Počasie i kalendár sa pomaly blížia k sviatku, počas ktorého si všetci spomíname na svojich blízkych, ktorí už nie sú medzi nami. Je to však aj vhodný čas na to, aby sme sa presvedčili, či máme v poriadku finančné záležitosti ohľadom hrobov. Čo v prípade, ak nájomca neplatí, mešká s platbou, alebo čo s hrobmi, o ktoré sa roky niekto nestará? Nielen tieto, ale aj iné otázky sme položili správcovi niektorých košických cintorínov, spoločnosti Rekviem, s. r. o., konkrétne jej konateľovi Karolovi Kačmárymu.
Na území mesta Košice je miest posledného odpočinku niekoľko. Verejný cintorín na Rastislavovej ulici s rozlohou 32-tisíc m2 je jedným z najväčších na Slovensku. Nachádza sa na ňom približne 30-tisíc využitých hrobových miest. V areáli cintorína je ešte voľná plocha, ktorá v prípade potreby umožňuje do budúcnosti vytvoriť priestor pre ďalších cca tisíc hrobových miest, čo by malo postačovať pre nasledujúcich 8 až 10 rokov. Čo sa týka urnových miest, tých je tu cca 300. Ďalším košickým je Cintorín sv. Rozálie na Rozálskej 1, označovaný aj ako jeden z najkrajších na Slovensku. Hoci sa na ňom pochováva už niekoľko desaťročí, aj dnes má ešte voľných asi 100 hrobových a 30 urnových miest. Situácia ohľadom voľných miest v Krematóriu na Zelenom dvore je tiež celkom dobrá. V kolumbáriu je 233 a v urnovom háji 250 miest.
Ceny za hrobové miesta sa oproti minulému roku nezvýšili. Schvaľuje ich totiž mestské zastupiteľstvo, nemôžu sa teda svojvoľne meniť. Či sa cena zvýši v budúcom roku, to závisí od platobnej disciplíny podnájomcov a cien vstupných nákladov. "Platobná disciplína je momentálne na úrovni 50 precent. To znamená, že iba každý druhý podnájomca platí riadne a včas," hovorí K. Kačmáry. Situácia s platením teda nie je dobrá. "Nájomný vzťah zaniká dňom, keď malo byť zaplatené nájomné. Preto upozorňujeme užívateľov hrobových miest a osoby oprávnené na uzavretie nájomnej zmluvy, aby sa nám čo najskôr prihlásili a navštívili správu cintorína. V prípade, že do 31. decembra 2010 nedôjde k uzatvoreniu platnej zmluvy, užívateľ stráca nárok na hrobové miesto." K uzatvoreniu nájomnej zmluvy potrebuje nájomca občiansky preukaz, prvý doklad o užívaní hrobového miesta, prípadne rozhodnutie o dedičskom konaní (pre účely uzatvorenia zmluvy sú rozhodujúce len mená dedičov a nie zdedený majetok), prípadne iný hodnoverný doklad, ktorý dosvedčuje, že je dedičom po prvom užívateľovi hrobového miesta.
Ak by došlo k tejto situácii, teda ak by bolo potrebné zrušiť hrobové miesto, podľa zákona by bol jeho nájomca povinný odstrániť príslušenstvo hrobu (pomník, náhrobné kamene, náhrobné dosky, oplotenie) na vlastné náklady. Ak by to neurobil nájomca, príslušenstvo hrobu by musel odstrániť prevádzkovateľ pohrebiska a odovzdať ho obci. Tá by príslušenstvo hrobu speňažila v dražbe a výnos by bol príjmom mesta.
To je situácia, keď je nájomca hrobu známy. Ďalej zákon stanovuje, že ak prevádzkovateľ pohrebiska vypovie nájomcovi nájomnú zmluvu a ten nie je známy, uverejní výpoveď nájomnej zmluvy na mieste, obvykle na pohrebisku. Výpovedná lehota uplynie päť rokov odo dňa, odkedy nebolo posledné nájomné zaplatené. Prevádzkovateľ pohrebiska ponechá počas tohto obdobia príslušenstvo hrobu na mieste s označením, že ide o päťročné uloženie, počas ktorého sa môže nájomca prihlásiť. Po uplynutí výpovednej lehoty ho prevádzkovateľ pohrebiska predá na dražbe. Tento postup síce predpokladá zákon, ale reálne taký prípad zatiaľ nenastal. "Ak by k nemu v budúcnosti došlo, je nepravdepodobné, že by niekto kúpil starý, použitý, zvetraný, náhrobný kameň, na ktorom sú mená zosnulých," myslí si K. Kačmáry. Na Verejnom cintoríne doteraz žiadne hrobové miesto zrušené nebolo. Do budúcnosti však nemožno vylúčiť, že sa k takejto zákonnej možnosti pristúpi. "Napríklad, ak by bolo nevyhnutné z dôvodu prípadného nedostatku kapacity cintorína využiť zrušené hrobové miesta. V súčasnosti je však hrobových miest dosť, rekultivujeme a využívame voľné plochy."
V prípade hrobov, o ktoré sa nikto nestará z dôvodu, že nikto z príbuzných už buď nežije, alebo sa zdržiava v zahraničí, sa zrušené hrobové miesto ponúkne novému nájomcovi. Avšak nie s ľudskými ostatkami. Tie sa uložia hlbšie do hrobu na náklady mesta. Neukladajú sa teda, ako by si niekto mohol myslieť, do nejakého spoločného hrobu. "Spoločný hrob sme mali pre urny, o ktoré sa nikto neprihlásil. Teraz je popol z úrn, ku ktorým sa nik neprihlási, rozsypaný na rozptylovú lúku." Okrem voľných hrobových miest je na cintorínoch vyhradený aj priestor pre obete hromadných nešťastí či ľudí bez identity. "Na Verejnom cintoríne sú pre prípad hromadných nešťastí a zomrelých bez identity vyčlenené hrobové miesta na parcele č. XXII. Nejde o hromadné hroby. Každého človeka bez identity pochovávame dôstojne do samostatného hrobu," dodáva K. Kačmáry.
Keďže je zatiaľ miest na pochovávanie dosť, mesto nemá v pláne zriaďovať ďalší cintorín.
Poplatky (na 10 rokov)
Verejný cintorín:
hrobové miesto: 175,79 EURA
urnový háj: 153,26 EURA
kolumbárium: 94,80 EURA
Cintorín sv. Rozálie:
urnový háj: 153,26 EURA
hrobové miesto: 239 EURA
Krematórium:
urnový háj: 153,26 EURA
kolumbárium: 94,80 EURA
mia
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári