Projekt využívania zdroja geotermálnej energie v Košickej kotline pri obciach Ďurkov, Bidovce a Svinica by malo pohnúť štvrtkové stretnutie všetkých zainteresovaných v Košiciach.
Projekt využívania zdroja geotermálnej energie v Košickej kotline pri obciach Ďurkov, Bidovce a Svinica by malo pohnúť dopredu štvrtkové historicky prvé spoločné stretnutie všetkých zainteresovaných v Košiciach za účasti ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
KOŠICE. Spoločnosť Geoterm, ktorej majoritným vlastníkom je Slovenský plynárenský priemysel, sa rozhodla projekt posunúť do inej roviny. Kým doteraz bolo prioritným zámerom priviesť do Košíc teplo na vykurovanie domácností, dnes je táto časť projektu na poslednom mieste. V prvom slede investuje SPP do výstavby geotermálnej elektrárne, ktorú chce vybudovať v Ďurkove. S košickou teplárňou sa doteraz nedohodli na objeme a cene.
Minister rozdával úlohy "Je obrovskou škodou, že také množstvo horúcej vody sa absolútne nevyužíva. Dôvodov je viacero. Predovšetkým je to otázka deľby aktivít pri tomto projekte. Dvanásť rokov od existencie vrtov je príliš dlhá doba na to, aby sa s nimi niečo konečne robilo. Dohodli sme sa, že sa stretneme aj o mesiac, kde si rozmeníme na drobné úlohy, ktoré sme si dali. Projekt sme rozdelili do troch etáp. Prioritou je výstavba geotermálnej elektrárne s výkonom 3,5 MW inštalovaného výkonu. Ten budeme prehodnocovať, aby sme výťažnosť 136-stupňovej vody využili na väčšiu kapacitu elektrickej energie. SPP dostalo úlohu prehodnotiť výšku projektu, kapacitu elektrárne i termíny, v ktorých by sa mohla začať stavať a byť ukončená," uviedol minister Ľ. Jahnátek na tlačovej konferencii.
Druhou etapou, na ktorej sa dohodli, je využívanie odpadového tepla z troch vrtov pre tepelné účely regiónu. Regionálnym štruktúram zadali úlohu zistiť, aké sú možnosti uplatnenia tepla pre potreby regiónu a či kapacitne budú vrty stačiť. Treťou najzložitejšou a najkomplikovanejšou otázkou podľa ministra je vyriešiť, akým spôsobom zásobovať teplom mesto Košice.
TEKO musí definovať hraničné možnosti "Potrebujeme postaviť 40 km trasu teplovodného potrubia, ktorého výstavba vzhľadom na majetkové pomery bude trvať dlhšie. Musíme mať jasnú predstavu o nákladoch na výstavbu, ale kapacitne musíme preveriť, či existujúce tri vrty budú stačiť alebo sa budú vŕtať ďalšie dva- tri v lokalitách, ktoré sú vytypované. Ich technické parametre ešte s istotou dnes nevieme potvrdiť. Spoločnosť TEKO musí definovať parametre a hraničné možnosti, za ktorých je z hľadiska ceny dodávaného tepla, kapacity a stability dodávok schopná odoberať požadované teplo," vysvetlil minister.
Podľa predsedu Predstavenstva spoločnosti TEKO Ladislava Lazara, tepláreň podporuje využívanie obnoviteľných zdrojov a špeciálne projekt Geoterm. "Presadzujeme, aby sa zdroj nevyužíval na jeden účel, ale minimálne na výrobu elektrickej energie a tepla. Elektráreň je prvým krokom k tomu, aby sme pokračovali v ďalších etapách. Je to taký veľký projekt, že sa nedá zrealizovať naraz. V júli bol prijatý zákon o obnoviteľných zdrojoch, ktorý výrazne prispel k tomu, aby projekt geotermálnej elektrárne bolo možné zrealizovať."
Odpadové teplo mikroregiónu "Tento projekt je pilotný pre Slovensko a je v súlade so záväzkami SR voči Európskej únii o využívaní obnoviteľných zdrojov energie. V roku 2011 budeme pripravení začať s výrobou a investovať do výstavby 30 miliónov eur zo štrukturálnych fondov, úverov alebo z vlastných zdrojov. Za veľmi dôležité považujeme to, že z elektrárne zostane odpadové teplo, ktoré bude možné využívať v mikroregióne Ďurkova na ohrievanie v poľnohodpodárstve, skleníkovom hospodárstve alebo pri výstavbe akvaparkov. Existuje mnoho možností ako ho využívať. Sme radi, že môžeme začať a veríme, že sa potom podarí dodávať teplo aj pre Košice," predstavil stratégiu predseda Dozornej rady Geotermu a člen Predstavenstva SPP Hans Gilbert Meyer.
Keď sa nedohodnú, rozhodne štát Projekt je zahrnutý v energetickej koncepcii Slovenska do roku 2030. Minister hospodárstva nevylúčil, že keď sa zainteresovaní na projekte nebudú vedieť dohodnúť, tak rozhodne ministerstvo. Môže sa potom stať, že elektráreň bude štátna. Chce však využiť možnosti každého aktéra. "Je tu investor, ktorý vie zainvestovať, je tu odberateľ, ktorý vie teplo odobrať a samospráva, ktorá vie efektívne posunúť celý projekt dopredu. Výhodný musí byť pre všetky strany, aby k dohode došlo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári