancelárie stavebného bytového družstva na košickom sídlisku Furča a zatkne tam referenta Mariána Bednárovského (37) krátko po tom, ako prevzal od policajného agenta peniaze v obálke. Neskôr ho polícia obviní, že si pýtal päť percent z každej zákazky, ktoré dodávatelia od družstva dostali.
September 2009. Krajský súd v Košiciach definitívne rozhodol, že na tvrdenie obžaloby o úplatku chýbajú nespochybniteľné a jednoznačné dôkazy. Potvrdil tým rozsudok okresného súdu, ktorý referenta vo februári 2009 v plnom rozsahu oslobodil.
Nejasné odposluchy
Podľa súdu svedectvo živnostníka na maliarske a natieračské práce, neskôr policajného agenta, ktorý tvrdil, že referent chcel, aby mu z každej zákazky platil päť percent, ďalšie kľúčové dôkazy nepotvrdzujú. Boli nimi odposluchy telefónu i kancelárie Bednárovského. Do spisu sa z množstva policajných odpočúvaní za tri mesiace dostali len dva záznamy.
Aj tie súd označil za nejasné. "Dajú sa vykladať rôznym spôsobom. Nehovorí sa v nich, že päť percent je provízia, ale hovorí sa o fakturácii. Súd má preto pochybnosti, že sa skutok stal tak, ako je v obžalobe," povedal sudca.
Referent: vracal mi moje peniaze
Priklonil sa tým k obhajobe referenta, ktorý tvrdil, že päť percent žiadal od dodávateľa v súlade s uznesením bytového družstva z roku 2003. Podľa neho mali firmy povinnosť družstvu po získaní zákazky zaplatiť túto sumu z jej hodnoty "za prípravu staveniska". Bednárovský sa bránil, že živnostník ho nepochopil a jeho slová si nesprávne vysvetlil tak, že hovorí o úplatku.
Súd sa pri jeho oslobodení odvolal aj na to, že hneď po zadržaní na pracovisku urobil referent do policajného záznamu prehlásenie, že 1 500 korún v obálke sú vyrovnaním nákladov na rekonštrukciu, ktorú pre neho robil živnostník na jeho súkromnej chate.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári