Mestská časť Barca najprv nesúhlasila, poslanci sa obávali škodlivosti prevádzky, po vysvetlení zámeru, zmenili názor.
KOŠICE. Jednotka na výrobu elektrickej a tepelnej energie bude spaľovať drevnú štiepku, ktorú bude dodávať spoločnosť Mestské lesy Košice. Zámer investora je vítaný nielen pre mesto, ale aj pre lesníkov a v neposlednom rade pre tepláreň, ktorá bude odberateľom tepla. Elektrickú energiu bude odoberať Východoslovenská distribučná.
Problém bol v neinformovanosti
Projekt, ktorý predstavil investor, sa spočiatku stretol s odmietavým postojom mestskej časti Barca. Podľa konateľa spoločnosti Igora Gulu to spôsobili nedostatočné informácie o investícii a dnes to už považuje skôr za nedorozumenie ako problém. Barčania sa obávali prevádzky a škodlivých dopadov na zdravie ľudí počas spracovania biomasy. "Keď sme to poslancom vysvetlili a presvedčili ich o neškodlivej výrobe, našli sme spoločnú reč," povedal konateľ.
Negatívne stanovisko k umiestneniu stavby sa zmenilo na súhlas, a teda teplárni na biomasu nestojí nič v ceste. Mestská časť na blízkosti bioteplárne nebude profitovať a nebude mať z toho v podstate žiadne výhody. Predsa však dostane bonus, ktorý je v zahraničí bežným spôsobom podpory, vo forme osobitného príspevku na zveľaďovanie životného prostredia po dobu 20 rokov.
Peniaze na zeleň
"Tieto prostriedky použijeme na údržbu zelene a zveľaďovanie životného prostredia. Bude to kompenzácia nie za znečistenie, ale je to určitá forma vyjadrenia spolupatričnosti k miestu, v ktorom bude biotepláreň pôsobiť. Sú firmy, ktoré svoje meno spájajú s ochranou prostredia cez rôzne 'zelené' akcie. Samozrejme, že to vítame, bude to príjem do rozpočtu, z ktorého môžeme niečo v prospech Barce urobiť," povedal starosta František Krištof.
V týchto dňoch má spoločnosť v rukách platné územné rozhodnutie na výstavbu. Ďalším krokom je stavebné konanie a získanie stavebného povolenia. Odpoveď na to, kedy sa začne stavať, závisí od banky, s ktorou investor rokuje o podmienkach úveru.
Začať chcú čo najskôr
"Chceli by sme začať čo najskôr v budúcom roku, aby sme mohli biotepláreň spustiť do skúšobnej prevádzky ešte ku koncu roka. Ale to závisí od viacerých okolností," dodal I. Gula.
Zámerom spoločnosti je investovať 30 mil. eur do výstavby energetického zdroja s tepelným výkonom 27 MW a elektrickým výkonom 8 MW. Spracovať má približne 90-tisíc m3 drevnej štiepky, pilín či kôry z väčšej časti z produkcie Mestských lesov Košice. Výroba tepla z biomasy čiastočne nahradí výrobu z uhlia, čím sa zníži produkcia emisií v meste. S košickou teplárňou má investor zmluvu o napojení na rozvody tepla.
Autor: pod
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári