ČAŇA. Na rekonštrukciu jedinej základnej školy získala obec z eurofondov asi 1,7 milióna eur (52 miliónov Sk). Začala v júni, hraničný termín ukončenia je september 2010. Robí ju rožňavská firma J. P. Stav. Má zatepliť všetky budovy školy, vymeniť okná za plastové, nahodiť novú fasádu, prerobiť strechy na šikmé a vybudovať multimediálnu počítačovú učebňu.
Hazard s peniazmi?
Rodičom sa však nepáči, že na škole sa pracuje a zároveň učí. „S výmenou okien sa začalo až v auguste a preto naše deti chodia do školy a učia sa pri hluku pracovných mechanizmov, náradia a nástrojov," vysvetľoval Ľuboš z Čane.
Za vrchol všetkého však považuje incident spred pár dní. „Robotníci zhodili strechu a prišiel lejak, ktorý spôsobil obrovské škody. Zatopilo vrchné podlažia s odbornými učebňami. Po stenách stekala voda, odlupuje sa omietka, zamoklo množstvo učebných materiálov a pomôcok. Naše deti, ak sa chceli učiť, museli najprv pozmývať a pozbierať vodu z dlážky," rozhorčoval sa otec. „To je do neba volajúcim hazardovaním s peniazmi, ktoré škola získala!"
Aj upratovačky sa činili
Riaditeľ potvrdil, že školu vytopilo. „Otvorili strechu a presne to vyšlo tak, že jednu noc pršalo. Vytopilo nám školský klub detí, dva kabinety, aj v triedach nám zamákalo. Nie je v mojej kompetencii hodnotiť stavebné práce," uviedol Ladislav Ondruška. Hneď ráno vtedy prikázal upratovačkám a technickým zamestnancom, aby odstránili škody.
Riaditeľ však pripustil, že pri upratovaní museli pomáhať aj žiaci. Vyučovací proces vraj narušený nebol. „Bolo to v dvoch – troch triedach. Niekde sa nám nazbierala v dutinách voda, v malých množstvách stekala po stene celý deň a vytvárala mláčky. Nemohli sme čakať, kým dobehne upratovačka s handrami, keďže máme linoleá a podlahy," povedal riaditeľ.
Škola už rokovala so stavebnou firmou, tí si priznali podiel viny. Vzniknuté škody, ktoré ešte nie sú vyčíslené, majú uhradiť a všetko vrátiť do pôvodného stavu.
Prietrž roztrhla plachty
Stavbári tvrdia, že chybu neurobili. „Boli tam zabezpečovacie plachty. Nijakú inú možnosť zabezpečenia strešnej konštrukcie pri rekonštrukcii nepoznám," vyjadril sa výrobno-technický riaditeľ J. P. Stavu Valentín Mató. „Počasie sa náhle zvrtlo. Nikto nečakal takú prietrž mračien. Tie plachty nám uvoľnilo, popretŕhalo a zatieklo do budovy."
Incident bude firma riešiť ako poistnú udalosť. Už ju nahlásili, ale zatiaľ nevedia, čo im poisťovňa preplatí. „Dúfam, že budeme môcť čo najviac pomôcť. Opravíme, čo sa dá. Hlavne maľby sú zničené, s tým by nemal byť problém, dohodneme sa. aj tak sme s prácami v predstihu." Podobná situácia sa podľa jeho slov opakovať nebude, strecha je totiž takmer hotová.
Chcú skončiť skôr
Spolu s riaditeľom školy sa zhodli, že žiaci nie sú stavebnými prácami rušení. „Nedalo sa to urobiť mimo školského roku. Obdobie, keď sa vŕtalo do striech, bolo rušivé, išlo o štyri dni. Aj kolegovia sa vtedy sťažovali. Ale priebeh prác nevieme ovplyvniť," povedal Ondruška.
Podľa Matóa hluk nadmerný nie je. "Je normálny. Snažíme sa čo najmenej ovplyvniť vyučovací priestor. Dokončené by malo byť skôr. Ideme robiť zatepľovací systém, ktorý tiež ovplyvňujú vonkajšie poveternostné podmienky. Všetko záleží od počasia," dodal Mató.
Obec trvá na náhrade
Obec o probléme vie. „Škoda je v štádiu zisťovania za súčinnosti – obec, škola, dodávateľ, poisťovňa," uviedol starosta Michal Rečka. S firmou komunikujú každý deň, upresňujú výšku škôd. Postup ich prác je vraj štandardný, dodávateľa vyberali cez verejné obstarávanie. „Obec bude trvať na úhrade škôd dodávateľom stavby," dodal starosta.
Stavebný hluk podľa neho už pominul. „Vyučovacie triedy boli odovzdané do užívania 3. septembra, školu so 760 žiakmi nie je možné niekde vysťahovať do náhradných priestorov."
Riaditeľ Ladislav Ondruška. Ukazuje budovu, ktorú lejak vytopil.
Foto: Veronika Janušková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári