Korzár logo Korzár Košice

Barca chce kúpiť od mesta časť parku

Mestská časť Barca si chce uľahčiť cestu k získaniu finančných prostriedkov z fondov Európskej únie. V aktivitách a projektoch im bráni vlastnícky vzťah k nehnuteľnému majetku.

Chránený park v Barci chce mestská časť od mesta odkúpiť, aby mala viac možností na jeho zveľaďovanie.Chránený park v Barci chce mestská časť od mesta odkúpiť, aby mala viac možností na jeho zveľaďovanie. (Zdroj: Veronika Janušková)

Zväčša ho má iba v správe. Predovšetkým ide o pozemky v miestnom parku.

KOŠICE. Poslanci sa preto na poslednom rokovaní miestneho zastupiteľstva rozhodli požiadať mesto o odkúpenie niekoľkých pozemkov so zriadením predkupného práva mestu.

"Je veľa možností získať finančné zdroje v rámci projektov na úrovni ministerstiev alebo v rámci fondov EÚ. Mestské časti majú oveľa väčšiu šancu ako mesto. Keď sa to podarí, prospech bude mať celé mesto. Odkúpiť by sme chceli aspoň časť majetku, ktorý máme v správe a pripravujeme na jeho zhodnotenie projekty. Navrhujeme odkúpenie za symbolické 1 euro," uviedol starosta František Krištof.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Park chce Barca do vlastníctva

Predmetom záujmu sú okrem iného majetku pozemky v miestnom parku, vrátane jazierka a plochy pod kaštieľom a prevádzkovou budovou. Mesto park nepotrebuje priamo k svojmu výkonu a udržiava ho a zveľaďuje mestská časť, ktorej chýbajú prostriedky na rekonštrukciu osvetlenia. Doteraz tomu bránil vlastnícky vzťah. Ten je podmienkou aj pre úpravy pri Zichyho kaštieli a obmedzená je aj činnosť na vedľajších plochách. Barca nemohla zareagovať ani na jednu výzvu.

"Chceli sme prispôsobiť vstupy do parku pre imobilných a upraviť nevyhovujúce chodníky. Chceli sme na to využiť iné zdroje, ale znovu nastal ten istý problém. Rovnako je to aj s opravou oplotenia, ktoré je v dezolátnom stave. Je toho viac, čo by sa dalo, ale nedá urobiť. Keby to bolo v našom majetku, k peniazom by bola schodnejšia cesta," argumentoval starosta.

SkryťVypnúť reklamu

Zálusk si robia aj na cintorín

Nie je to iba park, ktorý by Barčania chceli mať "doma". Do svojho vlastníctva by chceli získať aj ďalšie pozemky. Plány majú so záhradou za zdravotným strediskom, ktoré už odkúpili aj s vedľajšou parcelou a chceli by ho rozšíriť.

Zálusk si robia aj na pozemky cintorína, dom nádeje, kolumbária, vedľajšej budovy, oplotenie, chodník a pohrebisko. Mestská časť má možnosť spracovať projekt na rekonštrukciu a stavebné úpravy v zmysle hygienických noriem a zapojiť sa do výziev. Ako správca pohrebiska môže získať peniaze na správu nemeckých hrobov.

Pri pamätníku Jána Pavla II., kde sa zastavuje stále viac veriacich, má Barca zámer na mestských pozemkoch vytvoriť parkovisko z prostriedkov určených na rozvoj cestovného ruchu. Časť z nich má zverené do správy, zvyšok je nutné doriešiť iným spôsobom.

SkryťVypnúť reklamu

Mesto neuspelo

Mestská časť má jasno aj v tom, ako naložiť s parcelami na Ulici osloboditeľov. Pustiť sa chce do stavebných úprav a rozšírenia poškodeného chodníka aj pre cyklistov. Súčasne by sa vyriešilo aj parkovanie pri vstupoch do rodinných domov v tesnej blízkosti frekventovanej komunikácie. Vysporiadanie vlastníckych vzťahov umožní tiež využitie projektu na verejné osvetlenie. Mesto síce zareagovalo na výzvu, ale nebolo úspešné.

V balíku záujmového územia, ktoré chce Barca odkúpiť, sú tiež pozemky na ulici Pri pošte, kadiaľ vedú inžinierske siete do časti Nová Barca - Kubíková, Močiarna, Pri Vagovni a túto lokalitu prepojiť chodník na ulicu Pri pošte.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 515
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 825
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 635
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 787
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 339
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 443
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 743
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 528
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu