Projekt bol financovaný z nenávratného príspevku z Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru a Nórskeho finančného mechanizmu.
S rekonštrukciou spomínaných priestorov sa začalo pred 14 mesiacmi, teda v júli 2008. Finančné prostriedky na opravu historického stredovekého areálu Katovej bašty a Katovho bytu získal Košický samosprávny kraj (KSK) vďaka úspešnému projektu. „Celkový rozpočet projektu bol 427 139 €, z toho podstatnú časť 85 percent hradili takzvané nórske fondy a 15 percent bolo spolufinancovaných zo štátneho rozpočtu SR. Hoci sa spolufinancovanie KSK vo výzve nevyžadovalo, KSK zo svojho rozpočtu vyčlenilo ďalších 222 429 eur," povedala Zuzana Bobríková, hovorkyňa predsedu KSK Zdenka Trebuľu.
Oba objekty, ktoré pochádzajú z 13. storočia, sú súčasťou Miklušovej väznice a expozíciami Východoslovenského múzea. Obnova historického objektu Katovho bytu pozostávala z odstránenia rokmi vyvolaných statických porúch a sanačných prác, opravy dvoch miestností, vybudovania bezbariérového prístupu vrátane výťahu, vybudovania krytej pavlače na prepojenie s nádvorím. V areáli nádvoria Katovej bašty vzniklo úplne nové pódium pre kultúrne podujatia, urobila sa nová elektroinštalácia, pribudli lavičky, kvalitnejšie osvetlenie, vykonali sa terénne a sadové úpravy.
„Pri archeologickom prieskume sa na dvore Miklušovej väznice našli kožené polotovary a časti obuvi," pokračovala v informovaní Z. Bobríková. "Tento priestor bude po prvýkrát sprístupnený aj verejnosti. V minilapidáriu sú zabudované aj voľne uložené fragmenty stredovekých Košíc. Záujem návštevníkov, ktorých interesuje toto obdobie histórie, určite vzbudí kópia najobľúbenejšieho mučiaceho nástroja - klady, ktorú si budú môcť aj sami vyskúšať." Prvýkrát v histórii tejto kultúrnej pamiatky bude k dispozícii výťah pre imobilných návštevníkov, vďaka ktorému sa z dvora Miklušovej väznice dostanú po novovytvorenej pavlači do Katovho bytu.
Vybavenie novo sprístupnených priestorov Katovho bytu je skutočne bohaté. V prvej miestnosti vidno, ako asi mohlo vyzerať dobové zariadenie. V druhej je expozícia, ktorej dominujú tri popravné meče mesta. Jeden z nich zapožičalo košické Múzeum voskových figurín. Na jednom z mečov je nápis IUS GLADII CIVITATIS CASSOVIENSIS - právo meča mesta Košice. Na štyroch faksimile listín z archívu možno vidieť rozsudky s jednoduchým vyobrazením, výplatnú listinu kata, listinu, ktorá udeľovala právo stíhať a popravovať zločincov a dokument o tom, prečo košickému katovi odťali ruku. Osemminútová vizualizácia ponúkne divákovi pohľad na 800-ročný vývoj lokality.
Katov byt je jedinou zachovanou vežou z niekdajších 32 stredovekých veží mestského opevnenia. Ostatné sa nezachovali vôbec. Sprievodný text v múzeu je v slovenčine, angličtine a maďarčine. Výtvarne spracované mapy stredovekých opevnení sprevádza popis v slovenčine a angličtine. Expozícia je koncipovaná minimalisticky, aby dala vyniknúť stredovekej architektúre.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári