Sudkyni košického okresného súdu, ktorá vo fiktívnej rekonštrukcii budovy na Jégeho v Bratislave za 125 miliónov videla finančný tunel z VSŽ, vylúčil z prípadu krajský súd. Pre vzťah z detstva.
KOŠICE. Proces v jedinej kauze tunelovania Východoslovenských železiarní z rezešovskej éry, ktorá sa dostala na súd, sa začína úplne od začiatku. Prípad fiktívnej rekonštrukcie sídla HZDS na Jégého ulici v Bratislave dostal po ôsmich rokoch od podania obžaloby iný senát Okresného súdu Košice II.
Podľa záverov vyšetrovania z VSŽ v roku 1996 odtieklo 125 miliónov korún cez stavebnú firmu Ferrost, riadenú regionálnym funkcionárom HZDS Františkom Cibuľom (58). Toľko jej železiarne zaplatili za prestavbu budovy svojej expozitúry v Bratislave, ktorú prenajímali politickej strane HZDS.
Práce, ktoré sa nikdy neurobili, si mal u Cibuľu objednať a potom dať súhlas na ich preplatenie Milan Baran (43), riaditeľ kancelárie prezidenta VSŽ.
Rozsudok za podvod zrušili
V roku 2004 senát sudkyne Sone Mihaľákovej Cibuľu a Barana odsúdil za podvod na osem rokov nepodmienečne. Krajský súd v roku 2005 rozsudok zrušil s tým, že dokazovanie na okresnom súde nepotvrdzuje závery, ku ktorým dospel a nariadil mu, aby dôkazy doplnil.
Nový proces pred rovnakým senátom napadol Cibuľa, keď v januári 2008 podal na Mihaľákovú námietku zaujatosti. Krajský súd mu po viac ako roku vyhovel.
Z rozhodnutia vyplýva, že Cibuľa na sudkyňu po piatich rokoch procesu vytiahol, že pozná jeho švagra a preto o ňom vraj nemôže rozhodovať nestranne.
"Krajský súd dospel k záveru, že vzťahová väzba predsedníčky senátu s príbuzným obžalovaného vytvára oprávnenú objektívnu pochybnosť o jej nestrannosti v posudzovanej trestnej veci a preto ju z konania vylúčil. Opieral sa pritom aj o názor Európskeho súdu pre ľudské práva, podľa ktorého nestačí, že sudca je objektívne nestranný, musí sa tak javiť aj v očiach strán, predovšetkým obžalovaného," povedala hovorkyňa krajského súdu Marcela Gálová.
Sudkyňa problém nemala
Mihaľáková v stanovisku krajskému súdu priznala, že švagra Cibuľu pozná už od detstva a aj v súčasnosti sú priateľmi. Tvrdila však, že jej to nebráni v kauze objektívne rozhodnúť.
"Ja som sa z veci nevylúčila, krajský súd rozhodol inak. Keďže sa namietali veci súkromného charakteru, nebudem sa k nim vyjadrovať," povedala včera pre denník Korzár.
Prípad po nej dostal senát sudcu Dušana Kána. Hlavné pojednávanie mal otvoriť včera, ale pre neprítomnosť Barana ho odročil na koniec novembra, hoci bývalý šéf kancelárie šéfa železiarní cez advokáta súhlasil, aby proces prebiehal bez neho. Podľa predsedu senátu to však starý Trestný poriadok, pod ktorý ešte vec spadá, neumožňuje.
Prominentní svedkovia
Rozsudok v kauze považovanej za symbol prepojenia politiky a ekonomiky počas druhej Mečiarovej vlády nemožno očakávať v najbližšom čase. "Vec sa nachádza v rovnakom štádiu ako po podaní obžaloby v novembri 2001," povedal Kán.
Krajská prokuratúra v Košiciach v obžalobe navrhuje vypočuť asi štyridsať svedkov, medzi nimi viacerých popredných členov takzvaného rezešovského vedenia železiarní, vrátane Jána Smereka, Júliusa Rezeša, Ladislava Drábika, Jána Seňa či Jaroslava Bilíka.
František Cibuľa. Z prominentného robotníka VSŽ sa stal šéf dcérskej firmy Ferrost. V roku 2003 na súde tvrdil, že zodpovednosť za tunel na neho zviedli iní. Vypovedať o tom bude musieť znova.
FOTO KORZÁR - VERONIKA JANUŠKOVÁ
VSŽ platila aj za bezcenné štúdie
Niekdajšieho šéfa prezidentskej kancelárie VSŽ roky stíhajú aj za iný podvod. Členov predstavenstva nie, tvrdia, že o ničom nevedeli.
KOŠICE. Spolu s prípadom fiktívnej rekonštrukcie budovy na Jégého ulici v Bratislave bude Okresný súd Košice II posudzovať ešte jeden skutok finančných únikov z VSŽ, v čase, keď ich riadila takzvaná rezešovská skupina. Krajská prokuratúra v Košiciach ešte v júni 2002 obžalovala Milana Barana za to, že v roku 1997 cez firmu michalovského podnikateľa Vladimíra Kušníra (45) vytiahli zo železiarní takmer 2,2 milióna korún za bezcenné urbanistické štúdie.
Prokuratúra tvrdí, že riaditeľ kancelárie prezidenta VSŽ si u spoločnosti Diana K. Michalovce objednal prieskum zariadení na Zemplínskej šírave pod zámienkou, že by železiarne niektoré mohli kúpiť na rekreáciu zamestnancov.
Podľa obžaloby Kušnír vylákal od Jána Hrešana, riaditeľa Správy cestovného ruchu, pod ktorú spadala časť Šíravy, urbanistické štúdie štyroch rekreačných stredísk. Mal mu tvrdiť, že ju potrebuje pre svoju neter na diplomovú prácu.
Predstavenstvo: Baran konal sám
Neskôr si z nich spravil kópie a predložil ich Baranovi. "Obaja vedeli, že ani jedna z nich nie je použiteľná pre VSŽ a nespĺňajú predmet objednávky. Napriek tomu boli faktúry za ne predložené a uhradené," tvrdí obžaloba.
Kušnír počas policajného vyšetrovania odmietol vypovedať, Baran spáchanie podvodu odmietal. Tvrdil, že objednávku na prieskum Šíravy zadal na základe zámeru Predstavenstva VSŽ. Všetci jeho členovia pri výsluchoch popreli, že by takou úlohou Barana poverili.
rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári