KOŠICE. Pri požiaroch v domácnostiach každoročne zomrú, prípadne sa zrania desiatky ľudí, byt sa môže v okamihu zmeniť na smrtiacu pascu. Hasiči chcú preto upozorniť ľudí, aké nebezpečenstvá im hrozia, na čo by si mali dať pozor.
"Tie požiare reálne hrozia, boli ich stovky a sú najnebezpečnejšie. Ak vznikne požiar v byte, priamo ohrozuje ľudí. Navyše sú ohrození aj ostatní obyvatelia bytovky, pretože dochádza k zadymeniu. Ak sa dym dostane na schodisko, teda do únikovej cesty, je problémom sa dostať bezpečne von. Zrazu je znemožnený únik osôb z bytov z vyšších podlaží," povedal nám riaditeľ Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Košiciach Jozef Bodnár.
Nepanikáriť
Aj preto je potrebné, aby ľudia, ak sa s takým požiarom stretnú, vedeli, čo majú robiť, ako sa zachovať, ako mu predchádzať. Čo teda robiť, keď začne niekomu horieť v byte?
"V každom prípade nespanikáriť. V prvom rade sa treba pokúsiť oheň uhasiť. Každý požiar je pri vzniku v počiatočnom štádiu, ide o malý oheň. Musel by byť výbuch, aby došlo k tomu, že zrazu začne horieť celý priestor. V začiatkoch horenia sa dá ešte požiar uhasiť. Ak sa ale včas nespozoruje, vtedy sa rozrastie do veľkého požiaru a nastáva problém."
Hydranty sa nevyužívajú
"V každom bytovom dome sú na schodiskách umiestnené hydranty, ktoré slúžia na to, aby ľudia, ktorí spozorujú požiar, mohli vykonať prvotný zásah," vysvetľuje J. Bodnár a na našu námietku, že predsa v každom bloku nie sú, odvetil: "Mali by byť. V posledných rokoch sme sa zamerali na kontrolnú činnosť v blokoch, na spoločné priestory, únikové cesty. Prezreli sme veľa domov a väčšina domov je v poriadku. Pokiaľ boli zistené nedostatky, žiadali sme nápravu a kto tak neurobil, dostal pokutu. Vlastníci či spoločenstvá by si mali rozmyslieť, či si to dajú do poriadku alebo riskujú postih do 8 300 eur. Je rozumnejšie teda zainvestovať a hydranty zaviesť, ako zaplatiť pokutu a aj tak ich montovať. Ak to totiž neurobia, dostanú ďalšiu pokutu."
Ľudia zomierajú
Medzi najvážnejšie požiare v poslednom období sa radí požiar na Hrebendovej ulici, kde zahynuli tri deti. V tomto roku hasiči nemali žiadnu osobu pri bytovom požiari usmrtenú, desať ich však bolo zranených. Od začiatku roka evidujú 81 požiarov bytov a domov v Košiciach. Košickí hasiči však od januára likvidovali celkovo 850 požiarov, pri ktorých tri osoby zomreli. Štatistiku však skresľuje vypaľovanie trávy.
Staré elektroinštalácie
Medzi najčastejšie príčiny vzniku bytových požiarov sa radia elektrické spotrebiče. Vznikne prechodový odpor a horí. Vodiče sú staré, nie sú dimenzované na výkon spotrebiča.
"Ľudia si dajú rozdvojku, napoja ohrievač, lampu a ďalšie teleso. Vodiče sa zahrejú a môžu sa vznietiť. Mali by dbať na to+, akú elektrinu v byte majú. Vo väčšine bytov by bola potrebná výmena káblov, rekonštrukcia vedenia a správne dimenzovanie. Netreba zabúdať na revízie, pre vlastnú bezpečnosť," hovorí šéf hasičov.
Veľa požiarov vzniká neopatrnosťou. Stáva sa, že vznikne požiar potravín na sporáku, ľudia odídu, zaspia a začne horieť. Problémom sú však aj sviečky či cigarety, ktoré nie sú dobre uhasené, skončia v koši, ktorý sa vznieti. Medzi ďalšie príčiny bytových požiarov patrí nedodržanie bezpečnej vzdialenosti spotrebičov. Pokiaľ sa používajú elektrické ohrievače, blízko je záclona, môže vzniknúť požiar.
Zásah. Hasiči pri ňom riskujú vlastné životy.
Foto: judy
Nebezpečné. Podľa Jozefa Bodnára sú požiare bytov extrémne nebezpečné.
Foto: judy
Čo robiť pri požiari v byte
- volajte hasičov - tiesňová linka 150 alebo 112
- opustite priestor ohrozený požiarom únikovými cestami
- ak nemôžete opustiť priestor, zatvorte sa v miestnosti čo najďalej od ohniska
- nepodliehajte panike
- ak je kľučka na dverách horúca, dvere neotvárajte
- na zabránenie prieniku dymu utesnite dvere mokrým uterákom
- volajte alebo mávajte z okna, prípadne vyveste plachtu alebo odev z okna, čím upozorníte na seba hasičov v prípade, že stratíte hlas alebo vedomie
- pri pohybe v miestnosti sa držte pri zemi, dym stúpa hore
- dýchajte cez improvizované rúško (namočená vreckovka)
- neschovávajte sa pod posteľ alebo pod skriňu
krs
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári